Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Festival Encounter vyvrcholil oceněním těch nejlepších studentů

 
neděle, 2. dubna 2017, 18:14

Pět studentů dostalo ocenění v podobě sošky Marta na 27. ročníku brněnského festivalu divadelních škol s názvem Setkání/Encounter. Dva byli z Polska a po jednom z Rakouska, Chorvatska a Švýcarska.

Festival trval pět dní a zúčastnilo se ho asi 200 vysokoškolských studentů ze 13 uměleckých akademií z celého světa. V tiskové zprávě to sdělil Luboš Mareček, mluvčí Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, která festival pořádá.

Studenti se představili v Divadle na Orlí, Husa na provázku, v divadelním studiu Marta nebo v Hadivadle. Jejich výkony na nesoutěžní přehlídce hodnotila osmičlenná porota. Sošku si odnesla Wronika Kowalská z divadelní akademie v Krakově, která se prezentovala autorským projektem nazvaným Do hloubky sestaveným z polských lidových písní.

"Ocenili jsme schopnost prostřednictvím zpěvu a hudby vyprávět příběhy, vytvořit různé charaktery a s podmanivou silou převést tradici v současnost," uvedla porotkyně Alena Zemančíková. Bodovala také polská Národní filmová, televizní a divadelní škola v Lodži. Herec z této akademie Maciej Musiałowski získal ocenění za udržení náročné fyzické stylizace v roli Huwa v lodžské inscenaci Ďábel v něm.

Odvážný a riskantní herecký výkon zobrazující charakter a emoce postavy ohodnotila porota v případě Maxe Gindorfa z rakouské školy Max Reinhardt Seminar, která do Brna přijela s inscenací Faedřina láska. Porotkyni Kamilu Polívkovou zaujal mladý režisér Hrvoje Korbar z chorvatské divadelní akademie v Záhřebu.

Martu jsme mu udělili za rozvíjení vlastního divadelního jazyka s využitím abstraktních minimalistických prostředků a dosažení komplexnosti i jemných nuancí v rámci vyprávění příběhu Kafkovy Proměny," uvedla Polívková.

Porotce Péter Forgács zase ocenil herce Santiaga Bello za upřímný, pravdivý a radostný způsob předvedení inovativního a originálního tvaru v případě inscenace Nespavost. S ní na festival přijela švýcarská Theatre Academy Dimitri z malého městečka Verscio. Přední světovou přehlídku divadelního školství pořádali studenti brněnské akademie.

Jejím cílem je představit metody a výsledky divadelního školství v různých zemích a zprostředkovat setkání nastupující generace divadelníků mnoha národností. Do Brna přijely divadelní školy z Chorvatska, Izraele, Kolumbie, Moldávie, Polska, Rakouska, Španělska nebo Švýcarska a nechyběly tradičně Divadelní fakulta Akademie múzických umění v Praze a Vysoká škola múzických umění v Bratislavě.

Mezi festivalové nováčky se letos zařadila škola z moldavského Kišiněva a škola z Tel-Avivu. Nakonec se bohužel nedostavili mladí umělci z ohlášeného Iránu," dodal Mareček.

Zdroj: ČTK

Kam dál?

RECENZE: Hra strachu, mas a jednotlivce. Záhřebská Proměna Kafky

sobota, 1. dubna 2017, 20:18

V pátek se na mezinárodním festivalu studentů divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER představilo hned několik zahraničích...

Kreativita všeho druhu na jednom místě. Nanook se stal inspirativním...

sobota, 1. dubna 2017, 20:03

V Brně se v ArtBaru Druhá Pád konal již 5. ročník nezávislého festivalu začínajících umělců NaNook, který představil...

Na linky 55 a 57 vyrazí autobusy s cyklonosiči

sobota, 1. dubna 2017, 09:32

Dopravní podnik zahajuje od 1. dubna provoz autobusů s cyklonosiči. Začnou jezdit na vybraných spojích linek...

Přivítejte jaro z výšky. V sobotu se otevře věž Staré radnice

pátek, 31. března 2017, 09:36

Turistické informační centrum v Brně zahají novou sezónu akcí s názvem MOJE Brno - TO JE oslava v sobotu v Panenské...

 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Kulturní akce na Svoboďáku nesmí být hlučné....

  • Spíte s oknem otevřeným na ventilačku? Na...

  • Schváleno: rezidentní parkování začne v Brně...

  • Nezaplatil nájem, tak letí. Naštvaný...

 
 

O čem píše Drbna.cz

Praha 1 omezí kola v centru do začátku letní turistické sezony

Radnice Prahy 1 do začátku hlavní prázdninové turistické sezony omezí jízdu na kole v centru metropole. Impulzem je fakt, že soud zamítl návrh na předběžné opatření, které by platnost omezení pozastavilo. Soud bude ještě rozhodovat o návrhu úplného zrušení omezení, na to však podle radnice není nutné čekat. Zákaz pohybu na kolech se má mezi 10:00 a 17:00 týkat pěších zón zejména kolem spodní části Václavského náměstí, náměstí Republiky a Staroměstského náměstí.

TOP 09 chce vyšší tresty za týrání zvířat, míří i na množírny

Zpřísnění postihů za týrání zvířat, definici množíren a nový trest v podobě zákazu chovu zvířat obsahuje novela trestního zákoníku, kterou ve Sněmovně připravila TOP 09. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na tiskové konferenci uvedl, že pro návrh novely začnou poslanci hledat podporu příští týden, dopředu už získali kolegy z klubu Pirátů a hnutí STAN. Přísnější postihy, včetně až osmi let odnětí svobody pro nejzávažnější činy, autoři novely navrhují i pro provozovatele množíren.

(NE)OBYČEJNÍ: Postavit školu bylo největší školou pro mě, říká Veronika Pospíšilová

Je jí 29 let. Narodila se v Českých Budějovicích, studuje na Karlově univerzitě, kde si dodělává doktorát a v rámci toho tam přednáší na vietnamistice a etnologii, učí v Budějcích jógu malé i velké, mluví vietnamsky, a staví školy v Kambodži. Ano, takhle drobná dívka s úsměvem od ucha k uchu se jednoho dne chopila příležitosti a rozhodla se udělat Zemi lepším místem pro žití.