Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žádný přístup k vodě, málo jídla, mrtví mezi živými. Veterinární správa zavřela prasečák v Křižanovicích

 
sobota, 27. října 2018, 10:54

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) zjistili při kontrole chovu prasat v areálu bývalého Jednotného zemědělského družstva v obci Křižanovice u Bučovic na Vyškovsku vážná porušení zákona na ochranu zvířat. Prasata žila bez přístupu k čerstvé vodě, téměř bez krmení a v otřesných podmínkách. Kvůli tomu značná část z nich uhynula.

Úřední veterináři šli na kontrolu na základě podnětu od policistů, kteří vyšetřují chovatele prasat a aktuálně ho drží ve vazbě. Také kvůli tomu zřejmě nikdo několik dní zvířata nekrmil a nestaral se o ně.

V chovu se ve třech halách nacházelo takřka 800 prasat. Zvířata byla bez přístupu k čerstvé vodě, trpěla nedostatkem krmení a nacházela se ve velmi špatných zoohygienických podmínkách. Mrtvá zvířata ležele vedle živých, velká část přeživších prasat měla značně narušený zdravotní stav. 

Zvířata byla apatická, vůbec nereagovala, či reagovala až na silnější podněty. Podlaha kotců byla pokrytá vrstvou neodklizených výkalů, v důsledku toho byla výkaly pomazaná i prasata. „Při poslední kontrole téhož chovu uskutečněné v roce 2017 nebyla zjištěna porušení z hlediska zákona z pohledu životních podmínek zvířat," upřesnil tiskový mluvčí SVS  Petr Vorlíček.

Na základě kontroly navrhla SVS Městskému úřadu Bučovice, aby zajistil náhradní péči o prasata. Ta putovala do vyhovujícího chovu. „Navzdory zlepšení situace dosud uhynulo či muselo být utraceno zhruba 60 kusů prasat," dodal Vorlíček.

Majitel chovu teď čelí mimo jiné obvinění z týrání zvířat. „Za vážná porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání umožňuje legislativa uložit pokutu ve výši až 500.000 Kč, popřípadě může být věc kvalifikována jako trestný čin," uzavřel Vorlíček.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto SVS
 


 

Kam dál?

Sté výročí se v Brně bude slavit filmem, divadlem, jídlem nebo...

pátek, 26. října 2018, 16:30

Již v neděli oslaví náš stát nejvýznamnější výročí v jeho historii. Uběhne totiž 100 let od vzniku Československa a...

Planý poplach. V Olympii se bomba nenašla, policisté evakuovali tři a...

pátek, 26. října 2018, 15:50

Nahlášení bomby v obchodním centru Olympia u Brna bylo naštěstí jen planým poplachem. Policejní pyrotechnici a...

Anonym nahlásil v Olympii bombu. Policisté evakuovali tisíce lidí

pátek, 26. října 2018, 14:14

Anonym nahlásil dnes před polednem bombu v obchodním centru Olympia v Brně. Policisté evakuovali tisíce lidí, přesný...

Sexistické prasátko se letos udělí naposledy. Nominovaná je...

pátek, 26. října 2018, 13:57

Jubilejní desátý ročník anticeny Sexistické prasátečko bude zároveň jejím posledním. Brněnská organizace Nesehnutí,...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Fischer apeloval na Čínu, aby se v Hongkongu zdržela násilí

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nestraník) apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu zdržela násilí a hledala smír. Uvedl to v otevřeném dopisu, který dnes odeslal čínskému velvyslanci v Praze Čang Ťien-minovi. Možné nasazení armády proti demonstrantům srovnal s invazí vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

V Jablonci odvolali náměstka a člena rady města, koalice se rozpadla

Ve čtvrtek probíhalo na jablonecké radnici mimořádné zastupitelstvo. Při něm došlo k rozpadu současné koalice, a to zejména kvůli sporu o střet zájmů primátora Milana Kroupy. Zároveň se jedná o první případ rozpadu koalice na úrovni statutárních měst od loňských voleb.

(NE)OBYČEJNÍ: Jsem amatér, fotím si jen pro radost, říká známý Budějčák Tomáši Fotím Nakaši

Snad každý v Budějcích zná jeho fotografie z jižních Čech. Jeho snímky získávají na Facebooku stovky lajků. Řeč není o nikom jiném, než o Budějčákovi, který si říká „Tomáši Fotím Nakaši“. Na kaši prý nefotí a z fotek bude i letos tvořit kalendář.