Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Koalice zablokovala projednání privatizace dalších domů

 
středa, 11. února 2015, 10:18

Na úterním zasedání brněnského zastupitelstva se opozici nepodařilo zařadit na jednání bod týkající se městskou radou pozastavené privatizace bytových domů podle schválených Pravidel prodeje.

Současné vedení města totiž privatizaci městských domů bez bližších podrobností zastavilo a stovky nájemníků tak uvedlo do složité situace, když nevědí kdy a za jakých podmínek bude prodej jejich domu, v minulosti zastupitelstvem již schválen, pokračovat.

„Koalice, postavená na heslech otevřenost, transparentnost a snaha o projednání všech důležitých bodů s občany, na dnešním zasedání zařazení tohoto bodu nepřipustila. Tím dala velkou facku sama sobě, jakož i hlásané otevřenosti,“ řekl opoziční zastupitel a bývalý radní Libor Šťástka (ODS).

Rozčarování ze zamítnutí zařazení privatizace bytových domů na program zasedání zastupitelstva dali znát ve svých vystoupeních i ti, kterých se koupě bezprostředně týká.

„Náš dům už byl schválen k prodeji, byla stanovena kupní cena a teď zůstáváme v nejistotě na mrtvém bodě,“ uvedla Iva Sedláčková. Podobně argumentovali i další diskutující, kteří měli možnost během jedné hodiny se svými názory před zastupiteli ve Sněmovním sále vystoupit.

„Už jsme si na koupi domu vzali hypotéku, kterou musíme splácet, ale prodej našeho domu je nyní pozastaven a nevíme v tuto chvíli, co bude dál,“ dala se slyšet Martina Hejdová z Kounicovy ulice.

První náměstkyně primátora Klára Liptáková (KDU-ČSL), která má majetek města na starosti, ale pozastavení privatizace obhajuje. „Musíme prověřit, jestli současná Pravidla prodeje jsou v souladu s legislativou České republiky,“ uvedla Liptáková.

Rada města Brna na své schůzi 13. ledna zároveň schválila pracovní skupinu pro posouzení privatizace, nejsou v ní ale zástupci opozice, převažují členové KDU-ČSL.

S tímto postupem nesouhlasí bývalý majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

„Radní zároveň zadali externí expertízu advokátní kanceláři Tomíček Legar a akciové společnosti APOGEO Esteem. Za honorář 430 tisíc korun se ale od nich vedení města nic převratného nedozví, a protože magistrát disponuje dostatkem kvalitních odborníků v této oblasti, považujeme tento krok za zbytečný a nehospodárný,“ konstatoval dnes opoziční zastupitel Pospíšil.

Koalice předpokládá, že expertíza nepotrvá dlouho a že se „horký brambor“ privatizace bytových domů může objevit už na březnovém zasedání zastupitelstva.

„K tomuto termínu jsem značně skeptická. Pokud se nebude pokračovat podle schválených Pravidel prodeje a dojde ke změnám, ty budou muset posoudit odborné komise v městských částech a na magistrátu. Celý proces se tak může protáhnout až na dva roky,“ odhaduje Jana Květoňová, která se bytovou problematikou dlouhodobě zabývá.

Podle Pravidel schválených v roce 2007 mělo být do konce roku 2015 zprivatizováno 929 bytů. U 25 domů a domovních celků byla koncem minulého roku nájemcům už učiněna nabídka ke koupi.

U jedenadvaceti je připraveno schválení záměru prodeje a ceny, u šesti domů a domovních celků se zatím nepodařilo odstranit právní překážky bránící v prodeji.

 


 

Kam dál?

Brno nepodá kasační stížnost na zrušení změny územního plánu

úterý, 10. února 2015, 13:04

Brno nepodá kasační stížnost na rozhodnutí krajského soudu, který v lednu zrušil aktualizaci brněnského územního plánu....

Brno má nadále zájem o veletržní areál

úterý, 10. února 2015, 11:09

Nový brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) se vrátil k myšlence nabytí většinového podílu v akciové společnosti Veletrhy...

Koalice si 100 dnů od podpisu chválí vzájemnou komunikaci

pondělí, 9. února 2015, 20:56

Koalice v Brně složená z hnutí ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a Strany zelených si po 100 dnech od podpisu koaliční smlouvy...

Odbory chtějí růst platů státních úředníků o čtvrtinu. Není to málo,...

úterý, 3. února 2015, 19:36

Nedávno jsme diskutovali o zvyšování platů politiků, které si chtěli prosadit navzdory empiricky podloženým pochybám o...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.