Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno zažije unikátní koncert pro neslyšící. Zahraje Michal Hrůza, přeloží divadelníci z JAMU

 
sobota, 4. listopadu 2017, 11:24

Intenzivní hudební zážitek je možné prožít i bez sluchu. Návštěvníci si v neděli od 17 hodin v Divadle na Orlí užijí neobvyklý, benefiční Smyslů-plný koncert, který můžete zhlédnout, vyslechnout či si osahat bez ohledu na to, jaké smysly používáte. Bude totiž určen slyšícím i neslyšícím divákům. Své největší hity v unplugged verzi představí Michal Hrůza a do znakového jazyka je umělecky přetlumočí umělecká skupina Hands Dance. Výtěžek ze vstupného bude věnován Centru pro dětský sluch Tamtam.

Koncert Michala Hrůzy s Kapelou Hrůzy pořádají Linka pro neslyšící a nevidomé a Ateliér výchovné dramatiky pro Neslyšící DIFA JAMU. Smyslů-plný koncert bude jedinečný hlavně v tom, že jej bude živě umělecky tlumočit do znakového jazyka skupina Hands Dance, která je složená právě z absolventů DIFA JAMU. „Hands Dance experimentuje s možnostmi převedení hudebních skladeb do vizuální podoby za využití různých prostředků, především tedy znakového jazyka, ale také pohybu, tance či pantomimy," říká pedagožka z DIFA JAMU a členka skupiny Hands Dance Radka Kulichová. "Vždycky se snažíme předat to, co cítíme. Tím, že to tentokrát budeme předávat díky pomoci znakového jazyka, dovolím si náš koncert považovat za mimořádný,"doplňuje Michal Hrůza.

Smyslů-plný koncert vzniká za podpory Nadace O2, mezi jejíž hlavní aktivity patří podpora důležitých krizových a asistenčních linek na pomoc různě znevýhodněným skupinám v ČR. Takovou linkou je i Linka pro neslyšící a nevidomé, která již 20. rokem pomáhá lidem se sluchovým či zrakovým postižením, aby mohli snáze komunikovat s okolním světem. "Přáli bychom si, aby Smyslů-plný koncert byl především hudebním zážitkem pro všechny, bez ohledu na to, jaké smysly pro spojení s hudbou používají," říká Anna Kačabová ředitelka Nadace O2.

Neslyšící mají rádi "hudbu pro oči"

Jedním z cílů Hands Dance je přiblížit neslyšícím svět hudby a zároveň přiblížit slyšícím svět Neslyšících. Neslyšící mohou vnímat hudbu právě díky vizualizaci a tlumočení do znakového jazyka. „Díky vizuálnímu vjemu získá neslyšící představu o rytmu skladby, o tom, co je za textem písně. Bez tlumočení by na podobný prožitek nebyl dostupný," říká Radka Kulichová. Pokud se tedy neslyšící diváci setkají s hudbou, preferují její vizuální ztvárnění.

„Mají rádi hudebníky, kteří jsou komunikativní a jsou schopni upozornit neslyšícího na vlastní rytmus, na tlukot srdce či na rytmus v přírodě," dodává Veronika Broulíková, vedoucí Ateliéru výchovné dramatiky pro Neslyšící.

Svět slyšících i neslyšících propojuje Hands Dance i přímo v rámci skupiny. Plnohodnotnými členy skupiny jsou také neslyšící tlumočníci. Díky spolupráci slyšících a neslyšících tlumočníků vznikají písně ve znakovém jazyce, které ctí tempo a rytmus písně a zároveň jsou i na vysoké úrovni z jazykového hlediska.

Smyslů-plný koncert se uskuteční 5. listopadu 2017 od 17:00 v brněnském Divadle na Orlí. Vystoupí na něm Michal Hrůza s Kapelou Hrůzy, jejichž hity ztvární umělecky do znakového jazyka skupina Hands Dance. Vstupenky je možné koupit v předprodeji Divadla.

Na místě bude přenosový vůz O2 TV, který nabídne přímý přenos na facebookové stránce Linky pro neslyšící a nevidomé všem, kteří se nebudou moci Smyslů-plného koncertu zúčastnit osobně.

Pro Ateliér výchovné dramatiky pro Neslyšící na DIFA JAMU je Smysl-ůplný koncert oslavou 25. výročí existence. V době vzniku byl jedinečný - dával neslyšícím studentům možnosti získat vysokoškolské vzdělání. Dnes jsou možnosti vysokoškolského vzdělání pro neslyšící větší, nicméně Ateliér výchovné dramatiky pro Neslyšící DIFA JAMU stále nabízí neslyšícím studentům možnost získat vysokoškolské vzdělání v umělecké oblasti. Absolventi tohoto oboru se uplatňují ve školství na školách pro žáky se sluchovým postižením či v divadelní sféře. Absolventi Ateliéru založili Divadlo Neslyším, Tiché iskry na Slovensku a působí také v divadlech v zahraničí.

Tisková zpráva
 


 

Kam dál?

Brno ožije kubánskými rytmy. Atmosféru prosluněného ostrova vykouzlí...

čtvrtek, 2. listopadu 2017, 14:03

Azurová obloha, sluneční paprsky ve tváři, klaksony amerických veteránů. Horkost bílého písku, úsměvy krásných žen a...

Do Brna přijedou příští rok rockové legendy Deep Purple

středa, 1. listopadu 2017, 19:11

Skvělá zpráva pro všechny rockové fanoušky z Brna a okolí. Na jižní Moravu totiž příští rok zavítají legendární britští...

Nejlepší českým dokumentem se stal film Hranice práce

pondělí, 30. října 2017, 14:07

Mnoho dojmů a možná ještě více otázek zanechal v divácích film Hranice práce, který velmi sugestivně pojednává o...

TIPY NA TÝDEN: Mig 21, Malá noc módy, PSH a Sweet Dream fest

neděle, 29. října 2017, 20:01

Milujete sladké? No, tak asi samy víte, že potřeba je potřeba i spálit kalorie, které spořádáte. A hned druhým...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.