Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z Onderkova je po osmi letech Vokřálovo

 
úterý, 25. listopadu 2014, 13:58

Pětačtyřicet dní od komunálních voleb se v úterý sešli k ustavujícímu zasedání nově zvolení zastupitelé města. Podle očekávání, na základě koaliční smlouvy, kterou signatáři podepsali 31. října, byl novou radniční většinou zvolen primátorem na funkční období let 2014 – 2018 Petr Vokřál z hnutí ANO.

Ve veřejném hlasování pro něj hlasovalo 35 z 53 zastupitelů. Jeho první náměstkyní byla zvolena Klára Liptáková (KDU-ČSL), druhým náměstkem Richard Mrázek (ANO), třetím náměstkem Matěj Hollan (Žít Brno) a čtvrtým náměstkem Martin Ander (Strana zelených), který se na tento post vrací po čtyřech letech strávených v opozici.

Skončilo tak čtyřleté období vlády sociálních a občanských demokratů v čele s Romanem Onderkou. Zastupitelé obou stran nyní spolu s TOP 09 a komunisty usedli do opozičních lavic.

Moravskou metropoli v následujících čtyřech letech povede koalice ANO, lidovců, Žít Brno a zelených s většinou 31 hlasů z 55 zastupitelů města.

Zatímco lidovci a zelení se po čtyřech letech vrací do vedení města, nováčky jsou ANO a Žít Brno.

Přitom už před osmi lety, po volbách v roce 2006, nemusela tehdejší koalice dopadnout, jak nakonec dopadla.

Po úvodních vyjednáváních se rýsovala koalice ODS s lidovci.Občanští demokraté, jejímž lídrem byl tehdy starosta Komína Karel Hledík, ho nakonec „pustili k ledu“ a pro vznik takovéto pravo-středové koalice nabídli post primátora lidovcům a jejich lídrovi Barboře Javorové.

V samotném závěru, před podpisem koaliční dohody, ale došlo k zásadnímu zvratu. Do hry vstoupili sociální demokraté a lidovci včele s Javorovou se nakonec se socialisty dohodli na povolební spolupráci.

Primátorem se stal Onderka a Javorová jeho první náměstkyní. Koalici v letech 2006 – 2010 tvořily: ČSSD, KDU-ČSL, hnutí Brno 2006 Jiřího Zlatušky a Strana zelených.

Rok nato se Javorová stala partnerkou Onderky, funkce první náměstkyně se vzdala a stala se řadovou zastupitelkou.

Řízení města se čtyřmi politickými subjekty nebylo jednoduché. Díky výsledkům voleb v roce 2010 stačilo pak vytvořit většinovou dvoukoalici – na vedení města se dohodli sociální a občanští demokraté.

Velká koalice fungovala celkem bez větších problémů až do letošního roku, kdy se jablkem svárů stala kausa Amazon.

Onderka tvrdě prosazoval, aby jedno ze dvou logistických center v České republice, zakotvilo právě v Brně. Naopak radní a zároveň starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka z ODS byl zásadně proti a ve svých argumentech se stavěl na stranu obyvatel dotčených městských části (Slatina, Tuřany), ve kterých byli starosty sociální demokraté.

Ti ale zřejmě primátorovi a brněnskému stranickému šéfovi nechtěli otevřeně oponovat, a tak na jednáních městského zastupitelstva mlčeli a paradoxně otevřeně nehájili zájmy svých obyvatel.

Na veřejných shromážděních i prostřednictvím občanských sdružení a iniciativ odpůrci vyjadřovali s příchodem Amazonu nesouhlas, protože by podle nich v dotčených městských částech výrazně narostla už tak přetížená doprava a dále se zhoršila kvalita životní prostředí.

Onderka držel svůj post pevně v rukách. Přispěla k tomu i jeho vůdcovská povaha. Například při objasňování některých sporných bodů na jednáních zastupitelstva vyvolával ve Sněmovním sále vedoucí odborů nebo ředitele městských příspěvkových organizací a akciových společností jako učitel – pedant žáky ve třídě.

Před osmi lety si dal Onderka tři osobní předsevzetí. Že si doplní vzdělání, že přestane kouřit a že se naučí cizím jazykům. Podařilo se mu splnit pouze první. Je bakalářem a k tomu má také titul MBA.

Jeho neduhem byly pozdní příchody. Že na radniční brífinky a další společenské, kulturní nebo sportovní akce chodil pravidelně se zpožděním, na to si jejich účastníci zvykli. Je to přece Onderka – primátor.

Před koncem volebního období mezi novináře nechodil vůbec (pracovní vytížení?). Jeho vy slancem se většinou stával jeho náměstek a stranický kolega Oliver Pospíšil.

Po říjnových volbách se Onderka téměř vytratit. Volby totiž prohrál a to těžce nesl. I když kampaň postavili brněnští sociální demokraté právě na něm (na billboardech, plakátech, v letácích a dalších předvolebních tiskovinách), k opětovnému vítězství mu to nepomohlo. Voliči tentokrát rozdali karty jinak.

Nový konkurent a lídr brněnské kandidátky hnutí ANO Petr Vokřál ho porazil o téměř tři tisíce hlasů. Sečteno, podtrženo, právě tento muž  sesadil Onderku po osmi letech z primátorského křesla.

Jak si nováček Vokřál povede, jak naplní svoje programové vize a představy o řízení města, jak bude schopný ukočírovat různorodý tým nové čtyřkoalice, ukážou příští týdny, měsíce, roky.

 


 

Kam dál?

Kraj zavádí bezpečnostních opatření na školách

pondělí, 24. listopadu 2014, 19:01

Zavádění systémového řešení bezpečnostních opatření na jihomoravských školách bylo jedním z témat dnešního (24....

Cyklisté by měli být za alkohol zodpovědní jen u nehody

pondělí, 24. listopadu 2014, 15:06

Senátor Zdeněk Škromach (ČSSD) se zastal cyklistů, kteří jezdí na vinařské stezky nebo se staví na pár piv a mají pak...

Dálnice A5 z Poysbrunnu na hranice prý Dyji neznečistí

pátek, 21. listopadu 2014, 11:11

Radní Jaroslav Parolek ve čtvrtek 20. listopadu 2014 informoval Radu Jihomoravského kraje o dosavadních jednáních...

Obvod Brno-sever podá ústavní stížnost proti neplatnosti voleb

pátek, 21. listopadu 2014, 09:40

Městská část Brno-sever v čele se starostou Rostislavem Haklem (ČSSD) podá nejpozději do pátku ústavní stížnost proti...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Zeman ocení Zilka, zraněného muže z Dubí nebo zpěváka Zímu

Prezident Miloš Zeman letos 28. října vyznamená bývalého vídeňského starostu Helmuta Zilka či aktéra potyčky na koupališti v Dubí Davida Michajlaka. Dnešní Lidové noviny (LN) uvedly, že Zeman celkem udělí 43 vyznamenání, a překoná tím dosavadní rekord z minulého roku, kdy ocenil 41 osobností. Do Vladislavského sálu si v pondělí přijdou pro medaile také motocyklový závodník Libor Podmol, zpěvák a herec Josef Zíma nebo podnikatelé Rudolf Ovčaří a Vladimír Plašil.

Praha vypoví memorandum s provozovatelem elektrokoloběžek

Hlavní město vypoví memorandum z loňského září se společností Lime, která v metropoli provozuje službu sdílených elektrokoloběžek. Neznamená to zákaz služby ani její omezení, podle vedení magistrátu jde o signál směrem k firmě, že s jejím přístupem není město spokojeno. O vypovězení dnes rozhodli radní. Firma podle vedení magistrátu memorandum porušuje například tím, že není schopna zabránit tomu, aby zaparkovaná vozítka překážela chodcům. Uživatelé také podle zástupců města často jezdí po chodnících, což se nesmí, a koloběžky si půjčují pod vlivem alkoholu. Fungování služby kritizovaly i centrální městské části, které rozhodnutí rady vítají. Firma chce jednat o nové dohodě dokumentu.

ANKETA: Kde vám chybí platba kartou? Problém můžete mít v samoobsluze i u kurýra

Určitě to zná každý z vás. Chcete zaplatit za drobný nákup platební kartou a prodejce vám sdělí, že přijímá pouze hotovost. To není nic neobvyklého. Současný evropský průměr je 23 terminálů na tisíc obyvatel. V Čechách se nyní pohybujeme kolem 21 kusům na tisíc obyvatel. Přesto zaplatit kartou cigarety v trafice nebo potraviny ve vesnické Jednotě je mnohde stále ještě hudbou budoucnosti. A kde platba kartou chybí vám?