Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Muž nechtěně zapálil továrnu u Brna. U soudu vyfasoval podmínku

 
čtvrtek, 7. června 2018, 12:03

Okresní soud Brno-venkov potrestal podmíněným trestem muže, který předloni nechtěně zapálil továrnu na mucholapky v Židlochovicích na Brněnsku. Muži za obecné ohrožení z nedbalosti hrozil pětiletý trest vězení. Škodu firma vyčíslila na bezmála 28 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání, obhajoba se práva na odvolání vzdala.

Soud obžalovaného Rudolfa Láníka potrestal dvěma lety vězení, trest podmíněně odložil na 30 měsíců. Hala na výrobu mucholapek firma Papírna Moudrý shořela v Židlochovicích v prosinci 2016.

Podle žalobce tehdy pětadvacetiletý Láník požár způsobil neodbornou manipulací s horkovzdušnou pistolí. Muž sám tehdy při požáru utrpěl vážné popáleniny. Nikdo další se nezranil. Shořela celá výrobní část, uchráněny zůstaly sklady. Škodu zaplatila pojišťovna.

Podle vyšetřovatele muž manipuloval s horkovzdušnou pistolí v malé místnosti, kde byl uskladněný například i technický benzin a zřejmě jeho výpary se následně vznítily. Láník pistolí odstraňoval lep na trubkách stroje.

Podle obhájce Láník jako zaměstnanec firmy dostal jen povšechné instrukce od svých kolegů a nikdo ho řádně neproškolil. Podle předsedkyně senátu Kateřiny Stýblové obžalovaný, pokud použil horkovzdušnou pistoli v blízkosti výbušných látek, mohl předvídat možnost vzniku požáru.

Na druhou stranu jeho jednání nelze podle soudkyně hodnotit jako exces, navíc šlo o pracovní náplň zaměstnance a je to tudíž zaměstnavatel, který odpovídá za škodu vzniklou zaměstnancem. Láník už dříve události litoval. "Lituji všeho, co se stalo, do papírny jsem chodil rád. Dnes bych jednal jinak, i kdybych nebyl proškolen a nedostal poučení," uvedl Láník podle serveru iDnes.cz v závěrečné řeči.

 

Napsal(a) ČTK | Foto HZS JMK
 


 

Kam dál?

Jen jsem mu ukazoval zbraň, hájil se vrah, který zastřelil známého ve...

čtvrtek, 31. května 2018, 10:40

Krajský soud v Brně dnes za loňskou vraždu muže ve vlaku potrestal obžalovaného Martina Vlčka osmi lety vězení. Muž...

Slušní lidé žalují divadlo, režiséra i herce. Bývalá ústavní soudkyně...

úterý, 29. května 2018, 11:30

Hnutí Slušní lidé podalo v pondělí trestní oznámení v souvislosti se sobotním představením Vaše násilí a naše násilí....

Vrazi z metanolové kauzy se obrátili na Ústavní soud. Tresty se jim...

středa, 23. května 2018, 11:03

Ústavní soud přezkoumá rozsudky nad doživotně potrestanými aktéry metanolové kauzy. Se stížnostmi se na něj obrátili...

Muž málem uškrtil svoji přítelkyni, protože chtěla, aby se...

čtvrtek, 10. května 2018, 12:26

Krajský soud v Brně dve středu zprostil muže obžaloby z pokusu o vraždu v Doloplazech na Prostějovsku, obžalovaný podle...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.