Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Soud rozhodl: Aktualizace územního plánu je neplatná

 
pondělí, 26. ledna 2015, 09:18

Krajský soud v Brně v pátek zrušil aktualizaci brněnského územního plánu, kterou loni v červnu schválili zastupitelé města. Nadále tedy platí jeho 20 let stará původní verze. Na soud se obrátilo 15 žalobců v čele s hnutím Nesehnutí.

Žalobci požadovali zrušení aktualizace kvůli tomu, že podle nich umožňuje legalizaci černých staveb, novou výstavbu v plochách určených pro zeleň, zvyšuje index podlažních ploch a nahrává některým developerům například pro výstavbu dalších hypermarketů.

Právní zástupce navrhovatelů Jiří Nezhyba označil aktualizaci za nezákonnou a nepřezkoumatelnou. Právě z těchto důvodů soudce David Raus aktualizaci zrušil.

Podle Rause magistrát nezdůvodnil některé změny funkčních ploch nebo zvyšování indexu podlažních ploch. Nebylo tedy zřejmé, proč se například některé plochy pro zeleň staly stavebními místy nebo proč je možné někde stavět vysoké domy.

"Tím pořizovatel porušil korektní pravidla, která jsou základním předpokladem pro to, aby soud mohl postup přezkoumat," řekl Raus s tím, že proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Právní zástupce navrhovatelů Nezhyba rozhodnutí soudu uvítal. "Celou dobu jsme poukazovali na to, že magistrátu při vytváření aktualizace chyběla jasná pravidla. Některé změny nezdůvodnil, což je ale potřeba," uvedl Nezhyba.

Spokojená s verdiktem je i Hana Chalupská z hnutí Nesehnutí. „Obracely se na nás tisíce lidí, pro které je rozhodnutí soudu nejlepší zprávou. Nyní očekáváme od nového vedení města, že se do územního plánu dostanou pozitivní věci, jako například protipovodňová opatření," uvedla Chalupská.

„Ze skříně vypadl dosud největší kostlivec, kterého za sebou nechalo minulé vedení města. Tisíce lidí, kteří se cítili ohroženi změnami, si nyní budou moci oddechnout. Na druhou stranu rozhodnutím soudu přestávají platit i některé důležité pozitivní úpravy, které město pro svůj rozvoj potřebuje, například stabilizace systému ochrany proti povodním nebo plán opatření na podporu cyklodopravy. Tato opatření jsme připraveni do územního plánu co nejrychleji vrátit. Zapojíme do nich v mnohem větší míře odbornou i laickou veřejnost,“ komentoval rozhodnutí krajského soudu náměstek primátora Martin Ander (SZ), který má územní rozvoj po čtyřech letech v opozici opět na starosti.

Aktualizaci v červnu minulého roku prosadilo bývalé vedení radnice sociálních a občanských demokratů.

Tehdejší náměstek primátora Robert Kotzian (ODS) vyzval současné vedení města (ANO, KDU-ČSL, SZ, Žít Brno), aby se bránilo všemi dostupnými prostředky a využilo kasační stížnosti.

„Po obdržení rozsudku se situací bude zabývat rada města. Já ale doporučím kasační stížnost nepodávat," řekl Ander.

Aktualizace územního plánu vstoupila v platnost 14. srpna loňského roku. U krajského soudu pak v listopadu podalo návrh na její zrušení 15 subjektů – 11 fyzických osob a 4 občanská sdružení.

Dosud platný Územní plán města Brna schválili zastupitelé už v roce 1994. Schválení toho nového brání vedle samotného administrativního procesu především dosud nepřijatý nový Územní plán Jihomoravského kraje, jehož návrh po odvolání žalobců zamítnul soud v roce 2013.

 


 

Kam dál?

Krajský soud zrušil Aktualizaci územního plánu

sobota, 24. ledna 2015, 10:54

Krajský soud 23. 1. 2015 označil postup schvalování rozsáhlé aktualizace brněnského územního plánu za nezákonnou. Svým...

Automotodrom: GP v Brně je ohrožená, Dorna čeká na dluh

čtvrtek, 22. ledna 2015, 15:15

I když vláda minulý týden schválila přidělení třicetimilionové dotace na brněnskou Grand Prix silničních motocyklů,...

Primátor a hejtman jednali s ministrem Ťokem o dopravě

pátek, 16. ledna 2015, 19:01

Dostavbu velkého městského okruhu s přednostním řešením úseku v ulici Žabovřeská a v oblasti Tomkova náměstí...

Hašek s ministrem Ťokem projedná brněnský okruh i nádraží

čtvrtek, 15. ledna 2015, 17:54

Zimní a letní údržba státních silnic, využití evropských fondů nebo výstavba železničního uzlu Brno budou v pátek v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.