Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žádný přístup k vodě, málo jídla, mrtví mezi živými. Veterinární správa zavřela prasečák v Křižanovicích

 
sobota, 27. října 2018, 10:54

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili při kontrole chovu prasat v areálu bývalého Jednotného zemědělského družstva v obci Křižanovice u Bučovic na Vyškovsku vážná porušení zákona na ochranu zvířat. Prasata žila bez přístupu k čerstvé vodě, téměř bez krmení a v otřesných podmínkách. Kvůli tomu značná část z nich uhynula.

Úřední veterináři šli na kontrolu na základě podnětu od policistů, kteří vyšetřují chovatele prasat a aktuálně ho drží ve vazbě. Také kvůli tomu zřejmě nikdo několik dní zvířata nekrmil a nestaral se o ně.

V chovu se ve třech halách nacházelo takřka 800 prasat. Zvířata byla bez přístupu k čerstvé vodě, trpěla nedostatkem krmení a nacházela se ve velmi špatných zoohygienických podmínkách. Mrtvá zvířata ležele vedle živých, velká část přeživších prasat měla značně narušený zdravotní stav. 

Zvířata byla apatická, vůbec nereagovala, či reagovala až na silnější podněty. Podlaha kotců byla pokrytá vrstvou neodklizených výkalů, v důsledku toho byla výkaly pomazaná i prasata. „Při poslední kontrole téhož chovu uskutečněné v roce 2017 nebyla zjištěna porušení z hlediska zákona z pohledu životních podmínek zvířat," upřesnil tiskový mluvčí SVS  Petr Vorlíček.

Na základě kontroly navrhla SVS Městskému úřadu Bučovice, aby zajistil náhradní péči o prasata. Ta putovala do vyhovujícího chovu. „Navzdory zlepšení situace dosud uhynulo či muselo být utraceno zhruba 60 kusů prasat," dodal Vorlíček.

Majitel chovu teď čelí mimo jiné obvinění z týrání zvířat. „Za vážná porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání umožňuje legislativa uložit pokutu ve výši až 500.000 Kč, popřípadě může být věc kvalifikována jako trestný čin," uzavřel Vorlíček.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto SVS
 


 

Kam dál?

Sté výročí se v Brně bude slavit filmem, divadlem, jídlem nebo...

pátek, 26. října 2018, 16:30

Již v neděli oslaví náš stát nejvýznamnější výročí v jeho historii. Uběhne totiž 100 let od vzniku Československa a...

Planý poplach. V Olympii se bomba nenašla, policisté evakuovali tři a...

pátek, 26. října 2018, 15:50

Nahlášení bomby v obchodním centru Olympia u Brna bylo naštěstí jen planým poplachem. Policejní pyrotechnici a...

Anonym nahlásil v Olympii bombu. Policisté evakuovali tisíce lidí

pátek, 26. října 2018, 14:14

Anonym nahlásil dnes před polednem bombu v obchodním centru Olympia v Brně. Policisté evakuovali tisíce lidí, přesný...

Sexistické prasátko se letos udělí naposledy. Nominovaná je...

pátek, 26. října 2018, 13:57

Jubilejní desátý ročník anticeny Sexistické prasátečko bude zároveň jejím posledním. Brněnská organizace Nesehnutí,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.