Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak učit děti číst? V Brně začala unikátní Letní škola čtenářství pro učitele

 

Co udělat, aby se žáci ještě lépe učili? Jak vést výuku, aby se z dětí stávali přemýšliví čtenáři i jak si mohou jednotliví členové pedagogického sboru pomoci ke zlepšení výuky vzájemně? Na tyto otázky budou nacházet odpověď učitelé z celé republiky na 3. ročníku Letní školy čtenářství v Brně.

Letní škola pořádaná týmem zaměřeným na rozvoj čtenářství projektu Pomáháme školám k úspěchu začala tuto v neděli. Dvaceti programových bloků se během šesti dnů zúčastní 120 pedagogů z více než 45 základních škol z celé ČR. Dílny povede 26 lektorů, z nichž převážná většina jsou učitelé a ředitelé z praxe, které doplňují dva vysokoškolští pedagogové a 4 odborní lektoři, kteří nejsou aktivními učiteli.

Každý žák má nárok na vynikajícího učitele

Mottem letošní Letní školy je výrok novozélandského pedagoga J. Hattieho: “každý žák má nárok na vynikajícího učitele, a to ne náhodou, ale cíleně“. Během jednotlivých dílen budou účastníci odhalovat literární prostor, snažit se propojovat čtenářské a oborové cíle a na nově zapojené pedagogy čekají náměty a praktické ukázky, jak začít pracovat se čtenářským kontinuem.

„Letní škola má všem účastníkům pomoci zlepšit porozumění tomu, co je čtení a čtenářství a jak je vyučovat. S rozvojem čtenářské gramotnosti se děti pravidelně zlepšují také v jiných předmětech. Vědí, jak se zachovat, když nějakému textu nerozumějí,“ říká programová ředitelka projektu Pomáháme školám k úspěchu Hana Košťálová a doplňuje, že právě to je cesta, jak se výuka může stát efektivnější pro každého žáka.

Řada tematických bloků

Všestranné zaměření setkání učitelů základních škol bude rozděleno do několika bloků. Například v úterý si učitelé vyzkouší  čtení schematických zobrazení v přírodních vědách. Budou se, prostřednictvím rozboru studentských prací, věnovat otázce „Komu patří Krym?“, kterou rozeberou z pohledu různých aktérů.

Na pedagogy - začátečníky bude zaměřen blok s názvem Začátky práce s čtenářským kontinuem, které popisuje vývoj dítěte od začínajícího čtenáře až k samostatnému přemýšlivému čtenáři. Ve středu se učitelé budou věnovat sdílení lekcí a kolegiální spolupráci, která je pro rozvoj výuky každého pedagoga velmi cenným nástrojem. Dává jim příležitost inspirovat se navzájem a získat zpětnou vazbu od kolegů.

Program každého dne zahájí společné ranní čtení a následovat budou pracovní dílny. „Ukážeme si třeba, jak může vypadat rozhovor nad výkony žáků a nad lekcí, při které výkony vznikly, aby se odhalily tzv. osobní teorie učitelů účastnících se rozhovoru. A sami si to pak vyzkoušíme při lekcích kolegů i svých vlastních,“ dává příklad Hana Košťálová a dodává, že do další praxe by si z takové dílny učitelé měli odnést poznání, že učitelská rozhodnutí jsou ovlivněna přesvědčeními a osobními teoriemi o tom, co jak při výuce a učení funguje.

V rámci letní školy čtenářství i letos proběhne také setkání vedoucích pracovníků 11 čtenářských škol zapojených do projektu Pomáháme školám k úspěchu, kde zúčastnění zhodnotí dosavadní práci a připraví plány i konkrétní cíle pro další rok.

Napsal Brněnská Drbna | Foto pixabay.com, Letní škola čtenářství
 


 

Kam dál?

TIPY NA TÝDEN: Silent párty, Den Brna, Pokáč, Film Music Tour a Mucha

neděle, 12. srpna 2018, 20:28

Brno se tento týden rozezní. Užijete si hudbu z filmů, koncerty i rány z děla. Ale nebojte, na své si přijdou i...

V autě už nebudou povinné náhradní žárovky a pojistky. Končí také...

neděle, 12. srpna 2018, 11:48

Povinná výbava automobilů se brzy výrazně změní. Od října by už v automobilech nemusely být náhradní žárovky nebo...

Aktualizováno 11. srpna 2018, 10:00

Na pomoc rodinám padlých vojáků lidé poslali téměř čtyři miliony

sobota, 11. srpna 2018, 10:01

Téměř čtyři miliony korun poslali lidé od pondělka do mimořádné sbírky pro rodiny tří českých vojáků, kteří padli...

Zapomeňte na tištěné zpravodaje a turistické průvodce. Česká města si...

sobota, 11. srpna 2018, 07:00

Mimořádné jednání zastupitelstva, varování před silnou bouřkou nebo zpráva o uzavření magistrátu. To je jen několik...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.