Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bývalý člen brněnské SPD chce nechat rozpustit celou Okamurovu stranu

 
pátek, 17. srpna 2018, 15:00

Lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura má dost možná zaděláno na malér. Poté, co se mu v únoru po vyhrocené schůzi zcela rozpadla brněnská buňka a zasahovat museli dokonce strážníci, podali bývalí členové k soudu návrh na zrušení strany. Jako důvod udávají bezdůvodné vyloučení ze strany. Podle nich v hnutí panují totalitářské praktiky. Se zjištěním jako přišel jako první server iDnes.cz.

Podle iDnes.cz podal minulý týden návrh na pozastavení činnosti hnutí bývalý místopředseda brněnské buňky SPD Kamil Papežík. Brněnská buňka od zimy neexistuje, její činnost převzala jihomoravská odnož strany. „Atmosféra tam nebyla dobrá, proto se ji vedení rozhodlo vyřešit tímto způsobem. Situace se rázem uklidnila a můžeme pokračovat v práci,“ uvedl tehdy předseda krajské organizace Jan Hrnčíř. 

Podle Hrnčíře nebyla atmosféra v městské organizaci dobrá už minimálně  9 měsíců před rozpadem. Konflikt odnesl místopředseda Papežík ukončením členství. A právě to ho rozlítilo natolik, že podal k soudu žádost o pozastavení či zrušení celé strany.

„Vyloučen jsem byl se zdůvodněním, že jsem dlouhodobě poškozoval hnutí SPD. Neexistuje jediný důkaz či svědek, že jsem něco takového udělal, kromě toho, že jsem se snažil být k některým názorům kritický. Lidé jsou vylučováni z podobných důvodů účelově, proto jsem se rozhodl podat návrh na pozastavení činnosti,“ vysvětlil iDnesu Papežík.

Papežík škodil hnutí, reagovala mluvčí

Mluvčí SPD Michaela Dolenská jakoukoliv účelovost vyhazovu Papežíka popírá. Podle ní bývalý brněnský místopředseda poškozoval hnutí, neřídil se stanovami a svou činností poškozoval výsledky politické práce hnutí. 

„Jeho současná aktivita plně potvrzuje oprávněnost jeho vyloučení. Pan Papežík nyní jedná jako soukromá osoba a víc nebude vedení SPD jeho jednání komentovat. Pokud překročí právní rámec, budeme konzultovat další postup s advokátem,“ řekla mluvčí. 

Problémy v celé republice

Brněnská buňka SPD není jedinou, kde to v průběhu posledních měsíců vřelo. Konflikty, které se dostaly až do médií, řešili i v Moravskozsleském a Pardubickém kraji či na Vysočině. Scénář se často opakuje - i za sebemenší kritiku dostávají členové okamžitý vyhazov.

Vyhození členové se však velmi často bouří. Například v Moravskoslezském kraji sepsali kvůli údajnému diktátorskému chování petici proti předsedovi Lubomíru Volnému. Na Vysočině pro změnu letos v červnu po vyhození dvou členů předsedou Radkem Kotenem opustil hnutí hned 11 lidí. 

„V takto velké organizaci je normální, že se několika málo jednotlivcům něco v jejich místní organizaci třeba nelíbí a odchází, přičemž mnohonásobně více lidí zase přichází,“ uvedla tehdy Dolenská.

Napsal Brněnská Drbna | Foto SPD | Zdroj iDnes.cz
 


 

Kam dál?

Prezident Zeman bude k 50. výročí okupace mlčet

čtvrtek, 16. srpna 2018, 09:10

Prezident Miloš Zeman na výročí 50 let od od okupace vojsk Varšavské smlouvy veřejně nevystoupí. Jeho mluvčí Jiří...

Etická komise univerzity: Taťána Malá se dopustila neetického...

sobota, 11. srpna 2018, 13:00

Diplomová práce bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) o chovu králíků na Mendelově univerzitě v Brně z roku...

Mějte s naším premiérem trpělivost, on sám je migrant, píše Žít Brno...

čtvrtek, 19. července 2018, 16:53

Vedení brněnského hnutí Žít Brno dnes ráno pořádně rozvířilo debaty ve společnosti. Vedení hnutí prohlásilo, že by rádo...

Sbírání politických bodů, teatrální gesto. Koaliční strany se opřely...

čtvrtek, 19. července 2018, 16:19

Koaliční hnutí Žít Brno navrhuje, aby Brno přijalo několik desítek migrantů z Itálie, pokud se na tom dohodne česká a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.