Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

TOP 09 navrhuje upravit Stadion místo stavby Janáčkova centra

 
čtvrtek, 21. srpna 2014, 10:20

Brněnská TOP 09 navrhuje opustit myšlenku stavby Janáčkova kulturního centra s velkým koncertním sálem za více než miliardu korun a místo toho je umístit do budovy sokolského Stadionu v Kounicově ulici. Podle předsedy brněnské buňky TOP 09 Jaroslava Kacera by šlo o plnohodnotné řešení a zároveň výrazně levnější, uvedl dnes na tiskové konferenci. Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová však s jeho názorem nesouhlasí.

"Čas od času se objeví hlasy, že se Janáčkovo kulturní centrum na rohu ulic Besední a Veselá postaví. Není však reálné najít ve veřejných rozpočtech tolik peněz," uvedl Kacer. Podle studie z roku 2002 by centrum stálo 1,3 miliardy korun. Radní v posledních letech slibovali aspoň postavit garáže jako první část projektu, ale zatím se nezačaly stavět ani ty.

Ve Stadionu jsou dva sály, jeden velký pro 1000 diváků, menší pro 400. "Podle odborníků je zde velmi dobrá akustika. Navíc zde sám Janáček hrál, takže by to bylo vhodné i v symbolické rovině. A také jsou zde varhany, které by však patrně potřebovaly rekonstrukci. Navíc jde o kulturní památku, na její rekonstrukci by se proto dala získat evropská dotace," zmínil Kacer. V současnosti Filharmonie Brno sídlí v Besedním domě. Velké koncerty má v Janáčkově divadle, o které se však dělí s operou a baletem Národního divadla Brno a navíc v něm chybí varhany.

Kučerová připouští, že akustika je sice dobrá, ale sál nedostačuje jak velikosti hudebního tělesa, tak Brnu jako kulturní metropoli. "Není to první návrh podobného ražení, ale vždycky je to spíš z nouze ctnost a spíš vyhozené peníze. Brno si zaslouží koncertní sál na úrovni 21. a ne 19. století. Problém bychom měli například také se stěhováním z Besedního domu," řekla Kučerová.

Kacer předpokládá, že budova by prošla rekonstrukcí a uvnitř by se přizpůsobila potřebám orchestru. Jelikož je v majetku Sokola, dotčenou část se sály by si město buď dlouhodobě pronajalo, nebo koupilo, případně směnilo se Sokolem za jinou městskou nemovitost. "Teď ještě nemáme konkrétnější odhad nákladů, ale určitě by šlo o levnější řešení, které by se dalo uskutečnit v dohledné době," sdělil Kacer. Parkování by podle něj bylo možné v areálu.

Objekt aktuálně slouží kulturním akcím, nicméně dlouhodobou smlouvu zde má podle Kacera pouze restaurace, jako nahrávací studio prostory ještě využívá Český rozhlas.

Zdroj ČTK

 
 
 


 

Kam dál?

Při Znojemském vinobraní budou máčet nepoctivé vinaře v kašně

úterý, 19. srpna 2014, 15:36

Co nejvíce historizující atmosféru v duchu vrcholného středověku chystají letos pro návštěvníky pořadatelé 31. ročníku...

Den Brna: Odvážlivce čeká nocování v kasematech

středa, 13. srpna 2014, 12:41

O tomto víkendu si moravská metropole opět připomene významnou událost ve své historii – 369. výročí úspěšné obrany...

Při festivalu Ibérica Brno ožije španělskou vášní

pátek, 8. srpna 2014, 13:56

Festival španělské kultury Ibérica, který mezi 11. a 16. srpnem zamíří do Prahy, Brna a Boskovic nabídne už pojedenácté...

Voda uzavřela Brněnské podzemí

pátek, 1. srpna 2014, 18:18

Včerejší blesková záplava Brna zasáhla několik důležitých dopravních tepen, Mahenovu knihovnu nebo labyrint pod Zelným...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Na třídě Svobody a dalších místech v Olomouci se objevily obrysy postav. Symbolizují počet usmrcených chodců

Na chodníku u křižovatky třída Svobody a ulice Aksamitova a třech dalších místech v Olomouci se dnes ráno objevily obrysy postav a speciální pomníček, doplněný hashtagem #113. Ten symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v ČR za loňský rok.

Věrnostní program Mastercardu přináší členům unikátní privátní koncert legend Stereo MC‘s

Společnost Mastercard v rámci věrnostního programu Priceless Specials pořádá soutěž o 250 vstupenek na privátní koncert Stereo MC‘s. Šance získat lístky na tuto britskou taneční a hiphopovou legendu budou mít uživatelé karet Mastercard a Maestro registrovaní v programu, kteří odkliknutím speciálního odkazu potvrdí svoji účast v soutěži a provedou alespoň jeden nákup u kteréhokoliv partnerského obchodníka Priceless Specials. Soutěž o vstupenky na Stereo MC´s se koná v období od 20. srpna do 25. září.

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.