Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Svatomartinské oslavy? V Mikulově s jarmarkem, Bzencem potáhne Napoleon, Brnem svatý Martin

 
pátek, 9. listopadu 2018, 12:38

2200 000 lahví, 387 vín a 110 vinařství - tato čísla charakterizují fenomén „Svatomartinské“ v jeho letošním ročníku. Kam si v příštích dnech zajet a kde vám k ochutnávce mladých vín nabídnou propečenou Svatomartinskou husu? Přinášíme pár tipů, kde si svátek sv. Martina na jihu Moravy skvěle užít.

Letos budou svatomartinský vína mimořádně kvalitní

Příjemně ovocná, s decentní kyselinkou, přitom vyzrálejší než kdy jindy a s mnohdy až medovým podtónem. Takto ohodnotil letošní bílá Svatomartinská vína hlavní sommelier Národního vinařského centra ve Valticích Marek Babisz. Organizátoři Svatomartinských oslav slibují letos výjimečný ročník a vysokou kvalitu svatomartinských vín. Obliba marketingové značky stále roste, vínomilci se mají na co těšit. Potvrzují to i samotní vinaři.

„Koncem října jsme lahvovali celkem 12 tisíc lahví Svatovavřineckého, Zweigeltrebe Rosé, Svatovavřineckého Rosé, Mülleru Thurgau a Muškátu moravského se symbolem svatého Martina, vše ve výborné kvalitě. Počasí bylo mimořádně teplé, takže sklizeň i vyzrálost hroznů je letos nadprůměrná,“ hlásí pár dnů před vypuknutím Svatomartinských oslav Dušan Černoch z Vinného domu Bzenec, který se také ke značce Svatomartinské připojuje. První mladá vína nového ročníku se symbolicky otevřou na stovkách náměstí, v restauracích, vinotékách, vinařstvích a vinárnách v zemi právě na svátek svatého Martina. Tedy v neděli 11. listopadu úderem 11. hodiny a 11. minuty.

Největší ochutnávka? Tradičně na Svoboďáku v Brně

Největší ochutnávku Svatomartinských vín tradičně pořádá Vinařský fond 11. listopadu právě v Brně. Na náměstí Svobody bude k ochutnání jako každý rok 100 druhů Svatomartinských vín od 100 různých výrobců. Na svatomartinský přípitek zvou v neděli také zahrádkáři v Lednici. Společně s obcí tady první lahve nového ročníku symbolicky otevřou v 11:11 hodin, a to v prostorách Zámecké jízdárny lednického zámku. V Multifunkčním centru zahraje cimbálová muzika.

Na svatomartinské husy a mladá vína se můžete o víkendu vypravit také do Slavkova u Brna. Tam je dokonce na neděli připraven odpolední divadelní program pro děti, a to v zámeckých kasematech. Svatý Martin dorazí tradičně také pod Pálavu. Degustaci nových vín a krajové speciality tady na 24. ročníku Festivalu otevřených sklepů Svatý Martin pod Pálavou nabídnou vinaři v Milovicích, Pavlově či Bulharech. Na husičku a džbánek vína zve 10. listopadu Valtické podzemí a žehnání a košt Svatomartinských vín se pod patronací Charity koná také před radnicí ve Vyškově, a to 12. listopadu od 15. hodin.

Mikulovské restaurace nabídnou speciální Svatomartinská menu

Velkolepé oslavy chystá na svatého Martina tradičně Mikulov, kde se letos koná již 8. ročník akce. Od 9. do 18. listopadu se tady můžete těšit na speciální svatomartinská menu, která k ochutnávání mladých vín nabídnou mikulovské restaurace. Náměstí zaplní o víkendech Svatomartinský jarmark s uměleckým programem, během oslav budou také otevřené historické památky.

Oslavu Svatomartinských vín a husí s řemeslným jarmarkem si můžete užít 17. listopadu také v Hustopečích, kde se za zvuku slavnostních fanfár očekává i příjezd svatého Martina. Ve velkém stanu na náměstí zahraje k ochutnávce mladých vín a husího masa cimbálová muzika. Netradičně a velkolepě oslaví 17. listopad Bzenec na Hodonínsku, kde za Svatomartinským vínem potáhnou dokonce i Napoleonská vojska.

Značka „Svatomartinské“ byla registrována v roce 1995, od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Obliba této značky rok od roku stoupá, o čemž svědčí i počet zapojených vinařství a lahví s logem svatého Martina na koni. Zatímco před 13 ti lety uvedli vinaři do oběhu 125 tisíc lahví Svatomartinského, v posledních 2 letech to bylo astronomických 2,2 milionu lahví.

Svatomartinské musí pocházet z Česka

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocná, která i přes krátkou dobu zrání získala osobitý charakter. Aby mohlo nést víno označení „Svatomartinské“, musí hrozny na jeho výrobu dozrát na území ČR.

Více o svatomartinských oslavách na jižní Moravě najdete na stránkách Centrály Cestovního Ruchu Jižní Morava.

Napsal(a) Centrála Cestovního Ruchu Jižní Morava | Foto Centrála Cestovního Ruchu Jižní Morava
 


 

Kam dál?

FOTO: V Tuřanech vznikl díky participativnímu rozpočtu nový skatepark...

pátek, 9. listopadu 2018, 12:38

Zejména děti a mladí lidé se můžou v Tuřanech těšit z nového skateparku. Ten vznikl díky participativnímu rozpočtu...

FOTO/VIDEO: Legendární Snowboard Zezula otevřel nové patro brněnského...

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 18:00

Největší prodejce boardsportového vybavení v Česku a na Slovensku, brněnský Snowboard Zezula, otevřel v poslední...

Z domu na Údolní musela zmizet umělecká malba, zakročili památkáři

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 16:10

Z fasády domu v Údolní ulici v Brně musí postupně zmizet malba Vasila Artamonova a Alexeje Klyuykova, která odkazuje k...

FOTO: Zloději se vloupali do cyklistického obchodu. Ukradli 12...

čtvrtek, 8. listopadu 2018, 13:06

Šli najisto. Mezi cyklopotřebami za pár tisícovek si vybrali skutečně luxusní jízdní kola, jejichž hodnota dosahuje...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.