Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Výstava Moravského zemského muzea ukazuje zlaté poklady

 
sobota, 3. listopadu 2012, 07:46

Zlato. Tento krásný a vzácný kov byl už od pravěku předurčen k použití ve špercích, později využíván v mincovnictví a dnes je nedílnou součástí všech moderních technologií.

A právě jemu je věnována nová výstava nazvaná Zlato... symbol moci a bohatství v Dietrichsteinském paláci Moravského zemského muzea, které si letos připomíná 195 let od svého založení.

Hlavní linkou výstavy jsou zlaté mince a medaile z různých historických období od 7. století před naším letopočtem až po 20. století. Jsou doplněny o šperky a ozdoby z období starší doby bronzové (nejstarší zlato z našeho území), bohatou výbavu hrobu velmože z období stěhování národů a o hrobovou výbavu a ukázku zpracovávání zlata z období Velké Moravy.

Nedílnou součástí výstavy je prezentace vzorků ryzího zlata z evropských nalezišť i pravé nuggety ze severní Ameriky a Austrálie, které vždy vzrušovaly každého zlatokopa nebo čtenáře dobrodružné literatury.

Nejvzácnější zlaté exponáty jsou součástí sbírek numismatického oddělení, mineralogicko-petrografického oddělení a archeologického ústavu Moravského zemského muzea.

Návštěvníci tak mají jedinečnou příležitost spatřit unikátní a velmi výjimečné předměty, které nejsou běžně vystavovány. Řada z nich je v originále vystavována vůbec poprvé. Tomu odpovídají i bezpečnostní opatření.

„Původně měla být výstava otevřena už ve středu, ale z bezpečnostních důvodů a k nevyčíslitelné hodnotě sbírek ji zpřístupňujeme až v pátek. Většinu exponátu vystavujeme vůbec poprvé a pro dnes žijící generace to bude velká premiéra a podívaná,“ řekla tisková mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková.

Výstava je doplněna multimediálním průvodcem s použitím QR kódu pro chytrá zařízení (smartphone, tablet). Pro návštěvníky bez vlastního mobilního zařízení bude k dispozici k zapůjčení zařízení Apple iPod Touch.

Součástí výstavy je i doprovodný program s přednáškami na téma Kde najdeme na Moravě zlato, Zlato a jeho role v peněžní historii a Zlato a Velká Morava.

Výstava bude v Dietrichsteinské paláci otevřena jen do 18. listopadu denně od 9 do 20 hodin.

Foto: Moravské zemské muzeum

 


 

Kam dál?

Historické Brno ztvárnil Oldřich Rejnuš ve svých kresbách

čtvrtek, 1. listopadu 2012, 15:18

V Křížové chodbě Nové radnice na Dominikánském náměstí byla ve středu zahájena prodejní výstava Historické Brno v...

Studenti výtvarných umění hledají díla pro Galerii Myšina

středa, 31. října 2012, 17:00

VUT Brno vypsalo soutěž pro díla, jež by nahradila stávající práce v Galerii Myšina, která vznikla v podchodu pod...

Filharmonie přijde o svého současného ředitele

pondělí, 29. října 2012, 16:59

Ředitel brněnské Filharmonie Zbyněk Matějů dnes rezignoval na svou funkci. Od 1. prosince tak povede tuto příspěvkovou...

Studio Marta chystá českou premiéru současné německé hry

neděle, 28. října 2012, 11:25

Brněnské Divadelní studio Marta uvede dnes od 19:30 hodin v české premiéře hořkou komedii současné německé autorky...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program. Onderka to dnes uvedl v Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole SPD Tomia Okamury.