Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Na Svoboďáku hrál světoznámý kytarista. Jeho koncert úmyslně přerušoval sirénou místní obyvatel

 
úterý, 17. července 2018, 12:39

Na brněnském náměstí Svobody v pondělí v podání uznávaného amerického jazzového kytaristy Billa Frisella zazněly nezvyklé úpravy filmových melodií. Koncert přibližně od 21:00 narušoval někdo z obyvatel domu číslo 11, který z oken pouštěl silný monotónní zvuk, připomínající sirénu nebo bezpečnostní alarm v autech. Zvuk skončil přesně s koncem koncertu.

Frisell dorazil jako jedna z hvězd putovní přehlídky Bohemia Jazz Fest. Spolu s rytmickou sekcí jej do Brna doprovodila také zpívající houslistka Petra Hadenová. Znovu na stejném místě vystoupí i dnes.

V pondělí kvůli hlukovému narušení koncertu zasahovala městská i státní policie, se kterou jednal pořadatel přehlídky, mezinárodně uznávaný kytarista Rudy Linka. Při hovoru s policisty poukazoval Linka na to, že koncert natáčela Česká televize, které kvůli hlasitému rušení koncertu vznikla škoda, záznam totiž nebude moci v úplnosti použít. Událostí se bude zabývat státní policie.

ČTĚTE TAKÉ: Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné. Brno definitivně prohrálo soudní spor 

Rodina se s městem soudila už v minulosti

V čísle 11 na náměstí Svobody bydlí rodina, která se s městem v minulosti soudila kvůli hlasitým akcím. Spor úspěšně dovedla až k Ústavnímu soudu, město pak akce začalo regulovat.

Kytarista se nenechal rozhodit

Frisellova kapela koncert odehrála navzdory rušení. V závěru dokonce hudebníci napodobili monotónní zvuk. Přesně ve 22:00 skončil jak koncert, tak alarm z oken domu číslo 11. „Zažil jsem hodně, ale tohle ještě ne," uvedl na závěr Linka.

Originální úpravy ikonických filmů

Svébytné úpravy filmových a televizních melodií nahrál Frisell s kolegy v roce 2016 na album When You Wish Upon a Star. Například titulní skladba je z disneyovského animovaného filmu Pinocchio. Jinak Frisell s kapelou čerpali materiál pro CD třeba z filmu Kmotr, bondovky Žiješ jenom dvakrát, hororu Psycho, westernu Tenkrát na Západě nebo dramatu Jako zabít ptáčka.

Festival dnes zakončuje v Brně 

Festival Bohemia Jazz Fest založil Linka v roce 2005. Chtěl ve vlasti propagovat špičkový světový jazz. Koncerty na náměstích jsou přístupné zdarma. Letošní 13. ročník začal v Praze, pokračoval v Plzni, Liberci, Domažlicích a Táboře, skončí v úterý v Brně.

Před Frisellem dnes v Brně vystoupilo kvinteto trumpetisty Miroslava Hloucala a americké trio House of Waters kolem hudebníka s uměleckým jménem Max ZT s nástrojem připomínajícím cimbál. Max ZT publiku řekl, že po matce pochází z Česka. „Nebyl jsem tady 25 let," uvedl hudebník působící v zámoří.

Foto Pavel Kozelek | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Brno usnadňuje cizincům komunikaci s úřady. K dispozici jim budou...

úterý, 17. července 2018, 10:55

Brněnský magistrát se snaží o co nejlepší integraci cizinců do města, pro obyvatele cizích národností tak zřídil...

V Pasohlávkách si na wakeboardu mladý muž ošklivě zlomil nohu....

úterý, 17. července 2018, 10:37

Dramatické chvíle ve vodě musel v pondělí odpoledne zažít mladý muž v Pasohlávkách. Při wakbeoardingu si zlomil nohu a...

Zvykejme si na modré pruhy. V ulicích Brna začala příprava na...

úterý, 17. července 2018, 10:17

Pracovníci Brněnských komunikací začali s přípravou na rezidentní parkování, které začne v historickém centru Brna...

Nový život pro staré věci. Brněnský projekt Retro Use dává šanci...

pondělí, 16. července 2018, 09:00

Věci vyrobené před rokem 1989, pro které už majitel nemá využití, začne od soboty přijímat nový sběrný dvůr Retro-Use...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Krev pro dítě s leukémií. Facebookem se šíří další hoax

Řada lidí v posledních dnech a hodinách sdílela výzvu na pomoc dítěti s leukémií, které potřebuje darovat krev. Zpráva se šíří velmi rychle, jde ale o další z hoaxů.

Konečná pro Konečného. Zastupitelé odvolali budějckého náměstka pro dopravu

František Konečný (ANO) byl odvolán z funkce náměstka budějckého primátora. Rozhodli tak zastupitelé na svém dnešním jednání. Hlavní důvod, proč koalice náměstka odvolala, na jednání nepadl. S největší pravděpodobností jde o spojitost s nedávnými informacemi ohledně výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka.

Kontroverzního Kušnarenka vyloučilo ze svých řad Ústředí muslimských obcí

Ústředí muslimských obcí se v neděli rozhodlo jednohlasně zrušit členství Leonida Kušnarenka. Dnes už bývalý předseda pražské muslimské obce v polovině března ve videu zveřejněném na svém facebookovém profilu nabídl členům obce pomoc s vyzbrojením. Jeho výzva podle Výkonné rady Ústředí muslimských obcí poškozuje celou muslimskou společnost a proto bylo jeho vyloučení nutné.