Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Sázavský: Žít Brno by mělo za chybu vyvodit osobní zodpovědnost

 
čtvrtek, 6. listopadu 2014, 14:45

Vedení hnutí Žít Brno by mělo vyvodit osobní zodpovědnost z pochybením při sestavování kandidátní listiny v Brně-středu, kvůli němuž soud přijal návrh na neplatnost voleb v této městské části. Dnes řekl místostarosta Brna-středu Pavel Sázavský (ČSSD).

Hnutí totiž mělo na kandidátce dva muže, jejichž trvalé bydliště bylo mimo městskou část. Sázavský uvedl, že by se vedení hnutí nemělo schovávat za výroky o neznalosti, a nepřímo ho vyzval k odstoupení z funkcí. Zakladatel hnutí Matěj Hollan však odstoupit odmítá.

Hnutí chybu vysvětlilo tím, že si František Sobotka myslel, že bydliště v Brně-středu má, protože část jeho ulice se do městské části počítá. Alexandr Stankov si bydliště zapomněl přehlásit, přestože v Brně-středu už několik let žije.

Sázavský označil postup Žít Brno za fatální pochybení. "Zákony jsou od toho, aby se dodržovaly. Kdyby se stala podobná chyba třeba nám, tak nás roztrhají. Nedovedu si představit, že bychom postavili na kandidátku někoho, kdo má jinde trvalé bydliště. Vše je potřeba kontrolovat," zdůraznil Sázavský. Podle něj hnutí na taková pochybení vždy poukazovalo. "Členové Žít Brno jsou křišťálově čistí a jeho představitelé všem kážou o morálce. Proto by měli zůstat i nadále světlonoši pravdy a měli by vyvodit osobní zodpovědnost," sdělil Sázavský.

Jako jednu z možných forem označil odstoupení. Hollan to však odmítl. "Nic takového se nestane. Zodpovědnost jsme vyvodili a omluvili jsme se. Je to naše chyba, kterou přiznáváme. Věříme, že už se to nebude opakovat," řekl Hollan.

Chyba překvapila i starostu Brna-středu Libora Šťástku (ODS). "Nevím, jestli je to úmysl nebo opomenutí, ale vzbuzuje to pochybnosti. Komentovat to ale nechci. Počkám si na rozhodnutí soudu. Lidé by si měli udělat obrázek sami," uvedl Šťástka.

Žít Brno kalkuluje stím, že by kvůli dvěma kandidátům mohlo po přepočtení hlasů ztratit jeden mandát. Podle Sázavského by to mohly být mandáty dva. Záleží na rozhodnutí soudu. Ztráta mandátů by však neměla ohrozit koalici, na které se Žít Brno předběžně dohodlo s hnutím ANO, lidovci, zelenými a TOP 09. Zatím má pětikoalice 30 mandátů mezi 45 zastupiteli. "Pochybení nemá zásadní vliv na skládání koalice. Pro Žít Brno je to poučení a signál, že volby a záležitosti související s vedením města nejsou sranda a je potřeba k tomu přistupovat zodpovědně a s maximální precizností," uvedl lídr zelených v městské části Martin Ander.

Politolog Stanislav Balík přisuzuje chybu nezkušenosti. "Hnutí nemělo žádnou širokou základnu a muselo se spoléhat na lidi, kteří se přihlásili třeba přes web. Nepřijde mi ale normální, že dospělý člověk neví, v jaké městské části bydlí. Buď nikdy nevolil nebo nic nevyřizoval na radnici, ale jak pak může takový člověk chtít radnici řídit," řekl Balík. Podle něj se však nestalo nic fatálního. "Nicméně je pikantní, že je to banální pochybení, ze kterých si Žít Brno dříve dělalo legraci. A teď se s tím samo potýká," dodal Balík.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Radnici Brna-střed povede koalice v čele s Žít Brno

čtvrtek, 6. listopadu 2014, 08:27

Radnici Brna-střed povede koalice hnutí Žít Brno, hnutí ANO 2011, KDU-ČSL a Strany zelených. Jejich zástupci podepsali...

Kraj provede několik mimořádných auditů včetně letiště

středa, 5. listopadu 2014, 08:18

Mimořádné jednání Rady Jihomoravského kraje, které se uskutečnilo v úterý 4. listopadu 2014, rozhodlo o tom, že kraj...

Žít Brno asi přijde v Brně-středu o jeden mandát, vítězství udrží

úterý, 4. listopadu 2014, 14:00

Hnutí Žít Brno nejspíš přijde o jeden z devíti mandátů v městské části Brno-střed. V době komunálních voleb mělo totiž...

Aktivisté budou jednat s novou brněnskou koalicí o referendu

pondělí, 3. listopadu 2014, 17:01

Jednání mezi občanskou aliancí Referendum 2014 a novou brněnskou koalicí se uskuteční ve čtvrtek. Politici budou s...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Denně dělám i třináct operací, říká plastický chirurg Měšťák

I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny. Za rok jich udělá kolem pěti stovek, pracuje i v sobotu, řekl v rozhovoru. Nejnáročnější a nejzodpovědnější pro jsou podle něj operace nosů, lidem ale nejvíc mění život.

Cibule stojí dvojnásobek než loni, zdražil i květák či brambory

Cibule stojí v obchodech dvojnásobek než loni, o více než polovinu zdražily květák, brambory a zelí. Kromě zeleniny ale spotřebitelé platí více také za vepřové maso, pečivo a těstoviny. Proti loňskému červenci naopak zlevnily máslo, vejce, cukr a ovoce. Vyplývá to z červencových průměrných cen, které zveřejnil Český statistický úřad. Statistici každý měsíc sledují a zveřejňují ceny šesti desítek potravin.

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.