Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

První změna v nové koalici. Pirátka Gregorová se vzdala pozice radní, nahradí ji Marek Fišer

 

Ještě před ustanovujícím zastupitelstvem zaznamenává nová brněnská koalice první výraznou změnu. Dvojka Pirátů Markéta Gregorová, která byla kritičkou okolností vzniku koalice, se vzdala pozice radní pro kulturu. Nahradí ji Marek Fišer, aktivní propagátor nového stadionu Za Lužánkami a pětka pirátské kandidátky.

Za rozhodnutím stál vnitřní rozpor z koalice

„Po společné diskuzi v rámci pirátského zastupitelského klubu jsem se rozhodla nepřijmout pozici radní a zůstat neuvolněnou zastupitelkou," stojí v dnešním prohlášení Gregorové.

Připomněla přitom, že v hlasování o koaliční smlouvě, kterou si místní sdružení Pirátů minulý týden schválilo 15 z 19 hlasů, hlasovala proti. Přesto měla obsadit pozici radní pro kulturu. „S vědomím rozporu mezi mým postojem a pozicí radní jsem diskutovala se svými kolegy Piráty nejkomfortnější řešení pro všechny zúčastněné a rozhodla se na pozici radní nenastoupit," uvedla Gregorová.

Kultura je můj nový sport, prohlašuje Fišer

Na náhradě Gregorové na pozici radní pro kulturu se Piráti shodli jednostranně. „Probrali jsme to v rámci klubu důkladně a přátelsky a snažili si vyjít vzájemně vstříc, takže teď cítím velkou podporu já a zároveň jsem podporu přislíbila Marku Fišerovi," dodala Gregorová.

Sám Fišer se na novou funkci těší. „Je to sice čerstvé a čeká nás toho spousta, už teď se ale všichni na práci těšíme. Děkuji moc Markétě i ostatním Pirátům za důvěru," prohlásil Fišer s dodatkem, že bude s Gregorovou i nadále spolupracovat. „Chtěla bych se angažovat v sociální oblasti – ráda bych se stala mostem mezi koalicí a veřejností v sociálních tématech," upřesnila Gregorová.

 „Kultura je můj nový sport. Máme před sebou velké cíle - strategické projekty. Například Janáčkovo kulturní centrum, to jsou pro nás priority," dodal Fišer.

Brno jako evropské město kultury?

Nový brněnský radní se očividně velkých cílů nebojí. „Brno je kulturně neskutečně vyspělé. Nebál bych se přemýšlet i o kandidatuře na evropské město kultury," uzavřel Fišer.

Nově vzniklá loalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD má 33 z 55 mandátů. Primátorkou bude Markéta Vaňková z ODS, každá strana bude mít pak jednoho náměstka primátorky. V opozici bude vítěz voleb ANO a SPD. Ustanovující zastupitelstvo by se mělo sejít 20. listopadu.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto ŽB
 


 

Kam dál?

Brněnští komunisté napadli výsledky voleb. V Kohoutovicích jim dal...

úterý, 6. listopadu 2018, 19:00

Krajský soud v Brně na základě stížnosti KSČM změnil výsledek komunálních voleb v brněnských Kohoutovicích. Do tamního...

VIDEO: Podepsáno. V Brně vznikla nová koalice, novou primátorkou bude...

pondělí, 5. listopadu 2018, 15:01

Zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Pirátů podepsali dnes v Brně koaliční smlouvu. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou...

Piráti schválili svou účast v koalici. Podpisu smlouvy už nic nebrání

čtvrtek, 1. listopadu 2018, 14:03

Piráti v Brně schválili hlasováním v členské základně koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Vyplývá to z diskusního...

Koalice v Brně ještě není stoprocentně jistá. Rozhodnou o ní Piráti...

úterý, 30. října 2018, 18:53

Brněnské povolební politické kotrmelce ještě nemusí mít konce. Poté, co ODS obešla vítěze voleb ANO a dohodla koalici s...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šedá ekonomika podle většiny Čechů brzdí ekonomický růst. Jak s problémem bojují města?

Pojem šedá ekonomika se v médiích objevuje v posledních letech čím dál častěji. Co si ale pod tímto pojmem představit a jak s touhle temnou stránkou ekonomiky bojují česká města? Na to se zeptala redakce Drbny v malém průzkumu.

(NE)OBYČEJNÍ: Slýchávám, že v Olomouci je to pomalý a v hajzlu. Všechno to špatný si ale každý nosí v sobě, říká režisér Vít Hradil

Vít Hradil je rodilý Olomoučák, už dlouhou dobu ale pravidelně cestuje za prací na různá místa v republice i do zahraničí. Společným jmenovatelem jeho práce je film – Vít se totiž živí jako režisér, kameraman či střihač. Jak se ke své práci dostal a ačkoli je neustále kvůli práci mimo Olomouc, co ho táhne zpátky do svého rodného města?

PRŮZKUM: Důvěra Rusů v Putina klesla nejníže od roku 2006

Důvěra v prezidenta Vladimira Putina klesla na nejnižší úroveň za posledních 13 let, tvrdí průzkum státní agentury VCIOM. Ruskému prezidentovi podle něj věří pouze 33,4 procent respondentů, což je oproti prosinci pokles o více než dvě procenta. Informoval o tom dnes deník The Moscow Times. Jedná se již o druhý průzkum po novém roce, který signalizuje snížení důvěry Rusů vůči Putinovi.