Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Žít Brno neztratí žádný mandát v Brně-středu, rozhodl soud

 
pátek, 7. listopadu 2014, 20:15

Hnutí Žít Brno neztratí kvůli dvěma kandidátům s bydlištěm mimo Brno-střed žádný mandát v městské části, rozhodl Krajskýsoud v Brně. František Sobotka byl na 13. místě kandidátní listiny a Alexandr Stankov na 40. pozici a ani jeden z nich nezískal zastupitelský mandát.

Hlasy voličů pro oba z nich jsou ale neplatné, uvedla v usnesení soudkyně Milada Haplová. Soud dospěl k závěru, že po přepočtení hlasů zůstává všem stranám stejný počet mandátů.

Žít Brno mělo v době voleb na kandidátní listině v Brně-středu dva muže, kteří měli trvalé bydliště mimo tuto městskou část. To ze zákona není možné, a proto soud přijal návrh na neplatnost voleb. "Volba kandidátů Františka Sobotky a Alexandra Stankova z Žít Brno není platná. Počet mandátů volebních stran získaných ve volbách se nemění," uvedl soud v usnesení s tím, že zbytek návrhu na neplatnost voleb zamítá. Navrhovatel totiž ještě později poukazoval na to, že více kandidátů Žít Brno údajně nemělo trvalé bydliště v Brně-středu. Soud k doplnění nepřihlédl kvůli opožděnému podání. Termín totiž uplynul 24. října.

Soud zjistil, že Sobotka se Stankovem měli v době voleb trvalé bydliště v jiných brněnských městských částech. Nechal si proto vypracovat od Českého statistického úřadu model volebního výsledku včetně rozdělení mandátů jednotlivým stranám po vyloučení volebních výsledků Sobotky i Stankova. Z modelu soud zjistil, že se na zisku mandátů nic nezměnilo.

Hnutí Žít Brno pochybení uznalo. "Nebyl v tom úmysl. František Sobotka si celý život myslel, že žije v Brně-středu, protože část jeho ulice se v městské části nachází. Alexandr Stankov dlouho v Brně-středu žije, ale zapomněl si trvalé bydliště přehlásit," vysvětlil lídr Žít Brno Matěj Hollan. Rozhodnutí soudu uvítal. "Jsme za to rádi a je dobře i pro nově ustanovenou koalici, že se počty mandátů nemění. Bereme to jako poučení a budeme se snažit vyhnout dalším chybám. Do voleb jsme šli nezkušení a hned jsme dostali za vyučenou," doplnil Hollan.

Podle místostarosty městské části Pavla Sázavského (ČSSD) by se to jiné straně stát nemohlo. "Se sestavováním kandidátky je velká práce a musí se vše kontrolovat. Musíme však respektovat rozhodnutí soudu. Život jde dál," řekl Sázavský.

Po rozhodnutí soudu zůstává pořadí uskupení zvolených v komunáních volbách v Brně-středu stejné. Vyhrálo Žít Brno s devíti mandáty před hnutím ANO s osmi a třetí ODS se sedmi zastupiteli. Šest mandátů získala sociální demokracie, po pěti lidovci a zelení, tři mandáty TOP 09 a dva komunisté. Koalici uzavřelo Žít Brno, ANO, lidovci a zelení. Dohromady mají 27 zastupitelů ze 45. Ve vedení radnice nahradí dosavadní koalici ODS a TOP 09. Dosavadního starostu Libora Šťástku (ODS) nahradí Martin Landa (Žít Brno).

Krajský soud v Brně přijal v souvislosti s komunálními volbami téměř 30 návrhů na jejich neplatnost. Asi dvacítka se týká jihomoravských měst a obcí, zbytek směřuje na Zlínský kraj a Vysočinu. O některých už rozhodl, u zbytku tak musí učinit do půli listopadu.

Zdroj: ČTK

Štítky Soud, volby, obce, Brno

 


 

Kam dál?

TOP 09 je zklamaná, že vypadla ze zamýšlené koalice

pátek, 7. listopadu 2014, 06:37

TOP 09 cítí velké zklamání z toho, že vypadla z původní dohody o utvoření koalice v městské části Brno-střed. Řekl lídr...

Sázavský: Žít Brno by mělo za chybu vyvodit osobní zodpovědnost

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 14:45

Vedení hnutí Žít Brno by mělo vyvodit osobní zodpovědnost z pochybením při sestavování kandidátní listiny v...

Radnici Brna-střed povede koalice v čele s Žít Brno

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 08:27

Radnici Brna-střed povede koalice hnutí Žít Brno, hnutí ANO 2011, KDU-ČSL a Strany zelených. Jejich zástupci podepsali...

Kraj provede několik mimořádných auditů včetně letiště

středa, 5. listopadu 2014, 08:18

Mimořádné jednání Rady Jihomoravského kraje, které se uskutečnilo v úterý 4. listopadu 2014, rozhodlo o tom, že kraj...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.