Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zámek Uherčice čeká rozsáhlá rekonstrukce za víc než sto milionů

 
pondělí, 12. února 2018, 16:00

Jednu z nejzanedbanějších památek v majetku státku, zámek Uherčice na Znojemsku, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Památkáři uspěli s projektem, na který dostanou z evropských fondů 94 milionů korun. Dalších 16,6 milionu přispěje stát.

Mimořádně zajímavý a mimořádně zanedbaný ohromný zámek

Státní zámek Uherčice patří k největším zámeckým areálům v České republice. Je ale velice zanedbaný a část prostor je v havarijním stavu. Založen byl na přelomu 15. a 16. století a jeho největší hodnotou je mimořádně kvalitní
architektonická a prostorová podoba celku, daná složitým stavebním vývojem.

Renesanční vzhled zámku tak doplňují barokní a neoklasicistní interiéry a spolu s romantickým krajinářským parkem je zapojený do širší jihomoravské krajiny. Díky různým stavebním a uměleckým epochám, které jsou do historie Uherčic vepsány dodnes, je zámek někdy označován jako učebnice slohů.

Projekt oprav zámku je zaměřený na vzorovou památkovou obnovu nejhodnotnějších částí areálu. „Budou odstraněny nepůvodní a nevyhovující stavební zásahy, vybudovány inženýrské sítě a technická infrastruktura areálu, dále budou provedeny restaurátorské a konzervační práce v rámci historických objektů," uvedla mluvčí Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Součástí památkové obnovy financované z IROP bude obnova a restaurování křídla zámku s Banketním sálem včetně zázemí pro pořádání kulturních akcí. V návaznosti na restaurované schodiště na hlavním nádvoří budou obnoveny přístupové prostory před Banketním sálem. Jde o modrý pokoj s květinovou výmalbou, pokoj s tureckým stanem, prostory mezipatra a chodby navazující na arkádu.

„Pozornost bude taky věnována vybudování technické infrastruktury v areálu zámku - vnitřní rozvody elektro, vodovod, plynofikace části objektu, kanalizace. Bude obnoven objekt koníren, zde bude vybudováno zázemí pro návštěvníky, pokladna, šatna, vstupní expozice, prodejna," uvedla Šnajdarová.

Součástí projektu je i řešení bezbariérového přístupu do části areálu zámku. Oprav se dočká i arkádové a hlavní nádvoří s návazností na prostor sala terreny. Projekt zahrnuje i obnovu fasád s cílem zachránit zanikající architektonické prvky sgrafitové výzdoby, obnovu drobné architektury v zahradách a vybudování informačního a orientačního systému v areálu zámku včetně zahrad a romantického parku.

„Hlavním cílem projektu je obnova staveb s velkým podílem restaurátorských prací a památková obnova díla zahradního umění. Chceme zvýšit atraktivitu objektu pro návštěvníky, zlepšit standard poskytovaných služeb a rozšířit nabídku návštěvníkům, zpřístupnit část památky pro návštěvníky s omezenou mobilitou," dodala Šnajdarová.

Foto Zámek Uherčice | Zdroj ČTK
 


 

Kam dál?

Životní styl v Brně je podle prestižního ekonomického magazínu šestý...

pondělí, 12. února 2018, 14:52

Ohromný úspěch pro Brno! Prestižní britský ekonomický magazín fDi vydávaný The Financial Times umístil hned ve dvou...

FOTO & VIDEO: Brněnská lvíčata jsou kluk a holka. Jedno jméno vymyslí...

pondělí, 12. února 2018, 14:33

Brněnská lvíčátka mají za sebou první veterinární ošetření. Při něm vyšlo najevo, že novými rozkošnými přírůstky...

Máte básnickou duši? Hasiči vyhlašují soutěž o nejlepší báseň o...

pondělí, 12. února 2018, 12:32

Všechny básnické duše by měly zbystřit! Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR vyhlašuje 10. ročník...

Neposedný jorkšír přišel na návštěvu do zverimexu, páníčku nechal doma

pondělí, 12. února 2018, 11:37

Zvláštního hosta měli pracovníci brněnského zverimexu. Do prodejny s chovatelskými potřebami na Lesné totiž v pátek...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor opisoval texty

Etická komise Univerzity Karlovy (UK) potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor univerzity Martin Kovář dopustil plagiátorství. Rozsah jeho opisování označila komise za významný. Vyplývá to ze stanoviska komise, které univerzita zveřejnila na facebooku. Na možné Kovářovo opisování upozornili loni tři doktorandi. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z fakulty. Obvinění z plagiátorství už dříve odmítl.

Členství v NATO podle analytiků zakotvilo Česko na Západě

Členství v Severoatlantické alianci, do níž Česká republika vstoupila před 20 lety, zakotvilo zemi na Západě a zajistilo její bezpečnost. Shodují se na tom analytici. Zároveň ale upozorňují, že pokud má Česko dostát svým závazkům v NATO a být platným členem aliance, musí investovat do modernizace armády více, než činilo dosud.

(NE)OBYČEJNÍ: Honza Mihule žije naplno i s cystickou fibrózou, navíc pomáhá ostatním

Když potkáte Honzu na ulici, uvidíte mladého muže, rozeného sympaťáka. Trochu zarostlého, usměvavého, příjemného a se sportovní postavou. Prostě člověk, do kterého byste určitě netipli, že má vzácné onemocnění v podobě cystické fibrózy (CF).