Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Radnici Brna-střed povede koalice v čele s Žít Brno

 
čtvrtek, 6. listopadu 2014, 08:27

Radnici Brna-střed povede koalice hnutí Žít Brno, hnutí ANO 2011, KDU-ČSL a Strany zelených. Jejich zástupci podepsali dohodu o koaliční spolupráci v zastupitelstvu. Starostou bude Martin Landa z Žít Brno.

Médiím to bez bližších informací sdělil Svatopluk Bartík ze stejného hnutí. Proti původním předpokladům v koalici není TOP 09.

Žít Brno mělo původně získat v zastupitelstvu devět mandátů, o jeden ale nejspíš přijde. Na kandidátní listině pro komunální volby mělo totiž dva členy, kteří neměli trvalý pobyt v této městské části. Jeden člen hnutí si údajně myslel, že trvalé bydliště v Brně-střed má, druhý si ho zapomněl přehlásit. Soud proto přijal návrh na neplatnost voleb v této městské části.

Dosavadní místostarosta Brna-středu Pavel Sázavský (ČSSD) uvedl, že by hnutí Žít Brno mělo z pochybení při sestavování kandidátní listiny vyvodit osobní zodpovědnost. Jeho postup označil za fatální pochybení.

Chyba překvapila i starostu Brna-středu Libora Šťástku (ODS). "Nevím, jestli je to úmysl nebo opomenutí, ale vzbuzuje to pochybnosti. Komentovat to ale nechci. Počkám si na rozhodnutí soudu. Lidé by si měli udělat obrázek sami," uvedl Šťástka.

Žít Brno kalkuluje s tím, že by kvůli dvěma kandidátům mohlo po přepočtení hlasů ztratit jeden mandát. Podle Sázavského by to mohly být mandáty dva. Záleží na rozhodnutí soudu.

O výsledku voleb musí soud rozhodnout do půli listopadu. Pokud stížnost na volby uzná, podle Bartíka to platnost voleb neohrozí, ale hnutí přijde o hlasy, které dva muži získali. Přestože kvůli tomu hnutí asi ztratí jeden mandát, mělo by udržet těsné vítězství ve volbách. Mandát pravděpodobně připadne TOP 09.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Kraj provede několik mimořádných auditů včetně letiště

středa, 5. listopadu 2014, 08:18

Mimořádné jednání Rady Jihomoravského kraje, které se uskutečnilo v úterý 4. listopadu 2014, rozhodlo o tom, že kraj...

Žít Brno asi přijde v Brně-středu o jeden mandát, vítězství udrží

úterý, 4. listopadu 2014, 14:00

Hnutí Žít Brno nejspíš přijde o jeden z devíti mandátů v městské části Brno-střed. V době komunálních voleb mělo totiž...

Aktivisté budou jednat s novou brněnskou koalicí o referendu

pondělí, 3. listopadu 2014, 17:01

Jednání mezi občanskou aliancí Referendum 2014 a novou brněnskou koalicí se uskuteční ve čtvrtek. Politici budou s...

Nový náměstek chce vyřešit otázku polohy hlavního nádraží

neděle, 2. listopadu 2014, 08:31

Stavba brněnského velkého městského okruhu, poloha hlavního nádraží a problematika parkování jsou tři hlavní body,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.