Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Spor okolo Janáčkova kulturního centra: soud nařídil uvádět ateliér M1 jako autory návrhu sálu

 
úterý, 2. října 2018, 09:03

Tvůrci původního návrhu koncertního sálu v Brně z ateliéru M1 architekti dosáhli dílčího úspěchu, soud nařídil uvádět je jako autory architektonického a urbanistického díla v dokumentu popisujícím propojení stavebních etap. Krajský soud v Brně tak vyhověl návrhu na předběžné opatření, který je součástí podané žaloby na ochranu před zásahem do autorského práva.

Mluvčí Brna Filip Poňuchálek k dotazu na rozhodnutí soudu pouze uvedl, že město žalobu obdrželo, vedení se s ní nyní seznamuje. Ateliér M1 kritizuje současnou situaci, kdy na původní návrh navázal mezinárodní projekční tým kolem Poláka Tomasze Koniora. Stavba má být podle nového návrhu kromě jiných rozdílů objemnější, než připouští platné územní rozhodnutí.

Návrh JKC podle ateliéru M1

Žaloba směřuje proti městu Brnu, městské akciové společnosti Brněnské komunikace, Koniorovu studiu i spolupracujícímu brněnskému ateliéru Architekti Hrůša a spol. „Zajistěte prosím návrat projektu Janáčkova kulturního centra zpět do realizovatelných kolejí v souladu s platným územním rozhodnutím, abychom se všichni dočkali dokončení stavby do konce roku 2020, jak jste plánovali, a nikoliv dalších dekád průtahů a zmařené práce," uvedl ateliér M1 v otevřeném dopise primátorovi Petru Vokřálovi (ANO).

Návrh JKC podle ateliéru M1

„Pro město je primárním cílem, aby byl nový sál na špičkové technické úrovni. Až bude hotový celý projekt, budeme s ním intervenovat u všech dotčených orgánů. Věřím, že jednání s úřady budou v mezích zákona, korektní a vstřícná," uvedl Vokřál už dříve v reakci na námitky k nové podobě projektu.

Návrh JKC podle ateliéru M1

Podle žaloby se nový tým architektů natolik odchýlil od původního návrhu, že došlo ke změně autorského díla bez souhlasu autorů. Novou architektonickou koncepci město slavnostně představilo 14. září.

Návrh JKC podle studia Konior

Koniorův tým navrhl sál s kapacitou 1300 lidí a pódium, které pojme i nejpočetnější obsazení orchestru se sborem. Stavba spojuje dvě struktury v jedné budově. Jedna je masivní, tvoří ji sál a zázemí orchestru, druhá prosklená a otevřená, určená pro návštěvníky.

Návrh JKC podle studia Konior

Ministerstvo kultury je připravené sál mezi Besední a Veselou ulicí spolufinancovat částkou 600 milionů korun. Celkové náklady mohou dosáhnout až 1,5 miliardy korun. Zatím jsou hotové podzemní garáže, nejsou ale dosud v provozu.

Napsal(a) ČTK | Foto Ateliér M1
 


 

Kam dál?

Předsudky o domovech pro seniory jsou minulostí, říká ředitel...

pondělí, 1. října 2018, 18:41

Martin Krňávek má od nedávna jako ředitel na starosti dvě SeneCura SeniorCentra, a to v Modřicích a v Šanově na jižní...

Vídeň - sever, Praha - venkov. Známe posledních 10 návrhů, ze kterých...

pondělí, 1. října 2018, 16:58

První říjnovým dnem odstartovalo finálové kolo hlasování o název nového brněnského nádraží. Lidé mohou vybírat...

V Brně dnes začal jubilejní 60. ročník Mezinárodního strojírenského...

pondělí, 1. října 2018, 15:24

Prvních pět říjnových dní bude v Brně patřit největšímu strojírenskému veletrhu ve střední Evropě. Vystavovat přijede...

Brno dnes spustilo registraci do družstevního bydlení pro mladé lidi

pondělí, 1. října 2018, 13:02

Brno se chystá zavést družstevní bydlení. Projekt má pomoct získat byt mladým lidem, kteří nedosáhnou na hypotéku, ale...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.