Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

POLITICKÁ KORIDA: Co si představujete pod pojmem chytré město?

 
pondělí, 30. ledna 2017, 16:16

Brněnská Drbna přichází s dalším dílem seriálu Politická korida. V něm se ptáme vybraných brněnských zastupitelů na témata, které hýbou děním ve městě. Tento díl nabídl otázku věnovanou chytrým městům.

 

Otázka redakce:

"Co si představujete pod pojmem chytré město (smart city) – jaké chytré služby by, podle Vás, mělo nabídnout občanům?" 

Reakce zastupitelů města Brna

Martin Ander (Zelení)

Chytré město je takové, které dokáže obyvatelům nabízet služby, které zvyšují kvalitu života, přitom zároveň snižují znečištění i spotřebu energie. Proto místo front na přepážce a další plastové kartičky do peněženky nabízí Brno unikátní elektronickou šalinkartu a příspěvek na pravidelné používání MHD. Proto nabízíme barevné kontejnery na třídění přímo do domů nebo dáváme druhý život věcem v nábytkové bance. Důležitou součástí „smart city" je dát lidem prostor spolurozhodovat o podobě města. 

 

Stanislav Juránek (KDU-ČSL)

Smart city je způsob používání zdravého selského rozumu při rozvoji města a snaha o jeho probuzení.

 

 

 

 

 

Martin Říha (KSČM)

Smart city chápu jako uplatňování moderních, především elektronických technologií pro zkvalitňování života občanů ve městě. V prvé řadě usnadnění spojení občan – úřad a zajištění informací všeho druhu jež souvisejí s životem ve městě, ne jen klasické co-kde-kdy, ale i pružné informování o aktuálních problémech, poruchách, dopravě apod. Dále samozřejmě automatizace všech možných služeb, počínaje např. rozsvěcováním veřejného osvětlení. Zavádění těchto technologií musí být systémové, nikoli nahodilé.

 

Jaroslav Kacer (TOP 09)

Smart City není název, který si vymyslela města, ale spíše technologické firmy jako nový prodejní nástroj. V Brně jsme tuto problematiku uchopili jako příležitost ke změně. Pro Brno znamená chytré město změnu přístupu ke zdrojům, kvalitě života a samotnému úřadu. Chytré město si váží bohatství, které má v lidech. Podporuje talenty, výzkum a vývoj a nebojí se nových věcí. Využívá technologie směrem k chytrým řešením. Pak si například občané mohou přes internet zakoupit „šalinkartu“ a vyřídit vše (....text ukončen z důvodu přesáhnutí rozsahu).

 

Roman Onderka (ČSSD)

Pod pojmem „chytré město" si představuji město fungující, řádně hospodařící a v neposlední řadě se rozvíjející v souladu s potřebami většiny svých obyvatel. Pokud máte na mysli projekt Smart city, přiznám se, že více jak představení koncepce shrnující činnosti, které bylo pro zástupce Brna i v minulosti běžnou agendou, jsem konkrétní projekty nezaznamenal, až na onen masivně promovaný Hyperloop. Osobně bych stejně jako v minulosti preferoval dopravu, efektivní řízení města a inteligentní rozvoj.
 


Dotaz byl zaslán i následujícím zastupitelům:

Matěj Hollan (Žít Brno)

Vít Prýgl (ANO)

Tomáš Kratochvíl (bez PP)

Libor Šťástka (ODS)

Ani jeden z nich však na dotaz neodpověděl.

Martin Šeda

 


 

Kam dál?

Musíme zlepšit vztah města a kraje, shodli se nový hejtman Šimek s...

čtvrtek, 24. listopadu 2016, 14:47

Dopracování Zásad územního rozvoje a vznik územního plánu Brna, lepší spolupráce při pořádání Grand Prix čirozšíření...

Bohumil Šimek se dnes stal novým jihomoravským hejtmanem

středa, 16. listopadu 2016, 13:00

Hejtmanem Jihomoravského kraje se dnes stal Bohumil Šimek (ANO). Rozhodli o tom v tajné volbě zastupitelé na...

Matěj Hollan zůstane náměstkem primátora, rozhodli zastupitelé Brna

úterý, 15. listopadu 2016, 13:13

Matěj Hollan zůstane ve funkci primátorova náměstka v Brně. Rozhodli o tom dnes ve veřejném hlasování brněnští...

Umíme v ČR organizovat volby efektivně? Moc ne, tvrdí NKÚ

pondělí, 7. listopadu 2016, 13:12

Následující roky budou v tuzemsku velmi bohaté na volební klání všeho druhu. Organizace voleb není jednoduchá, není...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.