Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné. Brno definitivně prohrálo soudní spor

 
úterý, 22. května 2018, 11:30

Město Brno definitivně prohrálo soudní spor s manželi Novákovými, kteří si dlouhodobě - a nakonec úspěšně - stěžovali na hluk z veřejných produkcí na centrálním náměstí Svobody. Ústavní soud odmítl stížnost Brna proti verdiktu, kvůli kterému město muselo hlučné akce omezit.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika prohlásil, že takové rozhodnutí očekával. Podle něj se u některých akcí už v minulosti hluk snížil.  Takzvané imisní žalobě Novákových vyhověly v letech 2015 a 2016 Městský i Krajský soud v Brně. Dovolání města pak loni odmítl Nejvyšší soud. Verdikt Brnu přinesl povinnost značně snížit hlučnost pořádaných akcí.

Brnu se rozsudky zdály přísné

Představitelé magistrátu i radnice Brno-střed rozsudek opakovaně označili za příliš přísný, až přehnaný. V ústavní stížnosti město poukazovalo také na problém s veřejnými shromážděními typu demonstrací a protestů, které úřady příliš nemohou ovlivnit.

Podle Nejvyššího soudu ale verdikt činí město odpovědným za akce, které samo pořádá, případně pro které veřejné prostranství pronajímá. „Bez dalšího naopak (verdikt) nedopadá na hluk pocházející od osob užívajících předmětný pozemek na základě obecného užívání veřejného prostranství či na základě ústavně zaručeného práva shromažďovacího, obzvláště pokud žalovaný (město Brno) nemůže užívání předmětného pozemku jimi jakkoliv ovlivnit," stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

„S těmito závěry dovolacího soudu Ústavní soud plně souhlasí," stojí v usnesení ústavních soudců. Stížnost města označili za zjevně neopodstatněnou.

Pojedeme stejně jako dosud

Štika řekl, že město bude pokračovat v současné praxi, protože za poslední rok se situace vlivem dřívějších rozsudků uklidnila. „Už v minulosti se nepatrně změnila forma některých akcí, že nejsou tak hlučné. Myslím si, že je to pozitivní jak pro městskou část, tak pro veřejnost. Rozhodnutí Ústavního soudu tak množství a různorodost akcí nijak neovlivní," uvedl Štika. Omezena je především hlasitá hudba.

Na náměstí se dál konají třeba vánoční trhy nebo velikonoční slavnosti s tím rozdílem, že například cimbálová muzika hraje bez nazvučení. „Nemusel se ani výrazně redukovat program, pouze se odboural nadměrný a zbytečný hluk," dodal Štika.

Foto Tomáš Hrivňák | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Křesťanští aktivisté posbírali tisíce podpisů proti hře a podali...

úterý, 22. května 2018, 11:15

Křesťanští aktivisté, kteří chtějí zamezit uvedení hry Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno,...

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký...

úterý, 22. května 2018, 11:03

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů....

Opoziční ODS v Brně navrhuje zprovoznit garáže pod koncertním sálem

úterý, 22. května 2018, 08:43

Opoziční ODS v Brně navrhuje zprovoznit podzemní garáže pod připravovaným Janáčkovým kulturním centrem. Byla by k tomu...

Muzejní noc v Brně opět táhla. I přes nepřízeň počasí přilákala...

pondělí, 21. května 2018, 11:09

O návštěvu brněnských muzeí a dalších prostor byl v noci na dnešek opět značný zájem. Organizátoři Brněnské muzejní...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Bývalému radnímu uložil soud za korupci podmínku

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. Nov to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500 tisíc korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Míra Čemus, pětadvacet let je podkovářem. Měl nakročeno i na žokeje, ale neměnil by

Jaromír Čemus, nebo prostě jednoduše Míra, už pětadvacet let dělá podkováře. Pohádkové povolání ale není zas taková prča, jak to vypadá. Stejně by ale Míra ani po letech neměnil. Práce se zvířaty, svobodné zaměstnání... A koneckonců vlastně ani nic jiného pořádně neumí.

Po vydatném dešti stoupají řeky na severu ČR, pršet bude dál

Kvůli vydatnému a vytrvalému dešti od rána stoupají hladiny řek odvodňující hory na severu a severovýchodě země. Na toku Senice v Ústí na Vsetínsku platí třetí povodňový stupeň. Hladina stoupla rychle, podle starosty již voda zatopila tři rodinné domy. Řeka Jičínka v Novém Jičíně dosáhla druhého stupně povodňové aktivity a je pravděpodobné, že ještě odpoledne dosáhne stupně třetího.