Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Největší výstava o kosmonautice světa nabízí orbitální stanici, trysku rakety nebo pravý meteorit

 
středa, 2. května 2018, 18:18

Největší současnou výstavu o kosmonautice na světě hostí od 1. května brněnské výstaviště. Velkolepá a výpravná expozice Cosmos Discovery byla vytvořena ve spolupráci s americkou agenturou NASA a muzeem Cosmosphere. na ploše přes 2000 metrů čtverečních uvidíte více než 200 originálních exponátů mapujících zásadní kroky a vývoj cesty člověka do vesmíru.

Umělý stav beztíže a pravý meteorit

Na výstavě Cosmos Discovery návštěvníci vstoupí na orbitální stanici MIR, kde zažijí uměle navozený stav bez tíže. Nahlédnou do kokpitu raketoplánu Columbia i ruské lodi Sojuz, která dodnes zajišťuje přepravu kosmonautů na orbitální stanici ISS. Nechybí mise Apollo, včetně měsíčního vozidla Lunar rover a kapitánského modulu Apollo. Díky spolupráci s brněnskou hvězdárnou si návštěvníci prohlédnou zblízka také pravý meteorit.

Výstava podává jasný a srozumitelný obraz vývoje kosmonautiky v USA, ale i v Sovětském svazu. Zastoupena je samozřejmě i česká stopa ve vesmíru, protože nejen Vladimír Remek letěl před 40 lety do kosmu. 

Tryska americké rakety Saturn, řídící středisko v Houstonu

Výstava prezentuje i zcela jedinečné exponáty, které díky utajení technologií, nesměly být dlouho zveřejněny. Jedním z takových exponátů je originální tryska americké rakety Saturn V, která dopravila loď Apollo na Měsíc. Tryska musela odolat teplotám vyšším, než je bod tání železa. Hned vedle ní je obrovský model rakety Saturn V, která je ve své reálné velikosti vyšší než 100m.

Pro fanoušky je nesmírně zajímavá i originální část řídicího střediska v Houstonu, dva původní kontrolní pulty, které sloužily k řízení letů v programech Gemini a Apollo. Na pultech dosud zůstaly původní nálepky a originály i kopie nejrůznějších „taháků“ letových kontrolorů.

Jídelníček kosmonautů a vesmírný záchod

Na více než 2000 m2 návštěvníci uvidí reálné exponáty, které se vrátily z kosmu, mnoho fotografií a detailních popisů, které potěší fanoušky a odborníky. Návštěvníci například projdou kokpitem raketoplánu, nahlédnou do návratových kabin kosmických lodí, poznají prostředí řídícího centra v Houstonu, uvidí skutečné umělé družice a mnoho dalšího.

Výstavu doplňují originální skafandry, helmy, rukavice, ale také spodní prádlo, hodinky, fotoaparáty nebo třeba jídlo kosmonautů. Díky tomu návštěvník pozná, jak náročné podmínky pro člověka v kosmu jsou.

Cosmo Camp nabízí výcvik kosmonautů a 3D realitu pro všechny malé i velké návštěvníky.

„Chceme vzít návštěvníky do vesmíru. Ukázat jim nejen technické detaily, ale pozvat je na palubu kosmických lodí a raketoplánů, tak aby výstava zaujala fanoušky a odborníky, ale také rodiny s dětmi," řekla k výstavě Havelková, zástupce pořadatelské agentury JVS Group.

Každý návštěvník dostane u vstupu na výstavu audioguide (zvukového průvodce), který poskytne mnoho dalších informací a zajímavostí k jednotlivým exponátům. Zvukový průvodce je k dispozici také ve variantě pro děti, které se tak hravou formou seznámí s výstavou.

Návštěva expozice zabere zhruba dvě a půl hodiny, výstava potrvá pouze do konce srpna.

Napsal Brněnská Drbna | Foto Cosmos Discovery | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Sociální projekt Rapid Re-Housing získal další prestižní evropskou...

středa, 2. května 2018, 09:13

Brněnský projekt Rapid Re-housing získal ve Vídni první cenu SozialMarie 2018 a 15.000 euro (asi 380.000 korun). Díky...

Středoškolákům začíná období státních maturitních zkoušek

středa, 2. května 2018, 09:10

Studenti posledních ročníků maturitních oborů budou ode dneška, středy 2. května skládat dílčí části zkoušky z...

Alergiky trápí pyl z břízy. Teplo a sucho situaci zhoršuje

úterý, 1. května 2018, 12:41

Pyl z břízy a dalších stromů trápí v těchto dnech alergiky nejvíc. Za vysokou koncentraci pylů v ovzduší může teplé a...

Z brněnských Kníniček vznikne cyklostezka do Kuřimi

úterý, 1. května 2018, 12:32

Jihomoravský kraj chystá stavbu cyklostezky, která bezpečně vyvede cyklisty z Brna na sever. Povede z Kníniček přes...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.