Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

TOP 09 je zklamaná, že vypadla ze zamýšlené koalice

 
pátek, 7. listopadu 2014, 06:37

TOP 09 cítí velké zklamání z toho, že vypadla z původní dohody o utvoření koalice v městské části Brno-střed. Řekl lídr strany Bohumil Straka. Koalici ve středu podepsali zástupci vítězného hnutí Žít Brno, ANO, lidovců a zelených, kteří ještě nedávno souhlasili s pětikoalicí spolu s TOP 09.

Nakonec však vznikla stejná platforma jako na magistrátu, což je lepší, sdělil dnes novinářům radní za Žít Brno v městské části Svatopluk Bartík.

Žít Brno v minulých týdnech informovalo o tom, že v Brně-středu vznikne pětikoalice seskupení, která jsou nová nebo byla v opozici. "Přemýšleli jsme, zda nakonec nebude lepší politicky totožné složení v městské části jako na magistrátu. K tomuto názoru jsme také dospěli," uvedl Bartík. Podle něj to má více výhod. "Zefektivní to spolupráci a komunikaci a vytěžíme maximum pro občany z Brna-středu," poznamenal Bartík.

Rozhodnutí koalice TOP 09 mrzí. "Nezavdali jsme žádný důvod k tomu, aby to tak dopadlo. Vždy jsme byli v jednání vstřícní a neměli ani žádné personální požadavky. Na koalici bychom se podíleli jedním neplaceným radním. Proto je to pro nás obrovské zklamání," řekl Straka. Podle něj v minulosti všichni ostatní s účastí TOP 09 v koalici souhlasili. "Jde vidět, že v politice málokdy platí dané slovo. Podepsali to bez nás a oznámili nám to smskou," informoval Straka. Koalici velké šance nedává. "Pokud neplatí dohody už nyní na začátku, koalice bude mít těžký život. Nemyslím si, že by vydržela do konce volebního období," poznamenal Straka. Zároveň však doplnil, že TOP 09 nebude dělat koalici naschvály. "Budeme podporovat všechna rozumná rozhodnutí, protože chceme změnu v městské části stejně jako koaliční partneři," dodal lídr TOP 09.

Brno-střed dosud vedla koalice ODS a ČSSD. Starostu Libora Šťástku (ODS) nejspíš nahradí Martin Landa (Žít Brno). Volby však může ovlivnit ještě rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který dostal návrh na jejich neplatnost. Žít Brno totiž mělo v době konání na kandidátní listině dva kandidáty, kteří neměli v městské části trvalé bydliště. Kvůli tomu by soud mohl v krajním případě volby zrušit, nebo by hnutí mohlo přijít o mandáty. Koalici by však ztráta zastupitelských postů neměla ohrozit. Žít Brno, ANO, lidovci a zelení mají zatím 27 zastupitelů mezi 45 členy, což je nadpoloviční většina. V opozici skončila se sedmi mandáty ODS, se šesti ČSSD, TOP 09 se třemi a komunisté se dvěma mandáty.

Zdroj: ČTK
Foto: TOP09

 


 

Kam dál?

Sázavský: Žít Brno by mělo za chybu vyvodit osobní zodpovědnost

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 14:45

Vedení hnutí Žít Brno by mělo vyvodit osobní zodpovědnost z pochybením při sestavování kandidátní listiny v...

Radnici Brna-střed povede koalice v čele s Žít Brno

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 08:27

Radnici Brna-střed povede koalice hnutí Žít Brno, hnutí ANO 2011, KDU-ČSL a Strany zelených. Jejich zástupci podepsali...

Kraj provede několik mimořádných auditů včetně letiště

středa, 5. listopadu 2014, 08:18

Mimořádné jednání Rady Jihomoravského kraje, které se uskutečnilo v úterý 4. listopadu 2014, rozhodlo o tom, že kraj...

Žít Brno asi přijde v Brně-středu o jeden mandát, vítězství udrží

úterý, 4. listopadu 2014, 14:00

Hnutí Žít Brno nejspíš přijde o jeden z devíti mandátů v městské části Brno-střed. V době komunálních voleb mělo totiž...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.