Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné. Brno definitivně prohrálo soudní spor

 
úterý, 22. května 2018, 11:30

Město Brno definitivně prohrálo soudní spor s manželi Novákovými, kteří si dlouhodobě - a nakonec úspěšně - stěžovali na hluk z veřejných produkcí na centrálním náměstí Svobody. Ústavní soud odmítl stížnost Brna proti verdiktu, kvůli kterému město muselo hlučné akce omezit.

Tajemník městské části Brno-střed Petr Štika prohlásil, že takové rozhodnutí očekával. Podle něj se u některých akcí už v minulosti hluk snížil.  Takzvané imisní žalobě Novákových vyhověly v letech 2015 a 2016 Městský i Krajský soud v Brně. Dovolání města pak loni odmítl Nejvyšší soud. Verdikt Brnu přinesl povinnost značně snížit hlučnost pořádaných akcí.

Brnu se rozsudky zdály přísné

Představitelé magistrátu i radnice Brno-střed rozsudek opakovaně označili za příliš přísný, až přehnaný. V ústavní stížnosti město poukazovalo také na problém s veřejnými shromážděními typu demonstrací a protestů, které úřady příliš nemohou ovlivnit.

Podle Nejvyššího soudu ale verdikt činí město odpovědným za akce, které samo pořádá, případně pro které veřejné prostranství pronajímá. „Bez dalšího naopak (verdikt) nedopadá na hluk pocházející od osob užívajících předmětný pozemek na základě obecného užívání veřejného prostranství či na základě ústavně zaručeného práva shromažďovacího, obzvláště pokud žalovaný (město Brno) nemůže užívání předmětného pozemku jimi jakkoliv ovlivnit," stálo v rozhodnutí Nejvyššího soudu.

„S těmito závěry dovolacího soudu Ústavní soud plně souhlasí," stojí v usnesení ústavních soudců. Stížnost města označili za zjevně neopodstatněnou.

Pojedeme stejně jako dosud

Štika řekl, že město bude pokračovat v současné praxi, protože za poslední rok se situace vlivem dřívějších rozsudků uklidnila. „Už v minulosti se nepatrně změnila forma některých akcí, že nejsou tak hlučné. Myslím si, že je to pozitivní jak pro městskou část, tak pro veřejnost. Rozhodnutí Ústavního soudu tak množství a různorodost akcí nijak neovlivní," uvedl Štika. Omezena je především hlasitá hudba.

Na náměstí se dál konají třeba vánoční trhy nebo velikonoční slavnosti s tím rozdílem, že například cimbálová muzika hraje bez nazvučení. „Nemusel se ani výrazně redukovat program, pouze se odboural nadměrný a zbytečný hluk," dodal Štika.

Foto Tomáš Hrivňák | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Křesťanští aktivisté posbírali tisíce podpisů proti hře a podali...

úterý, 22. května 2018, 11:15

Křesťanští aktivisté, kteří chtějí zamezit uvedení hry Naše násilí a vaše násilí na festivalu Divadelní svět Brno,...

ANKETA: Orwellův zákon aneb rozvědka do každého domu. Přijde Velký...

úterý, 22. května 2018, 11:03

V roce 2017 se ve sněmovně projednávala kontroverzní novela zákona o Vojenském zpravodajství a souvisejících zákonů....

Opoziční ODS v Brně navrhuje zprovoznit garáže pod koncertním sálem

úterý, 22. května 2018, 08:43

Opoziční ODS v Brně navrhuje zprovoznit podzemní garáže pod připravovaným Janáčkovým kulturním centrem. Byla by k tomu...

Muzejní noc v Brně opět táhla. I přes nepřízeň počasí přilákala...

pondělí, 21. května 2018, 11:09

O návštěvu brněnských muzeí a dalších prostor byl v noci na dnešek opět značný zájem. Organizátoři Brněnské muzejní...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Majitelce se ztratil pejsek Shiba-Inu. Nyní...

  • Na jižní Moravě se pohybují komáři...

  • Devětadvacetiletý muž v Mariánském údolí...

  • Lidl se po drsné reportáži České televize...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policisté na víkend chystají rozsáhlé kontroly. Zaměří se na rychlost, pásy nebo telefonování

Dopravní policie startuje celorepublikovou dopravně bezpečnostní akci, při níž se zaměří na bezpečnost provozu. A tak se bude měřit rychlost a kontrolovat používání pásů nebo telefonování za jízdy.

Licencování řidičů taxi: Figurant vyzkoušel na vlastní kůži byrokracii celého procesu

Problém s regulací v oblasti poskytování přepravních služeb je velice intenzivně diskutovaným tématem, obzvláště konflikt mezi tradiční taxislužbou a moderními platformami, který se ve značné míře odehrává především v Praze. To reflektují jednání na úrovni vlády, ministerstev nebo magistrátů o podobě regulace. Ta současná je nevyhovující, především kvůli nadbytečné byrokracii. O tom se přesvědčil figurant Centra ekonomických a tržních analýz (CETA), který procesem získání všech nutných povolení pro výkon taxislužby osobně prošel.

Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar

Osm změn ve srovnání s aktuálním kabinetem v demisi by měla doznat druhá vládní sestava Andreje Babiše (ANO), pokud jeho hnutí vytvoří koalici s ČSSD. Babiš dnes oznámil, že kromě pěti postů uvolněných pro sociální demokraty obmění další tři místa ve vládě z devíti, která ANO zůstanou. Ministrem obrany se stane dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, který nahradí Karlu Šlechtovou (oba za ANO). Poslankyně Taťána Malá vystřídá ve funkci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (oba ANO). Ministryní průmyslu bude podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková, ve funkci vystřídá Tomáše Hünera (za ANO).