Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Na Svoboďáku hrál světoznámý kytarista. Jeho koncert úmyslně přerušoval sirénou místní obyvatel

 
úterý, 17. července 2018, 12:39

Na brněnském náměstí Svobody v pondělí v podání uznávaného amerického jazzového kytaristy Billa Frisella zazněly nezvyklé úpravy filmových melodií. Koncert přibližně od 21:00 narušoval někdo z obyvatel domu číslo 11, který z oken pouštěl silný monotónní zvuk, připomínající sirénu nebo bezpečnostní alarm v autech. Zvuk skončil přesně s koncem koncertu.

Frisell dorazil jako jedna z hvězd putovní přehlídky Bohemia Jazz Fest. Spolu s rytmickou sekcí jej do Brna doprovodila také zpívající houslistka Petra Hadenová. Znovu na stejném místě vystoupí i dnes.

V pondělí kvůli hlukovému narušení koncertu zasahovala městská i státní policie, se kterou jednal pořadatel přehlídky, mezinárodně uznávaný kytarista Rudy Linka. Při hovoru s policisty poukazoval Linka na to, že koncert natáčela Česká televize, které kvůli hlasitému rušení koncertu vznikla škoda, záznam totiž nebude moci v úplnosti použít. Událostí se bude zabývat státní policie.

ČTĚTE TAKÉ: Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné. Brno definitivně prohrálo soudní spor 

Rodina se s městem soudila už v minulosti

V čísle 11 na náměstí Svobody bydlí rodina, která se s městem v minulosti soudila kvůli hlasitým akcím. Spor úspěšně dovedla až k Ústavnímu soudu, město pak akce začalo regulovat.

Kytarista se nenechal rozhodit

Frisellova kapela koncert odehrála navzdory rušení. V závěru dokonce hudebníci napodobili monotónní zvuk. Přesně ve 22:00 skončil jak koncert, tak alarm z oken domu číslo 11. „Zažil jsem hodně, ale tohle ještě ne," uvedl na závěr Linka.

Originální úpravy ikonických filmů

Svébytné úpravy filmových a televizních melodií nahrál Frisell s kolegy v roce 2016 na album When You Wish Upon a Star. Například titulní skladba je z disneyovského animovaného filmu Pinocchio. Jinak Frisell s kapelou čerpali materiál pro CD třeba z filmu Kmotr, bondovky Žiješ jenom dvakrát, hororu Psycho, westernu Tenkrát na Západě nebo dramatu Jako zabít ptáčka.

Festival dnes zakončuje v Brně 

Festival Bohemia Jazz Fest založil Linka v roce 2005. Chtěl ve vlasti propagovat špičkový světový jazz. Koncerty na náměstích jsou přístupné zdarma. Letošní 13. ročník začal v Praze, pokračoval v Plzni, Liberci, Domažlicích a Táboře, skončí v úterý v Brně.

Před Frisellem dnes v Brně vystoupilo kvinteto trumpetisty Miroslava Hloucala a americké trio House of Waters kolem hudebníka s uměleckým jménem Max ZT s nástrojem připomínajícím cimbál. Max ZT publiku řekl, že po matce pochází z Česka. „Nebyl jsem tady 25 let," uvedl hudebník působící v zámoří.

Foto Pavel Kozelek | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Brno usnadňuje cizincům komunikaci s úřady. K dispozici jim budou...

úterý, 17. července 2018, 10:55

Brněnský magistrát se snaží o co nejlepší integraci cizinců do města, pro obyvatele cizích národností tak zřídil...

V Pasohlávkách si na wakeboardu mladý muž ošklivě zlomil nohu....

úterý, 17. července 2018, 10:37

Dramatické chvíle ve vodě musel v pondělí odpoledne zažít mladý muž v Pasohlávkách. Při wakbeoardingu si zlomil nohu a...

Zvykejme si na modré pruhy. V ulicích Brna začala příprava na...

úterý, 17. července 2018, 10:17

Pracovníci Brněnských komunikací začali s přípravou na rezidentní parkování, které začne v historickém centru Brna...

Nový život pro staré věci. Brněnský projekt Retro Use dává šanci...

pondělí, 16. července 2018, 09:00

Věci vyrobené před rokem 1989, pro které už majitel nemá využití, začne od soboty přijímat nový sběrný dvůr Retro-Use...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Tragédie na oblíbeném koupališti. Muž při...

  • VIDEO: V rybníku na Brněnsku umírají ryby ve...

  • Riviéra láme rekordy. Na největší koupaliště...

  • Lidská strava může daňky klidně i zabít,...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Řidič s naloženým návěsem měl co dělat, aby kolos udržel na silnici. Jízdu ukončil výbuch pneumatiky

Ohrozil sebe, ale především další účastníky silničního provozu. Tak by se dalo shrnout chování řidiče tahače převážející další automobily na silnici mezi Jihlavou a Želetavou. Za volantem evidentně přetížené soupravy měl co dělat, aby ji udržel na silnici. Video, které natočil Tomáš Máca a umístil jej na Facebook, končí chvíli poté, co návěsu bouchne pneumatika.

Nehoda na dálnici? Policie, záchranka a hasiči mají mít stejný průjezd jako v okolních zemích

Řidiči při dojíždění do kolon musejí od října vytvářet záchranářskou uličku mezi levým a přiléhajícím jízdním pruhem. Změnu dnes schválil Senát v novele zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ulička se tak bude tvořit stejně jako v okolních evropských zemích. Hasičské a sanitní vozy zároveň budou nově moct použít kombinaci modrého a červeného majáčku.

Janoušek nedosáhl na prominutí zbytku trestu za úmyslnou nehodu

Lobbista Roman Janoušek neuspěl s žádostí o prominutí zbytku svého trestu, který si má odpykat za dopravní nehodu. Zamítnutí žádosti potvrdil pražský vrchní soud. Vyplývá to z justiční databáze Infosoud. Do vězení se lobbista zatím vrátit nemusí, protože Krajský soud v Brně v květnu rozhodl o dvouletém odkladu lobbistova návratu za mříže kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu.