Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival Mezipatra nabídne 73 filmů o sexuálních menšinách

 
pátek, 7. listopadu 2014, 14:22

Patnáctý ročník filmového festivalu Mezipatra nabídne v Brně od 15. do 22. listopadu 73 filmů o sexuálních menšinách. Novinářům to řekla ředitelka brněnské části festivalu Kristýna Malíková.

Ve filmech se v brněnských kinech Scala a Art objeví homosexuální tematika i otázka genderové identity. Festival chystá také speciální promítání pro nevidomé a doprovodný program. Podle Malíkové má akce přiblížit majoritní skupinou s minoritní.

Festival začne 15. listopadu ve 20:00 v kině Scala. "Filmový program zahájí brazilské drama s názvem V jeho očích. Citlivý snímek vypráví o první lásce nevidomého mladíka Lea," uvedla Malíková. Podle ní si film získá i nevidomé diváky, pro které pořadatelé ve spolupráci s projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu připravili speciální projekci s dabingem a audiodeskripcí. Na promítání mohou přijít i lidé bez vad zraku. "Dáme jim masku, aby si vyzkoušeli, jaké je to sledovat film poslepu," doplnila Malíková.

Podle mluvčí festivalu Moniky Šimkové nabídne festival v sedmi dnech filmy s různou tematikou. "Promítnou se v něm první lásky, které se zdají být doživotními, vztahy přetrvávající desetiletí, sňatky stejnopohlavních párů, doživotní determinace sexuální orientací nebo genderová identita, nesmrtelná láska neživých bytostí a fascinace nebezpečím a smrtí," vyjmenovala Šimková.

Dalším filmem bude švýcarský dokument Kruh, který se uchází o Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, nebo snímek Putinovy Děti 404. "Je autentickou a nijak necenzurovanou sondou do života ruské queer mládeže, která musí čelit režimu Vladimira Putina a jeho zákonu o zákazu propagace homosexuality," uvedla Šimková.

Festival představí také francouzskou komedii Kluci a Guillaume, ke stolu! nebo na milostný trojúhelník v dramatu O holkách a koních a další filmy. Akci 22. listopadu v kině Art zakončí horor s názvem Hlad, ve kterém hraje Catherine Deneeuveová, Susan Sarandonová a David Bowie.

Kromě přehlídky filmů má festival další význam. "Mezipatra nejsou uzavřenou akcí pro komunitní svět. Naopak chceme, aby na něj chodilo širší publikum a zjistilo, že jsme všichni podobní a prožíváme stejné emoce, jen se stejným pohlavím. Můžeme žít ve stejné společnosti, aniž bychom se uráželi," řekla Malíková. Festival také podle Šimkové žánrovým pojetím vnáší pestrost do obvyklé nabídky kin.

Doprovodný program zahrnuje vystoupení dvou českých avantgardních transsexuálních umělců Maty Dio a Dan Stewart, na den pro rodiny ze sexuálních menšin, hospodský kvíz a také na rychlé randění.

Festival každoročně v Praze i Brně navštíví kolem 10.000 lidí, z toho třetina v Brně.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

Sláva, luxus, drogy. Slavný pianista Hancock zahraje v Brně

středa, 5. listopadu 2014, 14:25

Brňáci, ale nejenom oni se mohou těšit na jeho vyjímečný koncert. 29. listopadu totiž přijede jazzový pianista, držitel...

Turistické centrum vás provede Po stopách Leoše Janáčka

středa, 5. listopadu 2014, 08:59

Ve své historii nemá Brno o významné osobnosti nouzi. Dvě jména ale mají postavení zcela zásadní. Tím prvním je Gregor...

Brněnské Svatomartinské hody letos začnou už tento pátek

úterý, 4. listopadu 2014, 16:02

Brněnské Svatomartinské hody letos začnou už v pátek, tedy čtyři dny před otevíráním prvních lahví svatomartinských...

Filmová přehlídka VISIONS OF LIGHT 2014 startuje ve čtvrtek

úterý, 4. listopadu 2014, 08:52

Unikátní filmový festival VISIONS OF LIGHT již poosmé nabídne filmovým nadšencům příležitost zhlédnout deset klenotů ze...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.