Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Matěj Hollan zůstane náměstkem primátora, rozhodli zastupitelé Brna

 
úterý, 15. listopadu 2016, 13:13

Matěj Hollan zůstane ve funkci primátorova náměstka v Brně. Rozhodli o tom dnes ve veřejném hlasování brněnští zastupitelé. Nepodpořili tak návrh bývalého primátora Romana Onderky. Zastupitelé zařadili na program návrh Hollanova odvolání až napotřetí, když se to dnes nepovedlo na podnět ODS, ani na podnět občana Brna.

Matěj Hollan (Žít Brno) zůstane ve funkci primátorova náměstka v Brně. Rozhodli o tom dnes brněnští zastupitelé, kteří ve veřejném hlasování nepodpořili návrh bývalého primátora Romana Onderky (ČSSD) na Hollanovo odvolání. Zastupitelé zařadili na program návrh Hollanova odvolání až napotřetí, když se to dnes nejprve nepovedlo ODS a ani na podnět občana Brna. ODS nasbírala k Hollanovu odstoupení deset důvodů, například jeho jízdu načerno v MHD nebo náměstkovo bičování na Ukrajině a podle ODS předražené služební cesty.

Pro Onderkův návrh o odvolání zvedlo ruku 17 zastupitelů z celkových 55. Pro hlasovali přítomní zastupitelé z ČSSD, ODS a KSČM. Proti hlasovalo jen Žít Brno s Piráty vyjma Tomáše Koláčného, který se zdržel. Proti byl i primátor Petr Vokřál (ANO) a koaliční Martin Ander a Jana Drápalová (oba SZ). Hlasování se zdrželo vyjma Vokřála celé hnutí ANO a další koaliční zastupitelé z KDU-ČSL i TOP 09.

"Některé věci, které o mě lživě šíří média, a další, které jsou pravdivé, se kolegům nelíbí. Já to chápu a pokusím se to napravit," uvedl Hollan. Odstoupit ale nehodlá. "Každý den přemýšlím nad tím, jestli to dělám dobře, nebo ne. Zatím jsem nedospěl k tomu, že bych měl odstoupit. Pokud k tomu dospěju, tak odstoupím, nebo mě někdo odvolá, až to překročí nějakou míru, kterou lze akceptovat," dodal Hollan.

Na zastupitelstvu se objevily i transparenty s nápisy: "P. Hollane, odstupte. Hollan = ostuda Brna. Kdo lže, ten krade, Hollane. Chcu!!! Brno bez Hollana." Stáli u nich studenti, kteří se k nim však nijak nehlásili. V dotazech a připomínkách občanů vystoupilo několik lidí, kteří kritizovali Hollana a tvrdili, že je nekompetentní k tomu, aby dělal náměstka pro dopravu. Lidé pak měli výtky k různým situacím spojených s Hollanem.

Nejprve navrhla Hollanovo odvolání ODS, avšak zařazení bodu do programu podpořilo jen 19 zastupitelů z celkových 55. K většině je potřeba nejméně 28. Poté navrhl usnesení o tajném hlasování o Hollanovi občan David Bartas. Podle jeho navrženého usnesení měl Hollan v případě schválení vyvodit osobní zodpovědnost ze svého chování a zvážit rezignaci. Ani tento návrh, který si osvojil brněnský předseda ODS Libor Šťástka, však zastupitelstvo na program nezařadilo. Pro bylo jen 20 zastupitelů.

ODS sepsala deset důvodů pro Hollanovo odstoupení. Mezi nimi je nedávná Hollanova jízdy v MHD bez platného lístku, odhalili ho revizoři. Náměstek zodpovědný za dopravu tvrdil, že si normálně lístky kupuje, ale tentokrát zapomněl prý tak učinit, protože hledal klíče. ODS považuje za ostudu i na internetu zveřejněné video, jak Hollana v ukrajinském nevěstinci bičuje žena, nebo jeho slova o tom, že v minulosti "bylo v Brně vícero národností, které jsme si dílem zplynovali." Hollan se za tato slova v minulosti omluvil.

Za problematickou ODS označila i kauzu dlouholetého ředitele Divadla Radost Vlastimila Pešky. "I když vyhrál výběrové řízení, Hollan oznámil, že ho za rok vymění jeho známý Tomáš Pavčík. Na nátlak divadla a veřejnosti od toho ustoupil," uvedl předseda brněnské ODS Libor Šťástka. Dodal, že díky Hollanovu Žít Brno mohou dostat sociální byty i lidé, kteří dluží na nájemném statisíce.

Za další důvod ODS označila Hollanovy předražené cesty do zahraničí. Hollan, který je zodpovědný také za kulturu, absolvoval například cesty do zahraničí proto, aby se inspiroval pro stavbu Janáčkova kulturního centra. Žít Brno už dříve označilo důvody ODS za nepravdy a fabulace.

Zdroj: ČTK
 

 


 

Kam dál?

Umíme v ČR organizovat volby efektivně? Moc ne, tvrdí NKÚ

pondělí, 7. listopadu 2016, 13:12

Následující roky budou v tuzemsku velmi bohaté na volební klání všeho druhu. Organizace voleb není jednoduchá, není...

Politická Korida II.: Referendum o poloze brněnského nádraží

neděle, 2. října 2016, 19:39

Již příští pátek a sobotu se budou Brňané v referendu vyjadřovat o budoucí podobě hlavního nádraží. Město v této...

Brněnské zastupitelství řeší trestní oznámení v kauze Mrencová

čtvrtek, 25. srpna 2016, 16:09

Městské státní zastupitelství v Brně prověřuje trestní oznámení v případu uhrazených faktur Jihomoravským krajem...

Brno se asi postaví k referendu neutrálně, termín měnit nebude

čtvrtek, 25. srpna 2016, 06:38

Brněnská radnice se podle primátora Petra Vokřála (ANO) nejspíš postaví k referendu o poloze nádraží neutrálně....

 

Komentáře

Pavel Stráský

"Zatím jsem nedospěl k tomu, že bych měl odstoupit. Pokud k tomu dospěju, tak odstoupím, nebo mě někdo odvolá, až to překročí nějakou míru, kterou lze akceptovat," Další ze skvělých výroků. Takže bude zkoušet, kam až může. Máme se na co těšit. Už ať jsou volby., Díky za vyjmenování toho, kdo jak hlasoval-skvělé vodítko při volbách.

středa, 16. listopadu 2016, 07:07
 
 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.