Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Zpátky do devadesátek! Moravská galerie připomene dynamickou atmosféru 90. let

 
pátek, 12. května 2017, 15:22

Dynamickou atmosféru 90. let minulého století a tehdejší bujení alternativních společenství zmapuje výstava Kmeny 90, kterou v sobotu otevře Moravská galerie v Brně. Naváže na stejnojmennou knihu, oproti ní však více pracuje s emocemi a fyzickým zážitkem. Ze sálů Uměleckoprůmyslového muzea bude výstava expandovat i do ulic. Vizuální ikonou Kmenů 90 se patrně stane růžový tank Davida Černého, ve čtvrtek ráno instalovaný před Komenského chrám v centru Brna.

Výstavní síně nyní postupně zaplňují kultovní předměty a dokumenty připomínající například komunity anarchistů, metalistů, rapperů, skinheadů, punkerů a squatterů. Návštěvníci tam najdou třeba bundy s nášivkami a cvočky, kolečkové brusle, hudební nástroje, množství různých tiskovin a fotek.

Expozice se věnuje také širším politickým, ekonomickým a kulturním souvislostem. Její součástí jsou interaktivní objekty Kryštofa Kintery nebo díla Jiřího Davida.

Estetika subkultur je po celé 20. století silným zdrojem inspirace pro vizuální umění a design, což platí i pro 90. léta. Bez znalosti subkulturního pozadí se současné umění a design stává téměř nepochopitelným, míní kurátor Vladimir 518. „Výstava ukazuje, co ze subkulturního dění 'devadesátek' ovlivnilo několik generací současných tvůrců. Mnozí z nich navíc různými tehdejšími 'kmeny' nejen prošli, ale také se výrazně podíleli na jejich aktivitách a estetice," uvedl Vladimir 518.

Podle šéfkurátora Moravské galerie Ondřeje Chrobáka je nejvyšší čas věnovat subkulturám 90. let pozornost, už nyní je poměrně těžké některé jevy a fenomény zdokumentovat. Předměty denní potřeby, výpočetní technika, hudební nástroje, kterých byly tehdy plné zkušebny, se mění ve vzácné, mizející relikty. Přitom vyjadřují velmi dobře tehdejší dobu, bez nich by kulturní příběhy byly velmi ploché, uvedl Chrobák.

Na sobotu chystá Moravská galerie slavnostní otevření výstavy spojené s pouliční párty. Pro dopravu kvůli tomu bude uzavřená Husova ulice. Před Uměleckoprůmyslovým muzeem zahrají například kapely WWW, Garage a PSH.

Zdroj: ČTK

Foto: Ten KWS

 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Starší muž odmítal uvěřit, že Brno není...

  • V Brně se pohřešuje mladá Slovenka. Neviděl...

  • Listopadový Ježíšek pro Brňáky! Turbomošt...

  • Pisárky čekají projekty za miliardu. Město...

 
 

Kam dál?

Divadlo Bolka Polívky letos otevře letní scénu v Biskupském dvoře

pátek, 12. května 2017, 12:17

Divadlo Bolka Polívky letos otevře svou letní scénu v Biskupském dvoře. Nabídne publiku své inscenace, stejně jako...

TIPY NA TÝDEN: Studentský Majáles, food festivaly a vernisáž výstavy Kmeny 90

neděle, 7. května 2017, 20:06

Slunečné počasí vychází vstříc festivalům, a proto nic nebrání návštěvě dalších májových akcí. I když po těch oslavách...

Tipy na víkend: Majáles, MayDays, krásná auta, cyklistika a pietní akt

pátek, 5. května 2017, 16:14

Čeká nás další prodloužený víkend a s ním i plno možností, jak ho efektivně využít. Brno nabídne rozmanité akce pro...