Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nové vedení Brna plánuje rozpočet s výdaji přes 15 miliard. Jen na investice půjde téměř 5 miliard

 
středa, 21. listopadu 2018, 18:43

Brno plánuje na příští rok rozpočet s příjmy 13 miliard korun a výdaji 15,2 miliardy korun. Rozpočet je ale naplánovaný jako vyrovnaný, dvoumiliardový rozdíl z většiny pokryjí dotace z Evropské unie na investice. Celkové zdroje včetně příjmů a dotací tedy budou také 15,2 miliardy korun. Novinářům dnes návrh rozpočtu představila primátorka Markéta Vaňková (ODS). Schválit ho musí zastupitelstvo, které se sejde 11. prosince. Město počítá s investicemi skoro pět miliard korun.

Česká ekonomika nahrává vyššímu rozpočtu

Oproti návrhu rozpočtu na letošní rok se zvýšily příjmy i výdaje. „Díky příznivému vývoji české ekonomiky je možné výrazně navýšit zdroje v návrhu rozpočtu. Daňové výnosy roku 2019 bylo možné zvýšit meziročně o 1,1 miliardy korun a také mohly být do rozpočtu zapojeny očekávané vyšší daňové výnosy roku 2018 ve výši 650 milionů korun," uvedla Vaňková.

Výdaje meziročně vzrostly zhruba o o půl miliardy korun. Největší část připadá na zvýšení převedených peněz městským částem, kterých je v Brně 29. Součástí je ale i zvýšení platů zaměstnanců města, městské policie nebo příspěvkových organizací.

Brno proinvestuje téměř 5 miliard

V příštím roce budou investice skoro pět miliard korun. Patří mezi ně například přeložka tramvajové trati z ulice Dornych na Plotní ulici. Práce začaly už letos a budou pokračovat příští rok. Dalšími investicemi jsou stavby velkého městského okruhu v Žabovřeské ulici, ale i Tomkovo náměstí a Rokytova. Investovat se bude i do dokončení rekonstrukce Janáčkova divadla nebo do rekonstrukce objektu Národního divadla Brno. Počítá se také se stavebními úpravami polikliniky Lesná a s rekonstrukcí polikliniky Zahradníkova.

Schodek pokryjí dotace a přebytky z loňských let

Schválený rozpočet na letošek počítal s tím, že Brno bude hospodařit se schodkem 2,8 miliardy korun. Předpokládal příjmy 11,8 miliardy korun a výdaje 14,6 miliardy korun, přičemž rozdíl pokryje přebytek z minulých let a využití evropských dotací. Zastupitelé schválili návrh letošního rozpočtu loni v prosinci.

Napsal(a) ČTK | Foto MMB

Štítky rozpočet, investice, rada,

 


 

Kam dál?

Brno dalo Česku tradici vánočních stromů na náměstích. Prvenství si...

středa, 21. listopadu 2018, 18:00

Bylo to právě Brno, které dalo našim náměstím tradici vánočních stromů. Na brněnském náměstí Svobody stál ten...

Na Červený kopec se dočasně přemístí brněnský hospic. Radní schválili...

středa, 21. listopadu 2018, 15:06

Areál bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci splní před demolicí ještě jeden chvályhodný účel. Nová...

FOTO: Luxusní bar nebo únikovka? Nový majitel paláce Typos na...

středa, 21. listopadu 2018, 12:03

Budova bývalé České televize na Jakubském náměstí byla kdysi bankou a ve svém podzemí skrývá pancéřový bankovní trezor....

Auto srazilo chodce mimo přechod, muž na místě zemřel

středa, 21. listopadu 2018, 11:01

Osobní automobil značky Mercedes srazil v úterý odpoledne šestasedmdesátiletého muže v Letovicích na Blanensku. Chodec...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V celém Německu se ráno zastavila dálková železniční doprava

V celém Německu se dnes ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který by měl mít dopady i na spojení s Českem, rozhodla firma Deutsche Bahn (DB) kvůli stávce železničářů za vyšší platy. Rozsáhlá omezení jsou i v regionech, například po celém Bavorsku nebo v příměstské dopravě v Berlíně.

VIDEO: Miloš Zeman jako Albus Bumbal. Brněnští kouzelníci Orsava a Lovecká vytvořili další geniální video

Příběh Harryho Pottera zná celý svět. Věděli jste však, že mladý Harry zápasil o Kámen mudrců také v Česku? Jeho soupeřem nebyl nikdo jiný než Albus Bumbal, v českém podání s prezidentem Zemanem. Oblíbený brněnský filmař Michal Orsava spojil síly s talentovanou tvůrkyní Michaelou Loveckou a výsledkem je vtipem nadupané dílo, které má potenciál stát se dalším celorepublikovým virálem.

Čeští hokejisté si zahráli proti Tatarstánu, do zápasu nastoupil i prezident

Česká veteránská reprezentace se koncem prvního adventního týdne vypravila do Kazaně, více než milionové metropole Tatarstánu a jednoho z největších měst v evropské části Ruska. Tam odehrála přátelský zápas proti domácímu výběru, který byl sportovní kulisou k rusko – českému ekonomickému fóru.