Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Státní inspekce zjistila v máku z Turecka obrovský obsah pesticidů. Zablokovala 22 tun surovin

 
úterý, 30. října 2018, 12:46

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zabránila v rozšíření na místní trh velké dodávky máku o hmotnosti 22 tun. Surovina obsahovala šestkrát více pesticidu carboxin, než stanovuje zákonný limit. Inspektoři vzorek odebrali ve skladu brněnské firmy Quwat Group v Třebíči.

Mák byl zabalen do baleních o hmotnosti 4,45 kilogramu. Povolená míra pesticidu v máku je 0,05 miligramu na kilogram, kontrolovaný mák měl téměř 0,3 miligramu.

 „Inspekce uložila dovozci okamžitý zákaz uvádění potraviny na trh, aby zamezila vstupu potraviny na český trh a případnému ohrožení spotřebitele," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.  Brněnskou firmu nyní čeká správní řízení o uložení pokuty.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto SZPI

Štítky mák, szpi, peticidy

 


 

Kam dál?

ZAJÍMAVOST: Americká korektnost zabila prodavače ze Simpsonů. Apu po...

úterý, 30. října 2018, 12:32

Dlouhých jednatřicet let vedl svůj obchod v seriálovém Springfieldu Apu Nahasapeemapetilon. Teď nejspíš z televizních...

Po Brně se prohání první autobus na bioplyn z odpadní vody. V Česku...

úterý, 30. října 2018, 11:43

Brněnský dopravní podnik vyslal do ulic autobus, který využívá plyn vznikající při čistění odpadních vod. V České...

FOTO: Kvůli silnému větru padaly stromy na domy i auta. 2500...

úterý, 30. října 2018, 11:23

Silný vítr v Jihomoravském kraji od pondělního večera láme stromy, hasiči do dnešních 10:00 zasahovali asi šedesátkrát....

FOTO: Herci v Brně vyhlásili republiku o den později. Pomohli jim i...

úterý, 30. října 2018, 10:39

Z balkonu Besedního domu se v Brně v pondělí 29. října po 100 letech opět vyhlásila republika. Vyhlásili ji herci z...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Babiš zrušil vrácení neoprávněné dotace dceři Syner Group

Dceřiná firma libereckého stavebního holdingu Syner Group získala evropskou dotaci 10,6 milionu korun na stavbu in-linové dráhy v Liberci, kvůli porušení rozpočtové kázně ji ale měla vrátit. Rozhodnutí o vrácení dotace bylo ale po zásahu současného premiéra Andreje Babiše (ANO), jenž byl tehdy ministrem financí, zrušeno. Brusel ale dotaci neproplatil. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny (HN). Podobně jako v případu Farmy Čapí hnízdo zde sehrála roli otázka velikosti firmy.

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.