Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Moravského zemského muzea ukazuje zlaté poklady

 
sobota, 3. listopadu 2012, 07:46

Zlato. Tento krásný a vzácný kov byl už od pravěku předurčen k použití ve špercích, později využíván v mincovnictví a dnes je nedílnou součástí všech moderních technologií.

A právě jemu je věnována nová výstava nazvaná Zlato... symbol moci a bohatství v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea, které si letos připomíná 195 let od svého založení.

Hlavní linkou výstavy jsou zlaté mince a medaile z různých historických období od 7. století před naším letopočtem až po 20. století. Jsou doplněny o šperky a ozdoby z období starší doby bronzové (nejstarší zlato z našeho území), bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů a o hrobovou výbavu a ukázku zpracovávání zlata z období Velké Moravy.

Nedílnou součástí výstavy je prezentace vzorků ryzího zlata z evropských nalezišť i pravé nuggety ze severní Ameriky a Austrálie, které vždy vzrušovaly každého zlatokopa nebo čtenáře dobrodružné literatury.

Nejvzácnější zlaté exponáty jsou součástí sbírek numismatického oddělení, mineralogicko-petrografického oddělení a archeologického ústavu Moravského zemského muzea.

Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost spatřit unikátní a velmi výjimečné předměty, které nejsou běžně vystavovány. Řada z nich je v originále vystavována vůbec poprvé. Tomu odpovídají i bezpečnostní opatření.

„Původně měla být výstava otevřena už ve středu, ale z bezpečnostních důvodů a k nevyčíslitelné hodnotě sbírek ji zpřístupňujeme až v pátek. Většinu exponátu vystavujeme vůbec poprvé a pro dnes žijící generace to bude velká premiéra a podívaná,“ řekla tisková mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Výstava je doplněna multimediálním průvodcem s použitím QR kódu pro chytrá zařízení (smartphone, tablet). Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení bude k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch.

Součástí výstavy je i doprovodný program s přednáškami na téma Kde najdeme na Moravě zlato, Zlato a jeho role v peněžní historii a Zlato a Velká Morava.

Výstava bude v Dietrichsteinské paláci otevřena jen do 18. listopadu denně od 9 do 20 hodin.

Foto: Moravské zemské muzeum

 


 

Kam dál?

Historické Brno ztvárnil Oldřich Rejnuš ve svých kresbách

čtvrtek, 1. listopadu 2012, 15:18

V Křížové chodbě Nové radnice na Dominikánském náměstí byla ve středu zahájena prodejní výstava Historické Brno v...

Studenti výtvarných umění hledají díla pro Galerii Myšina

středa, 31. října 2012, 17:00

VUT Brno vypsalo soutěž pro díla, jež by nahradila stávající práce v Galerii Myšina, která vznikla v podchodu pod...

Filharmonie přijde o svého současného ředitele

pondělí, 29. října 2012, 16:59

Ředitel brněnské Filharmonie Zbyněk Matějů dnes rezignoval na svou funkci. Od 1. prosince tak povede tuto příspěvkovou...

Studio Marta chystá českou premiéru současné německé hry

neděle, 28. října 2012, 11:25

Brněnské Divadelní studio Marta uvede dnes od 19:30 hodin v české premiéře hořkou komedii současné německé autorky...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.