Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rys Kryštof stále zůstává v Moravském krasu a daří se mu dobře, partnerku si hledal i u Vyškova

 
sobota, 24. února 2018, 08:29

Vzácný rys ostrovid stále zůstává v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, je v dobré kondici. Rysi nyní mají období říje, samici proto nedávno hledal i u Vyškova či brněnských Řečkovic. Z krasu kvůli partnerce může odejít natrvalo. Vědci loni v červnu rysa odchytili a připevnili mu sledovací zařízení.

Rys dostal při odchytu jméno Kryštof. Díky telemetrickému obojku vědci nyní přesně vědí, kdy a kam chodí, také kdy a kde loví a kam si kořist schovává. V lokalitách pak rozmisťují fotopasti. „U rysů nyní vrcholí období říje, kdy aktivně vyhledávají samice, není vyloučeno, že Kryštof z krasu za nějakou odejde," uvedl  zoolog z Ústavu ekologie lesa brněnské Mendelovy univerzity Martin Duľa.

V krasu se totiž žádná rysí samice nevyskytuje. Nejbližší žijí od krasu desítky kilometrů daleko, například v Moravskoslezských Beskydech, odkud Kryštof přišel. A Kryštof samici hledá. Mimo jiné i z údajů na obojku vyplynulo, že z krasu nyní podniká výpady i do jiných oblastí. Podle vědce byl i poblíž Vyškova či brněnské městské části Řečkovice. Vždy se ale vrátil zpět. „Odejít však může ze dne na den, denně jsou rysi schopni ujít třeba desítky kilometrů," uvedl zoolog.

V krasu se Kryštof zdržuje minimálně od září předloňského roku. Pochutnává si na muflonech či na srnčím. Z údajů z obojku také vyplynulo, že se pohybuje na poměrně rozsáhlém území, do kterého jsou zahrnuta i větší města jako Blansko či Adamov, a to zhruba na 200 kilometrech čtverečních.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největšípopulace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů.

Foto Mendelova univerzita | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Natáčení filmu dočasně uzavře vilu Tugendhat. Zahraje si v něm i...

pátek, 23. února 2018, 13:03

Slavnou brněnskou vilu Tugendhat od března obsadí filmaři. Režisér Julius Ševčík tam začne natáčet film Skleněný pokoj...

VIDEO: Dvouletý chlapeček zamkl matku na balkóně a šel si hrát

pátek, 23. února 2018, 12:38

Brněnské strážníky zaměstnal včera dopoledne kuriózní případ. Dvouletý chlapeček uvěznil svou matku na balkóně a šel si...

Brno dá padesát milionů sportovcům. Peníze si rozdělí přes tři stovky...

pátek, 23. února 2018, 10:15

Brno chce letos dát 50 milionů korun na neinvestiční dotace pro tělovýchovné a sportovní aktivity. Peníze si rozdělí...

Brněnská buňka Okamurovy SPD se rozpadla

pátek, 23. února 2018, 08:27

Brněnská buňka hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se tento týden definitivně rozpadla. Hlavním důvodem byla...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • V brněnské zoo zemřel lední medvěd Umca

  • PŘEHLEDNĚ: Jak se změní ceny MHD od 1. září?...

  • Nadávky, plivání a bitka na Úřadu práce....

  • Mladý muž čekal v Bystrci na rozjezd....

Reklama
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak to bylo? Sovětské politbyro schválilo invazi do ČSSR usnesením z 17. srpna

Tři dny před invazí Varšavské smlouvy udělalo nejvyšší sovětské vedení definitivní tečku za reformním procesem pražských komunistů, když na schůzi politického byra komunistické strany schválilo usnesení o "pomoci a podpoře komunistické straně a lidu Československa ozbrojenými silami". Podle textu usnesení členové politbyra schválili intervenci jednomyslně.

„Už pošel?“ ptali se ruští vojáci nad postřeleným Čechem v srpnu 1968 v okupované Praze

Okupace Československa, jejíž 50. výročí si v těchto dnech připomínáme, představuje klíčovou českou zkušenost. Se společenskými následky normalizačního marasmu se potýkáme dodnes. V rámci Příběhů 20. století přinášíme vzpomínky dalších dvou přímých svědků tehdejších událostí. Třeba slavný herec Pavel Landovský v osudný večer seděl v hospodě s Karlem Gottem. Následující léta se ale jejich životy odvíjely úplně jiným směrem.

Dobrá zpráva. Dálnice D1 u Prahy bude na konci prázdnin průjezdná bez omezení

Tahle zpráva řidiče určitě potěší. Rekonstrukce dálnice D1 u Prahy jde do finále. Za dva týdny bude hotová oprava asfaltového krytu vozovky v obou směrech mezi 12. – 16. kilometrem nejvytíženější české dálnice. V září a říjnu budou také postupně dokončeny tři úseky modernizované D1, celkem tak bude v provozu bezmála 90 kilometrů nové dálnice.