Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Dominikánském náměstí stála v minulosti románská věž, zjistili archeologové díky vykopávkám

 
úterý, 6. listopadu 2018, 13:03

Archeologové dokončili průzkum Dominikánského náměstí přes budovou Nové radnice v Brně. Odhalili základy románské věže, jejíž přesná poloha byla dosud neznámá. Plocha prodělává rozsáhlou rekonstrukci za 60 milionů korun.

„V některých případech bylo třeba odkrýt a vyzvednout nálezy dřív, než je poruší mechanizace. Očekávali jsme, že odkryjeme nejstarší situace z počátku města, což se potvrdilo," uvedl Marek Peška ze společnosti Archaia, která průzkum prováděla

Za nejdůležitější nález považují archeologové právě základy románské věže, která stála na severní straně někdejšího náměstí, tedy přibližně uprostřed současné plochy. „Věž je známá z vedut, ale veduty z poloviny 17. století nejsou úplně přesné a až dosud jsme nedokázali identifikovat přesné místo, kde stála," řekl Peška.

Obytná románská věž z poloviny 13. století byla jednou z nejstarších kamenných městských staveb ve městě, srovnatelná se Starou radnicí. Zároveň odhalili archeologové také pece na vápno, které zanikly před koncem 13. století a sloužily v době výstavby gotického kostela a gotické zástavby.

Odborníci při výzkumu vyzvedli tisíce nálezů, které nyní zkoumají v laboratoři. Velké průzkumy v historickém jádru města tím pro archeology pravděpodobně na dlouho končí. Po rekonstrukci jsou všechna velká náměstí v centru, plánuje se pouze oprava takzvaného římského náměstí u ústí Františkánské ulice.

Napsal(a) ČTK | Foto Archaia Brno
 


 

Kam dál?

Vzhůru do Berlína! Z Brna začne létat pravidelná nízkonákladová linka...

úterý, 6. listopadu 2018, 12:32

Oblíbená nízkonákladová letecká společnost Ryanair rozšíří v Brně svou nabídku leteckých linek. Od jara spustí novou...

FOTOGALERIE: Do Janáčkova divadla se vrátí diváci. Vnitřní prostory...

úterý, 6. listopadu 2018, 09:19

V Janáčkově divadle skončila první část největší rekonstrukce v historii divadla, kterou prochází od loňského léta. Ty...

ANKETA: Většina lidí letos neutratí za vánoční dárky více než...

úterý, 6. listopadu 2018, 08:00

Více než čtvrtina lidí začíná právě v těchto dnech s nákupy vánočních dárků. Více než 10 tisíc korun utratí za dárky...

Zámek v Moravském Krumlově se dočká rekonstrukce za 120 milionů,...

pondělí, 5. listopadu 2018, 17:18

Moravskokrumlovský zámek by se měl začít opravovat na jaře. Městu se po dlouhé administrativní přípravě podařilo vypsat...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zafranović chystá film o Dubčekovi, Brežněva ztvární Depardieu

Slovenský scenárista Karol Hlávka a chorvatský režisér Lordan Zafranović připravují celovečerní film o hlavní osobnosti pražského jara 1968 Alexandru Dubčekovi s názvem Lidská tvář. Zatím není jasné, kdo bude hrát hlavní roli. Jako nejvyšší představitel Sovětského svazu Leonid Brežněv by se měl ve filmu objevit francouzský herec s ruským občanstvím Gérard Depardieu. Novinářům o tom informoval producent Andrej Antonio Leca. Natáčení filmu je plánované na rok 2021, o rok později by měl mít světovou premiéru.

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.