Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Festival Encounter vyvrcholil oceněním těch nejlepších studentů

 
neděle, 2. dubna 2017, 18:14

Pět studentů dostalo ocenění v podobě sošky Marta na 27. ročníku brněnského festivalu divadelních škol s názvem Setkání/Encounter. Dva byli z Polska a po jednom z Rakouska, Chorvatska a Švýcarska.

Festival trval pět dní a zúčastnilo se ho asi 200 vysokoškolských studentů ze 13 uměleckých akademií z celého světa. V tiskové zprávě to sdělil Luboš Mareček, mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, která festival pořádá.

Studenti se představili v Divadle na Orlí, Husa na provázku, v divadelním studiu Marta nebo v Hadivadle. Jejich výkony na nesoutěžní přehlídce hodnotila osmičlenná porota. Sošku si odnesla Wronika Kowalská z divadelní akademie v Krakově, která se prezentovala autorským projektem nazvaným Do hloubky sestaveným z polských lidových písní.

"Ocenili jsme schopnost prostřednictvím zpěvu a hudby vyprávět příběhy, vytvořit různé charaktery a s podmanivou silou převést tradici v současnost," uvedla porotkyně Alena Zemančíková. Bodovala také polská Národní filmová, televizní a divadelní škola v Lodži. Herec z této akademie Maciej Musiałowski získal ocenění za udržení náročné fyzické stylizace v roli Huwa v lodžské inscenaci Ďábel v něm.

Odvážný a riskantní herecký výkon zobrazující charakter a emoce postavy ohodnotila porota v případě Maxe Gindorfa z rakouské školy Max Reinhardt Seminar, která do Brna přijela s inscenací Faedřina láska. Porotkyni Kamilu Polívkovou zaujal mladý režisér Hrvoje Korbar z chorvatské divadelní akademie v Záhřebu.

Martu jsme mu udělili za rozvíjení vlastního divadelního jazyka s využitím abstraktních minimalistických prostředků a dosažení komplexnosti i jemných nuancí v rámci vyprávění příběhu Kafkovy Proměny," uvedla Polívková.

Porotce Péter Forgács zase ocenil herce Santiaga Bello za upřímný, pravdivý a radostný způsob předvedení inovativního a originálního tvaru v případě inscenace Nespavost. S ní na festival přijela švýcarská Theatre Academy Dimitri z malého městečka Verscio. Přední světovou přehlídku divadelního školství pořádali studenti brněnské akademie.

Jejím cílem je představit metody a výsledky divadelního školství v různých zemích a zprostředkovat setkání nastupující generace divadelníků mnoha národností. Do Brna přijely divadelní školy z Chorvatska, Izraele, Kolumbie, Moldávie, Polska, Rakouska, Španělska nebo Švýcarska a nechyběly tradičně Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě.

Mezi festivalové nováčky se letos zařadila škola z moldavského Kišiněva a škola z Tel-Avivu. Nakonec se bohužel nedostavili mladí umělci z ohlášeného Iránu," dodal Mareček.

Zdroj: ČTK

 


 

Kam dál?

RECENZE: Hra strachu, mas a jednotlivce. Záhřebská Proměna Kafky

sobota, 1. dubna 2017, 20:18

V pátek se na mezinárodním festivalu studentů divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER představilo hned několik zahraničích...

Kreativita všeho druhu na jednom místě. Nanook se stal inspirativním...

sobota, 1. dubna 2017, 20:03

V Brně se v ArtBaru Druhá Pád konal již 5. ročník nezávislého festivalu začínajících umělců NaNook, který představil...

Na linky 55 a 57 vyrazí autobusy s cyklonosiči

sobota, 1. dubna 2017, 09:32

Dopravní podnik zahajuje od 1. dubna provoz autobusů s cyklonosiči. Začnou jezdit na vybraných spojích linek...

Přivítejte jaro z výšky. V sobotu se otevře věž Staré radnice

pátek, 31. března 2017, 09:36

Turistické informační centrum v Brně zahají novou sezónu akcí s názvem MOJE Brno - TO JE oslava v sobotu v Panenské...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Policisté nachytali v brněnském klubu...

  • Na Veveří u Albertu bourají staré vojenské...

  • FOTO: Poznáte tohoto zloděje? Krade kabelky...

  • Mladíci vykradli z automatu třicet litrů...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Češi by z EU nevystoupili, skepse vůči unii je ale výrazná

Češi by z Evropské unie nevystoupili, ve střední Evropě jsou však největšími euroskeptiky, ukázal...

Amnesty International kritizuje Česko za odmítání uprchlíků...

Vysocí představitelé české vlády i český prezident se loni vyjadřovali xenofobně na adresu...

Policie obvinila tajemníka SPD kvůli rasistickým výrokům

Policie obvinila tajemníka hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslava Staníka kvůli...