Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Strany JM chválí sociální systém, opozice vytýká dluh

 
neděle, 16. září 2012, 11:14

Jihomoravský kraj podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) v uplynulém volebním období posílil zdravotnictví, školství a dopravu. Většina stran se shoduje na tom, že v zásadních otázkách se dělají rozhodnutí napříč politickým spektrem a posílila se zejména sociální oblast. Objevily se však i rozpory, například při sestavování rozpočtu.

První dva roky po volbách v kraji vládla koalice ČSSD a ODS, po neshodách vystřídala ODS v čele kraje KDU-ČSL. V současné době tvoří ODS opozici spolu s komunisty.

Mezi největší úspěchy Hašek řadí zabránění privatizace zdravotnictví a posilování veřejné dopravy. Podle jeho slov kraj také zabránil uzavření některých policejních a hasičských záchranných sborů. „Financujeme část složek záchranného systému. Bezpečnost lidí nemá být před politickými zájmy,“ podotkl Hašek.

Právě oblast dopravy mu ale opozice vytýká. „Nevyřešila se konkurence na železnici a nepohnula se ani dopravní infrastruktura. To si myslím, že je špatně,“ řekl lídr ODS Jiří Crha. Opoziční i vládnoucí strany se naopak shodují na tom, že se podařilo posílit sociální oblast, zejména bydlení pro seniory a takzvané seniorpointy. „Sociální síť se podařilo dobudovat, vyrostla řada domovů pro seniory a další jsou naplánované,“ řekl ČTK lídr KSČM Vojtěch Adam. Zavedení seniorpasů a rodinných pasů vidí jako jeden z velkých úspěchů i KDU-ČSL. Do budoucna by strana chtěla systém slev rozšířit i na jiné oblasti, například na bydlení či nákup energií.

KDU-ČSL vstupovala do koalice se třemi požadavky: chtěla zrušit proplácení zdravotnických poplatků krajem, vyškrtnout některé projekty z dotací EU a vypsat tendr na železnici. „Poslední bod ještě není zcela splněn, ale pracuje se na něm. Ostatní se podařilo splnit,“ řekl lídr lidovců Stanislav Juránek.

Rozpory mezi vládnoucí koalicí a ODS panovaly například při sestavování rozpočtu. „Rozpočet pro rok 2012 je deficitní a kryje se z půjčky Evropské investiční banky. ODS pro rozpočet nehlasovala a zadlužování kraje hodnotím negativně,“ řekl Crha. ČSSD na to namítá, že se kraj v uplynulém volebním období zadlužil méně, než v tom předchozím.

Podle lídra KSČM je jihomoravské zastupitelstvo mezi kraji výjimečné v tom, že v zásadních otázkách dokáže spolupracovat. Do budoucna bude podle něj nejzásadnější vytvoření nových zásad územního plánování, které před časem zrušil Nejvyšší správní soud. Kraj tak nyní dočasně nemůže budovat infrastrukturu nadmístního významu.

Zdroj: ČTK

Foto: www.jihomoravsky.kraj.cz

Štítky Politika, kraj, strany

 


 

Kam dál?

Policie stíhá bývalého manažera podniku Povodí Moravy

čtvrtek, 13. září 2012, 13:38

Policie stíhá bývalého investičního ředitele firmy Povodí Moravy a současného vedoucího technického oddělení brněnského...

Brno vystoupí z dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO

úterý, 4. září 2012, 15:22

Brno vystoupí z dobrovolného svazku obcí České dědictví UNESCO. Dnes o tom rozhodli zastupitelé. Podle městské rady...

Záměr vystoupit ze svazku obcí UNESCO poškozuje Brno

pondělí, 3. září 2012, 09:59

Zelení budou na úterním zasedání brněnského zastupitelstva ostře vystupovat proti plánu radních odejít ze svazku měst...

Jihomoravský kraj chce zřídit fond pro územní plánování

čtvrtek, 30. srpna 2012, 13:36

Úřad Jihomoravského kraje chce zřídit fond pro financování územního plánování. Platily by se z něj například změny v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.