Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Tři víkendové premiéry brněnských divadel

 
pátek, 6. února 2015, 13:40

Čarokraj v Janáčkově divadle, Skleněný pokoj na Činoherní scéně Městského divadla Brno a do třetice ADAM 2.0 ve studiu Marta JAMU jsou premiéry, které tyto divadelní scény připravily divákům postupně od pátku do neděle.

Už dnes večer je na programu opera Čarokraj, jejímž autorem a zároveň dirigentem je Marko Ivanovič.  Přenese diváka do říše bájných a fantastických bytostí. Poprvé o ní pojednal před téměř čtyřiceti lety britský cestovatel, přírodovědec a spisovatel Gerald Durrell ve své knize Mluvící balík.

Vylíčil v ní cestu do prapodivné země, kde žijí fantastičtí tvorové i netvorové, zvířata i zvířátka, rostou neobyčejné stromy a květiny neuvěřitelných tvarů a barev a kde panují zvláštní přírodní zákony.

Tajný vchod do této úžasné říše tehdy objevil v řeckých horách, kde podle dávného bájesloví tyto fascinující bytosti kdysi žily. V roce 2009 vznikl nezávislý tým průzkumníků a ba¬datelů, který pod vedením mytologů Marka Ivanoviće a bratrů Petra a Matěje Formanových hledal do Čarokraje vstup.

S velkou slávou ho tehdy našli v podzemí pražského Národního divadla a nyní bude tento svět objeven také v Brně.

Vstoupit do Čarokraje bude možné dvěma způsoby. Buď klasickou cestou přes hlavní vchod do Janáčkova divadla, nebo tajemným podzemním světem. Průzkumná cesta podzemím začíná u vchodu pro zaměstnance.

Na svoji premiéru zve i Městské divadlo Brno. Román britského spisovatele Simona Mawera Skleněný pokoj zaujal tématem ředitele divadla Stanislava Mošu, který je autorem divadelní adaptace a zároveň režisérem jejího nastudování. Na jevišti Činoherní scény bude Skleněný pokoj uveden ve světové premiéře v sobotu 7. února.

Představuje nám osudy Liesel a Viktora Landauerových, kterým slavný architekt postaví moderní vilu s ohromným skleněným pokojem. Vila vejde do dějin architektury jako vila Tugendhat.

Autor se zabývá odvěkým lidským tématem o hledání štěstí. Zdá se, že k němu dvěma bohatým manželům obdařeným zdravými dětmi nic neschází, ale jak to v životě bývá, není tomu tak. Jejich osobní život se stává hlavním hrdinou v onom „skleněném pokoji“, fenoménu světové architektury, kolem něhož procházejí evropské dějiny od třicátých až do devadesátých let minulého století.

Studio Marta přichází s autorskou inscenací ADAM 2.0. Činoherní scéna JAMU uvede její premiéru v neděli 8. února. Nezvyklý scénický projekt inspirovaný hnutím tzv. transhumanismu je absolventským projektem studentů herectví z ateliéru Oxany Smilkové.

Scénář je dílem režiséra Matyáše Dlaba a dramaturga Otto Kauppinena z ateliéru Petra Oslzlého a Ivo Krobota na Divadelní fakultě JAMU.

Inscenace ADAM 2.0 se zabývá tématem, které se na první pohled zdá být neobvyklé a jakoby vypadlo ze žánru science-fiction. Nejde tu však jenom o filozoficko-vědecký směr zabývající se vylepšováním člověka, ale také o téma dotýkající se bezprostředně našich životů.

Zhruba stominutová inscenace je kombinací více žánrů. Kombinuje Ikarovo drama s tragickými prvky s příběhem zmrazeného Čecha, který je absurdní groteskou o egoistickém lpění na životě za každou cenu.

Foto: Čarokraj (Národní divadlo Brno)
         Skleněný pokoj (Městské divadlo Brno)
         ADAM 2.0  (JAMU)

 

 


 

Kam dál?

Muzea v neděli připomenou 150. výročí Mendelovy přednášky

pátek, 6. února 2015, 10:30

Výstavy, besedy a další akce připomenou v neděli v Brně 150. výročí přednášky, na které stojí základy genetické vědy. V...

"Fyzický básník" Petr Váša slaví padesátiny

pátek, 6. února 2015, 09:50

Brněnský hudebník, básník, výtvarník a performer Petr Váša, jenž je označován souslovím "fyzický básník", oslaví 7....

Jihomoravský kraj vyhlásil soutěž o nejlépe opravenou památku

úterý, 3. února 2015, 14:17

Jihomoravský kraj vyhlásil osmý ročník soutěže o nejlépe opravenou památku regionu v loňském roce. Podle nových...

Indie popové talenty se představí na Flédě

úterý, 3. února 2015, 08:36

Společný trojkoncert britsko-rakouských Those Goddamn Hippies (ex IAMX), pražských Holden Caulfield a brněnských Ghost...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.