Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTOGALERIE: Přes tisíc studentů v Brně vyšlo na Svoboďák protestovat proti vládě

čtvrtek, 15. března 2018, 13:06

Minimálně tisícovka studentů vysokých a středních škol, ale i zástupci výrazně vyšších věkových kategorií se dnes společně sešli na Svoboďáku. Protestní studentskou stávku s názvem #VyjdiVen svolali studenti po celé republice. Jejím účelem byla původně především podpora obrany ústavních hodnot, na shromáždění v Brně se však otevřeně demonstrovalo proti premiéru v demisi Andreji Babišovi s prezidentem Milošem Zemanem a jejich mocenské aroganci.

Výstražnou stávku podpořily studentské komory některých akademických senátů, stejně tak děkané fakult Masarykovy univerzity, Mendelovy univerzity a JAMU. Oficiální podporu akce vyjádřila i řada brněnských gymnázií a středních škol. Na mnoha z nich, v Brně zhruba na patnácti školách, studenti taktéž stávkovali, avšak v blízkosti svých škol či na jejich půdě.

Na akci vystoupilo několik řečníků z řad studentských spolků a iniciativ. Témata jejich řeči byla obdobná: obrana demokratických hodnot, mocenská agresivita premiéra v demisi a prezidenta, odsouzení útoků na veřejnoprávní média a novináře.

Demonstrace po celé zemi

Výstražné stávky se ve stejný čas konají ve městech po celé republice. Podle organizátorů se do ní zapojilo víc než 320 škol. V některých, jak už bylo napsáno výše, vychází studenti a pedagogové stávkovat před školu.

Olomouc, Praha i České Budějovice

Několik stovek studentů se zúčastnilo stávky například v Olomouci. Nejvíce se jich sešlo před pedagogickou fakultou Univerzity Palackého.

Studenti vyšli do ulic hned na několika místech také v Praze. V Českých Budějovicích a ostravě zase uspořádali debaty, které se budou konat večer i v následujících dnech. 

 
 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Vojtěch Kába
 


 

Kam dál?

TRAILER TÝDNE: Kouzelníci z Bradavic svedou boj se zlem. Pomohou jim...

čtvrtek, 15. března 2018, 11:02

Příběh Harryho Potter baví fanoušky čar a kouzel přes dvacet let a stále má co nabídnout. Důkazem je i pokračování...

Na výstavišti začíná dnes veletrh Prodítě a Svět ženy

čtvrtek, 15. března 2018, 10:50

Na brněnském výstavišti mohou návštěvníci od čtvrtka do neděle přijít na veletrh Prodítě a na prodejní výstavu Svět...

Vznikla sbírka na podporu rodiny, která při požáru přišla o tři děti

středa, 14. března 2018, 17:13

Lidé mohou počínaje dneškem přispět na pomoc rodině postižené tragickým požárem domu v Oleksovicích na Znojemsku. ČTK...

Brno podpoří milionem korun dietní stravování ve školách. Peníze...

středa, 14. března 2018, 16:34

Brněnští radní dnes schválili příspěvek ve výši 1 milionu korun pro brněnské školy a jídelny. Peníze poputují na odměny...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Žít Brno chce pozvat do města několik...

  • Zfetovaný muž lezl na hlavním nádraží po...

  • VIDEO: Na Svoboďáku hrál světoznámý...

  • VIDEO: Muž unesl mladou ženu od vchodu domu...

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Přejezd ve Studénce bude bezpečnější. Auta už nebudou křižovat železniční trať

Nebezpečné křížení železniční trati a silnice ve Studénce, které bylo v roce 2015 svědkem tragické události, bude brzy bezpečnější. Správa železniční dopravní cesty připravila jeho modernizaci, kdy silnice nově povede pod železniční tratí a nebude ji tak přímo křižovat. Práce by měly začít v roce 2020.

„Prodá“ Moskva Sibiř Číně? Zdroje přecházejí do čínských rukou, zůstává jen pustina

Portál Jamestown již několik let prostřednictvím Paula Gobleho monitoruje sílící čínskou přítomnost na Sibiři na ruském Dálném východě, zejména v oblasti kolem Bajkalu, a narůstající protičínské nálady v regionu. Minimálně od roku 2010 zde Číňané využívají „místní pohostinnosti“, aniž by za to regionu cokoli vraceli.

Dovoz ledovců z Antarktidy má zachránit Kapské Město

"Vypadá to jako šílený nápad, ale když si to rozeberete, není to tak bláznivé," tvrdí kapitán Nick Sloane. Proč neodříznout nějaké ty ledovce z Antarktidy, aby Kapské Město mohlo být zásobováno vodou? Sloane mívá nápady, které se vymykají normám. Tento šestapadesátiletý Jihoafričan zambijského původu, zakladatel firmy Sloane Marine Ltd, se již proslavil tím, že uvolnil uvázlou loď Concordia, při jejímž ztroskotání u pobřeží Itálie v roce 2012 zahynulo 32 lidí.