Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kralickou bibli vystaví muzeum pouze na dva týdny

 
úterý, 1. října 2013, 15:01

Expozici nevelkou rozsahem, o to však větší významem připravilo v těchto dnech Moravské zemské muzeum. U příležitosti čtyřstého výročí od vydání mohou návštěvníci v přízemí Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu zhlédnout originál jednosvazkové Bible kralické.

Kniha představuje jeden z největších intelektuálních a kulturních výtvorů českých dějin. „Bible má vysoké jazykové a technické standardy, je tištěná velkými literami a neobsahuje komentáře známé ze Šestidílky,“ informovala mluvčí Moravského zemského muzea Eva Pánková. Návštěvníci si knihu prohlédnou otevřenou na začátku Knihy Jobovy. Další stránky uvidí díky dvěma projekčním plátnům.

Vzhledem k hodnotě díla zpřístupnilo muzeum expozici jen na krátkou dobu. „Výstava potrvá do třináctého října. Pro zájemce jsme však upravili otevírací dobu,“ řekla Pánková. Lidé tak mohou do muzea přijít v pracovní dny od devíti hodin ráno do šesti hodin večer, o víkendech pak od jedné hodiny odpoledne do šesti hodin večer. Za vstup zaplatí dospělí třicet korun, děti, studenti a důchodci korun dvacet.

Unikátní příležitost si nenechá ujít ani studentka Eva Štěpánková. „Chystám se tam zajít o víkendu. Mám radost z toho, že Moravské zemské muzeum pořádá výstavy týkající se naší minulosti. Po zdařilé výstavě zaměřené na Cyrila a Metoděje věřím, že se povede i tato,“ sdělila Štěpánková.

K výročí připravilo muzeum i knihu s názvem Za Kralickou do Kralic aneb 400. výročí Bible kralické. „Publikace představí široké veřejnosti fenomén Bible kralické z historického, jazykového, literárně vědného, hudebně vědného či teologického náhledu,“ zdůraznila mluvčí muzea. Dodala, že na projektu se podílela řada předních domácích odborníků jak z Moravského zemského muzea, tak z filozofických fakult Masarykovy a Karlovy univerzity nebo z Historického ústavu akademie věd.

 


 

Kam dál?

Brno zavede víceleté granty v kultuře a tematické dotace

úterý, 1. října 2013, 11:16

Brno změní systém dotací v kultuře. Umělci získají možnost žádat o tříleté granty na projekty a provozní náklady. Město...

Divadlo Husa na provázku oslavilo 45 let

neděle, 29. září 2013, 21:37

Brněnské divadlo Husa na provázku oslavilo devítidenním festivalem nazvaným Divadlo v pohybu 45 let své existence. Akce...

Nevyužité průmyslové stavby v Brně stále častěji slouží kultuře

úterý, 24. září 2013, 11:38

Průmyslové budovy rozeseté kolem centra Brna stále častěji slouží kultuře. Zatím posledním přírůstkem je centrum...

Komise doporučila na šéfa Národního divadla Brno Martina Glasera

pátek, 20. září 2013, 15:30

Ředitelem Národního divadla Brno by se mohl stát Martin Glaser, dosavadní umělecký šéf činohry Jihočeského divadla v...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.