Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Břeclavi se rozpadla koalice. Město nově povedou i Mladí a neklidní

 
středa, 30. ledna 2019, 22:01

Během pondělí tohoto týdne se v Břeclavi rozpadla koalice. Ukončili ji zástupci hnutí ANO, kteří nebyli spokojeni s dosavadním průběhem vedení města. Břeclavští zastupitelé ve středu na mimořádném zasedání zvolili po změně radniční koalice i nové obsazení městské rady. Starostou se stal dosavadní první místostarosta za ANO Svatopluk Pěček, jeho místostarosty Jakub Matuška z Mladí a neklidní a Richard Zemánek z KDU-ČSL. Počet uvolněných pozic v městské radě se snížil ze čtyř na tři funkce.

Koaliční smlouvu v pondělí vypovědělo hnutí ANO, které ji po volbách uzavřelo s hnutím Pro Region, odkud byl i končící starosta Pavel Dominik, ČSSD a KDU-ČSL. Bývalá koalice měla v zastupitelstvu o 27 členech 14 zastupitelů, stejně jako koalice nová. Do nové koalice ANO pozvalo vítěze voleb Mladí a neklidní, dosavadního partnera KDU-ČSL a Společně pro Břeclav.

„V radě má nově tři místa hnutí ANO, tři mají Mladí a neklidní, dvě lidovci a jedno Společně pro Břeclav," řekl nově zvolený starosta Pěček, který byl dosud prvním místostarostou. „Nastavili jsme si základní principy jednání. Patří mezi ně jednomyslnost při personálním obsazování postů, každý z partnerů bude mít právo veta, chceme jinak pracovat s veřejností a zahrnout opozici do fungování města," uvedl lídr Mladých a neklidných Jakub Matuška.

Vlastní popravy se účastnit nebudu

Dosavadní starosta Pavel Dominik se hlasování nezúčastnil. Zahájil zasedání zastupitelstva, rozloučil se a konstatoval, že vlastní popravy se účastnit nebude. V sále chyběl i končící místostarosta Jaroslav Válka z ČSSD. Nové vedení města bylo zvoleno většinou hlasů, pro Pěčka hlasovalo 17 zastupitelů, sedm se zdrželo, Matuška byl zvolen 16 hlasy a Zemánek dostal 17 hlasů zastupitelů.

„Na předání úřadu jsme se s končícím starostou domluvili na úterý, rada se v novém složení sejde už v pátek, protože je třeba udělat řadu rozhodnutí, která nepočkají," uvedl Pěček.

Mladí a neklidní se zakousli do voleb, a nepustili

Rozhodnutí ANO vystoupit z dosavadní koalice bylo pro partnery překvapením. ANO ke změně vedl podle Pěčka tlak členské základny. Už dřív řekl, že zastupitelé byli kritizováni, že po volbách nejednali s vítězem voleb, ačkoliv se jejich předvolební programy prolínaly.

Vítězem voleb se  na podzim stalo uskupení Mladí a neklidní. Uskupení mladých nezávislých kandidátů s podporou Pirátů a STAN uspělo s velmi živou a kontaktní kampaní. po volbách je však ostatní strany z jedání vyšachovaly.

V Břeclavi se dostalo do zastupitelstva všech devět kandidujících subjektů. Šest mandátů mají vítězní Mladí a neklidní, pět Pro Region, čtyři hnutí ANO, tři ČSSD, po dvou mandátech má KDU-ČSL, KSČM, dále uskupení složené z ODS, TOP 09 a Svobodných Společně pro Břeclav a dva mandáty má Naše Břeclav. Jeden získala SPD.

Napsal(a) ČTK | Foto Mladí a neklidní, volební spot
 


 

Kam dál?

Koalice v Černovicích končí, ANO vypovědělo smlouvu a připravuje...

čtvrtek, 13. prosince 2018, 11:29

V městské části Brno-Černovice končí po několika týdnech koalice ČSSD, ANO, Černovických patriotů a ODS, která obešla...

V čele Brna po letech opět žena. Markéta Vaňková se stala novou...

úterý, 20. listopadu 2018, 11:27

Novou brněnskou primátorkou se dnes stala jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková. V čele radnice vystřídala Petra...

VIDEO: 'Nikdy neodstoupím, nikdy!' vzkázal Babiš navzdory demonstraci...

pátek, 16. listopadu 2018, 10:56

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ráno rázně prohlásil, že nikdy neodstoupí z funkce předsedy vlády. V emotivním projevu...

Podle reportáže Seznamu nechal Babiš unést svého syna na Krym. Nikdo...

úterý, 13. listopadu 2018, 09:27

Syn premiéra Andrej Babiš mladší tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu. Řekl...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.