Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Pod Pálavou na místě nejslavnějších pravěkých nálezů vznikne archeostezka

 
neděle, 4. března 2018, 18:27

Pod Pálavou na místě nejslavnějších pravěkých nálezů vznikne nová archeostezka. Lidé díky ní uvidí, kde se nejvýznamnější lokality nacházely. Archeostezka bude patrně od jara na trase mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi,.

„Mezi těmito obcemi se nachází celá řada lokalit z doby lovců mamutů. Ke každé z nich chceme umístit naučný panel, na kterém bude prezentována charakteristika lokality, výběr archivních fotografií i fotografií nálezů," uvedl ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.

Jeden z panelů bude přímo v archeoparku v Pavlově, kam chodí desetitisíce lidí ročně. Další připomene například nález Věstonické venuše. Z Dolních Věstonic ale pochází i řada jiných výjimečných nálezů. Jde například o nálezy kamenné štípané industrie, tedy předměty každodenní potřeby.

„Na další lokalitě byl slavný trojhrob. Kromě koster tří mladých jedinců, což je samo o sobě výjimečné, tu byl i kamenný artefakt, ozdoby ze zubů a zbytky červeného barviva," zmiňuje Kubín nálezy z roku 1986.

Podle něj je jedním z cílů archeostezky snaha zdůraznit, že výzkumy pokračují stále. „Archeologie se v současnosti mění, není to jak před sto lety, že by archeologům záleželo na unikátních artefaktech jako je venuše. Nám jde o pochopení kultury, civilizace jako celku. Zdroj informací se mění, důležitá je práce v laboratořích, rozluštění kódu DNA. To jsou objevy, které mají velký význam, i když archeolog nevykope ani centimetr," uvedl Kubín.

Na příkladu archeoparku v Pavlově podle něj vyplývá, že do muzea lidé chodí, ale jsou i návštěvníci, kteří do muzea jít nechtějí z různých důvodů a pro ně je určená archeostezka. „Lidé získají prostorovou představu o lokalitě lovců mamutů," dodal Kubín.

 


 

Kam dál?

V Brně v sobotu začal devítidenní festival veganství, upozorňuje na...

neděle, 4. března 2018, 11:14

V Brně v sobotu začal devítidenní festival Veganfest, jehož cílem je ukázat lidem veganský styl života a upozornit na...

Brňané cvičili na podporu lidí s roztroušenou sklerózou. Nemocné...

neděle, 4. března 2018, 10:54

Přes 175 lidí z Brna a okolí podpořilo pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). V pátek a v sobotu se cvičením zapojili...

Na zamrzlých nádržích Brna bruslí lidé s kočárky i se psy

neděle, 4. března 2018, 10:44

Rodiče na bruslích tlačící před sebou kočárek, děti s pukem a hokejkami, ale i lidé v doprovodu psů byli v sobotu vidět...

Masarykova univerzita se rozhodla zvýšit stipendia doktorandům,...

sobota, 3. března 2018, 08:00

Studenti Masarykovy univerzity (MU) budou dostávat výrazně vyšší doktorské stipendium. Podpora v doktorském prezenčním...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.