Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Rys Kryštof stále zůstává v Moravském krasu a daří se mu dobře, partnerku si hledal i u Vyškova

 
sobota, 24. února 2018, 08:29

Vzácný rys ostrovid stále zůstává v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, je v dobré kondici. Rysi nyní mají období říje, samici proto nedávno hledal i u Vyškova či brněnských Řečkovic. Z krasu kvůli partnerce může odejít natrvalo. Vědci loni v červnu rysa odchytili a připevnili mu sledovací zařízení.

Rys dostal při odchytu jméno Kryštof. Díky telemetrickému obojku vědci nyní přesně vědí, kdy a kam chodí, také kdy a kde loví a kam si kořist schovává. V lokalitách pak rozmisťují fotopasti. „U rysů nyní vrcholí období říje, kdy aktivně vyhledávají samice, není vyloučeno, že Kryštof z krasu za nějakou odejde," uvedl  zoolog z Ústavu ekologie lesa brněnské Mendelovy univerzity Martin Duľa.

V krasu se totiž žádná rysí samice nevyskytuje. Nejbližší žijí od krasu desítky kilometrů daleko, například v Moravskoslezských Beskydech, odkud Kryštof přišel. A Kryštof samici hledá. Mimo jiné i z údajů na obojku vyplynulo, že z krasu nyní podniká výpady i do jiných oblastí. Podle vědce byl i poblíž Vyškova či brněnské městské části Řečkovice. Vždy se ale vrátil zpět. „Odejít však může ze dne na den, denně jsou rysi schopni ujít třeba desítky kilometrů," uvedl zoolog.

V krasu se Kryštof zdržuje minimálně od září předloňského roku. Pochutnává si na muflonech či na srnčím. Z údajů z obojku také vyplynulo, že se pohybuje na poměrně rozsáhlém území, do kterého jsou zahrnuta i větší města jako Blansko či Adamov, a to zhruba na 200 kilometrech čtverečních.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Největšípopulace žije v jihozápadních Čechách a navazujících oblastech v Bavorsku a Rakousku, kde je 60 až 80 dospělých rysů.

Foto Mendelova univerzita | Zdroj ČTK

Kam dál?

Natáčení filmu dočasně uzavře vilu Tugendhat. Zahraje si v něm i...

pátek, 23. února 2018, 13:03

Slavnou brněnskou vilu Tugendhat od března obsadí filmaři. Režisér Julius Ševčík tam začne natáčet film Skleněný pokoj...

VIDEO: Dvouletý chlapeček zamkl matku na balkóně a šel si hrát

pátek, 23. února 2018, 12:38

Brněnské strážníky zaměstnal včera dopoledne kuriózní případ. Dvouletý chlapeček uvěznil svou matku na balkóně a šel si...

Brno dá padesát milionů sportovcům. Peníze si rozdělí přes tři stovky...

pátek, 23. února 2018, 10:15

Brno chce letos dát 50 milionů korun na neinvestiční dotace pro tělovýchovné a sportovní aktivity. Peníze si rozdělí...

Brněnská buňka Okamurovy SPD se rozpadla

pátek, 23. února 2018, 08:27

Brněnská buňka hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury se tento týden definitivně rozpadla. Hlavním důvodem byla...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • AKTUÁLNĚ: Střelba v Brně na náměstí...

  • FOTOGALERIE: Přes tisíc studentů v Brně...

  • Známý novinář Janek Rubeš hledal pozitiva na...

  • Pro imigranty nevaříme! Majitel restaurace...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Božská voda a sto let tradice. Spa Resort Libverda zve na...

Lázeňský komplex v Libverdě na úpatí Jizerských hor je oázou klidu v dnešní uspěchané době. Spa...

V Keni uhynul poslední samec nosorožce severního bílého

Poslední samec nosorožce bílého severního Súdán naposledy vydechl v pondělí 19. února odpoledne....

Jak fungují referenda ve Švýcarsku?

V rámci debat o zavedení obecného referenda je často zmiňováno Švýcarsko jako příklad země, ve...