Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTOGALERIE: Přes tisíc studentů v Brně vyšlo na Svoboďák protestovat proti vládě

čtvrtek, 15. března 2018, 13:06

Minimálně tisícovka studentů vysokých a středních škol, ale i zástupci výrazně vyšších věkových kategorií se dnes společně sešli na Svoboďáku. Protestní studentskou stávku s názvem #VyjdiVen svolali studenti po celé republice. Jejím účelem byla původně především podpora obrany ústavních hodnot, na shromáždění v Brně se však otevřeně demonstrovalo proti premiéru v demisi Andreji Babišovi s prezidentem Milošem Zemanem a jejich mocenské aroganci.

Výstražnou stávku podpořily studentské komory některých akademických senátů, stejně tak děkané fakult Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a JAMU. Oficiální podporu akce vyjádřila i řada brněnských gymnázií a středních škol. Na mnoha z nich, v Brně zhruba na patnácti školách, studenti taktéž stávkovali, avšak v blízkosti svých škol či na jejich půdě.

Na akci vystoupilo několik řečníků z řad studentských spolků a iniciativ. Témata jejich řeči byla obdobná: obrana demokratických hodnot, mocenská agresivita premiéra v demisi a prezidenta, odsouzení útoků na veřejnoprávní média a novináře.

Demonstrace po celé zemi

Výstražné stávky se ve stejný čas konají ve městech po celé republice. Podle organizátorů se do ní zapojilo víc než 320 škol. V některých, jak už bylo napsáno výše, vychází studenti a pedagogové stávkovat před školu.

Olomouc, Praha i České Budějovice

Několik stovek studentů se zúčastnilo stávky například v Olomouci. Nejvíce se jich sešlo před pedagogickou fakultou Univerzity Palackého.

Studenti vyšli do ulic hned na několika místech také v Praze. V Českých Budějovicích a ostravě zase uspořádali debaty, které se budou konat večer i v následujících dnech. 

 
 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Vojtěch Kába
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Kouzelníci z Bradavic svedou boj se zlem. Pomohou jim...

čtvrtek, 15. března 2018, 11:02

Příběh Harryho Potter baví fanoušky čar a kouzel přes dvacet let a stále má co nabídnout. Důkazem je i pokračování...

Na výstavišti začíná dnes veletrh Prodítě a Svět ženy

čtvrtek, 15. března 2018, 10:50

Na brněnském výstavišti mohou návštěvníci od čtvrtka do neděle přijít na veletrh Prodítě a na prodejní výstavu Svět...

Vznikla sbírka na podporu rodiny, která při požáru přišla o tři děti

středa, 14. března 2018, 17:13

Lidé mohou počínaje dneškem přispět na pomoc rodině postižené tragickým požárem domu v Oleksovicích na Znojemsku. ČTK...

Brno podpoří milionem korun dietní stravování ve školách. Peníze...

středa, 14. března 2018, 16:34

Brněnští radní dnes schválili příspěvek ve výši 1 milionu korun pro brněnské školy a jídelny. Peníze poputují na odměny...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Jaké jsou nejčastější omyly při reklamacích?

Reklamace patří k nejčastěji uplatňovaným a také nejdůležitějším spotřebitelským právům. Pravidla pro uplatňování takzvaných práv z vadného plnění však nejsou jednoduchá a zákazníci v nich často tápou. S jakými omyly se ve spotřebitelské poradně dTestu nejčastěji setkávají?

Sněhový Krakonoš je letos v Jilemnici bez kalhot a kabátu

Jednoho z největších sněhových Krakonošů za poslední léta vytvořil výtvarník Josef Dufek se dvěma pomocníky na náměstí v krkonošské Jilemnici. Na výšku má mezi sedmi a osmi metry. Od svých předchůdců se liší i tím, že je "nahý", jen s botami. „Nemá pumpky ani kabát, řekl Dufek.

Knihy ruských autorů nabízejí Čechům „alternativní pravdu“. Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina?

V České republice vloni vyšlo přes patnáct tisíc knižních titulů. V záplavě nově vydané literatury se texty ruských autorů zaměřených na specifický výklad moderní historie ztrácejí. Přesto stojí za pozornost. Takto na sebe například v pražských ulicích polepenými tramvajemi upozorňuje kniha Nikolaje Viktoroviče Starikova „Kdo přinutil Hitlera přepadnout Stalina“.