Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Podepsáno. V Brně vznikla nová koalice, novou primátorkou bude Markéta Vaňková

 
pondělí, 5. listopadu 2018, 15:01

Zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Pirátů podepsali dnes v Brně koaliční smlouvu. Koalice má 33 mandátů z 55. Primátorkou bude jednička ODS a advokátka Markéta Vaňková, která nahradí v čele radnice Petra Vokřála (ANO). Vítěz voleb hnutí ANO skončí v opozici s SPD. Vaňková předpokládá, že ustavující zastupitelstvo bude 20. listopadu, svolat ho musí právě dosluhující primátor Vokřál.

Koordinace staveb, rezidentní parkování, hala pro Kometu a boj se suchem

Vaňková novinářům řekla, že koalice chce jako první krok vytvořit pozici koordinátora oprav a uzavírek. V Brně jsou totiž kvůli opravám často dopravní problémy a kolony. Koalice také zamýšlí úpravu systému rezidentního parkování. V historickém jádru Brna začalo platit od září, strany ho v této podobě kritizovaly a snažily se i odložit jeho druhou vlnu, která začala od listopadu v dalších ulicích na sever od historického jádra.

Za prioritu Vaňková označila stavbu multifunkční haly pro hokejovou Kometu Brno. Nové vedení se chce i víc zaměřit na boj se suchem.

Na ODS připadnou čtyři radní

V jedenáctičlenné radě bude mít ODS čtyři zástupce. Kromě Vaňkové bude náměstkem Robert Kerndl, radními David Grund a Petr Kratochvíl. ODS bude spravovat investice, dopravu, sociální služby, marketing a cestovní ruch. Uvolněnou, tedy placenou zastupitelkou pro cestovní ruch bude Kristýna Švarcová (ODS). Uvolněnou předsedkyní finančního výboru by se měla stát Andrea Pazderová z ODS.

Lidovci si ponechají svoje rezorty

Tři místa v radě bude mít KDU-ČSL. Prvním náměstkem zůstane Petr Hladík, radními budou Jaroslav Suchý a Filip Chvátal. Lidovci se budou starat o zdravotnictví, školství, sport, územní plánování a životní prostředí.

V radě budou také tři Piráti. Náměstkem se stane předseda brněnské organizace strany Tomáš Koláčný, doplnit by ho měli Markéta Gregorová a Róbert Čuma. Gregorová se v minulosti nijak netajila rozhořčením nad okolnostmi vzniku nové koalice a ve vnitrostranickém hlasování hlasovala proti koalici. Podle lídra Pirátů Tomáše Koláčného je však Gregorová se samotným obsahem koaliční smlouvy spokojená.

Pod Piráty bude spadat oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat. Uvolněným zastupitelem pro informační technologie bude Ondřej Kotas.

Za ČSSD bude jediným radním náměstek Oliver Pospíšil. Starat se bude o bydlení a správu majetku.

Nešlo o žádný megapodraz, míní Vaňková

Koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD nahradí dosavadní vedení složené z hnutí ANO, Žít Brno s podporou Pirátů, KDU-ČSL, Strany zelených a TOP 09.Žít Brno, SZ a TOP 09 už se do zastupitelstva nedostaly.

Vítězné ANO se původně po volbách domluvilo na koalici s ODS, s níž mělo většinu v zastupitelstvu, ale přibralo ještě KDU-ČSL a ČSSD.

Přestože zástupci stran oznámili tuto koalici vedenou ANO na tiskové konferenci, další den nastal zvrat a na koalici se domluvili zástupci ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD, čímž vítězné ANO vyšachovali, to tedy skončí v opozici.

Vaňková dnes uvedla, že to nepovažuje za megapodraz. Tímto slovem obrat v Brně označil premiér a předseda ANO Andrej Babiš.

ODS Vokřála neobešla, prohlásila Vaňková

Podle Vaňkové ODS jednala s ANO a nebyla iniciátorem vzniku nové koalice. „Došlo k neformálnímu jednání, které jsem nevyvolala já ani nikdo z ODS. Ukázalo se, že existuje jiná varianta a dospěli jsme k tomu, že tato platforma je pro nás lepší," řekla Vaňková. Podle ní vše domluvili vyjednavači stran, nikoli kmotři ani zákulisní hráči, jak se dříve objevilo v médiích. Nová koalice chce hnutí ANO nabídnout funkci předsedy kontrolního výboru. Koalice chce s opozicí spolupracovat.

ANO má 18 mandátů, ODS 14, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři mandáty. V zastupitelstvu je 55 lidí.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Eliška Hypšmanová | Zdroj s využitím ČTK
 


 

Kam dál?

Piráti schválili svou účast v koalici. Podpisu smlouvy už nic nebrání

čtvrtek, 1. listopadu 2018, 14:03

Piráti v Brně schválili hlasováním v členské základně koaliční smlouvu s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. Vyplývá to z diskusního...

Koalice v Brně ještě není stoprocentně jistá. Rozhodnou o ní Piráti...

úterý, 30. října 2018, 18:53

Brněnské povolební politické kotrmelce ještě nemusí mít konce. Poté, co ODS obešla vítěze voleb ANO a dohodla koalici s...

Koalice v Brně dnes představila koaliční smlouvu, podepsat se má o...

úterý, 23. října 2018, 13:53

Koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD dnes představila koaliční smlouvu. Podepsat by ji měla po víkendu....

Koaliční smlouva v Brně je na světě. Její podrobné znění politici...

středa, 17. října 2018, 17:10

Koaliční smlouva mezi ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Piráty v Brně je hotová. Podle lídra KDU-ČSL v Brně Petra Hladíka však její...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jak bydlí Češi v regionech? Nejspokojenější jsou v obcích do tisíc obyvatel

Rozdíly mezi kraji panují především s ohledem na typ bydlení. Zatímco ve Středočeském nebo Zlínském kraji (46 %) převažuje bydlení ve vlastním rodinném domě, pronájmy vedou naopak v Praze (35 %), v Královehradecku žije téměř pětina obyvatel v bytě či domě u příbuzných nebo známých (17 %). Z hlediska spokojenosti s bydlením se rozdíly projevují spíše v souvislosti s velikostí obce. Nejvíce spokojení jsou se svým bydlením lidé žijící mimo Prahu, zejména ti z malých obcí. To a mnohé další vyplývá z výzkumu společnosti Ekonomické stavby, kterého se zúčastnilo více než tisíc respondentů.

DRBNA NA CESTÁCH: 3500 tun křišťálu, zlatem protkaný závěs a 1100 místností. Takhle si žil rumunský diktátor

Tří miliony tun mramoru, 3500 tun křišťálu na 480 lustrech a 1400 stropních světlech a mnoha zrcadlech a také 5500 tisíce tun betonu. To je jen krátký výčet materiálu, který byl použit při stavbě paláce pro bývalého rumunského diktátora Ceaușesca. Dnes druhá největší administrativní stavba na světě slouží jako budova parlamentu. A právě na honosný palác, který najdete v centru Bukurešti, se zaměříme v dnešním dílem Drbny na cestách.

Den s terénními pracovnicemi: Je výhodnější vyměnit jehlu, než léčit žloutenku

Den jsem strávil s terénními pracovnicemi Helenou a Ilonou ze Společnosti Podané ruce. Nejen u sbírání použitých injekčních stříkaček jsme si povídali třeba o tom, které nelegální drogy jsou v Olomouci nejrozšířenější, kde se v Olomouci nachází nejvíc použitých stříkaček a proč je dobré uživatelům drog jehly měnit.