Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

Souhlasím
 

Švédský hudební dynamit Movits! otřese Flédou v základech

 
středa, 15. února 2017, 17:42

Na Flédě vystoupí 18. února švédská trojice Movits!, výbušný žánrový mix hip-hopu a neoswingu s prvky elektronické taneční hudby. Příznivci netradičních fúzí se mohou těšit na divokou jízdu hudebními styly 20. století a novou, ještě tanečnější kapitolu v historii kapely.

 

V říjnu 2015 vydali Movits! čtvrté album Dom försökte begrava oss, dom visste inte att vi varfrön s vlajkovým singlem Dansa i regnet. „I poslední deska Movits! dokazuje nepřetržitý vývoj a osvěžující proměnlivost jejich tvorby. Základem zůstal charakteristický hip hop s výraznými beaty prošpikovaný melodickými dechy, s debutem Äppelknyckarjazz má už ale málo společného,“ přibližuje dramaturgyně klubu Fléda Marie Butula Cichá. Je na ní slyšet víc syntezátorů a saxofonů než na předešlých nahrávkách a zřetelně inklinuje k hudební atmosféře 80. let. Debutové album Äppelknyckarjazz mělo výrazný swingový nádech, druhá deska Skjut mig i huvet vzývala atmosféru 60. let a třetí nahrávku Huvudet Bland Molnen, s poetickým mistrovským dílem Halvvägs a klasikou s deseti miliony streamů Limousin, nejvíc ovlivnil psychedelický rock a hippie kultura sedmdesátek.

Movits! pocházejí z městečka Luleå v nejsevernější části Švédska. Kapelu tvoří zpěvák a autor textů Johan Jivin Rensfeldt, jeho bratr multiinstrumentalista a DJ Anders Rensfeldt a saxofonista Joakim One-Take Nilsson. Původní název skupiny byl Planeten Jorden, ale na jedné party po festivalovém vystoupení objevila trojice swing. „Byl to simultánní trojcestný objev,“ vzpomíná Joakim. „Tančili jsme venku za domem a někdo pustil Sing, Sing, Sing Bennyho Goodmana. Nás tři to totálně dostalo.“ Uprostřed nahrávání se kapela rozhodla změnit své jméno, protože cítili, že jejich hudba se ubírá novým směrem. Volba padla na Movits odkazující na švédského hudebníka z 18. století Otce Movitze, kterého opěvuje švédský národní básník Carl Michael Bellman. Název navíc koresponduje s vlivy starých švédských básníků na Johanovy texty.

Po vydání debutové desky v roce 2008 vystupovali Movits! po celé Skandinávii. Poté je nečekaně kontaktoval Stephen Colbert z americké talk show Colbert Report, který našel video k singlu Fel del av Gården a rozhodl se je pozvat do studia. Po vystoupení v jeho pořadu se jejich debutové album raketově vyšplhalo na první příčky hudebních žebříčků iTunes a Amazonu. V lednu 2010 se vydali na obří turné po Švédsku. Doprovázel je spřátelený švédský rapper Zacke a filmový štáb, který dokumentoval každý jejich krok. Turné First we take Manhattan Tour bylo začátkem koncertně nabitého roku 2010 a divokým startem v jejich bohaté koncertní kariéře.

Nadnárodní úspěch v mateřském jazyce je něco, o čem se spoustě jiných evropských formací může jen zdát. Movits! se to podařilo. Expandovali do Evropy, absolvovali turné po Anglii, na festivalu Glastonbury vystoupili sedmkrát. Hráli v Maďarsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Slovensku, v Makedoni a v Šanghaji. Vyprodávají koncerty v USA, Evropě i v Japonsku. České publikum uchvátili na festivalech Rock for Churchill, Colours of Ostrava a Rock for People Europe.

Tisková zpráva

 

Soutěž o 3 vstupy na Movits! na Flédě

 
 


 

Komentáře

 

Napište nám

Nejčtenější

  • Starší muž odmítal uvěřit, že Brno není...

  • FOTO: Do brněnských ulic vyjela slavnostní...

  • TIPY NA TÝDEN: Rozsvícení vánočního stromku,...

  • Na Brněnsku tragicky zemřel mladý traktorista

 
 

Kam dál?

Jak strávit Valentýn originálně? S hlavou v oblacích, se zvířaty v zoo nebo na procházce s architekty

úterý, 14. února 2017, 11:12

Pro někoho skvělá příležitost, jak strávit čas se svým nejbližším, pro jiné zase symbol současné komerce. Ať už jste...

Moravský Krumlov chce zabránit vývozu Slovanské epopeje do Číny

pondělí, 13. února 2017, 12:47

 Moravský Krumlov vyzývá otevřeným dopisem ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), aby zabránil vývozu Slovanské...

RECENZE: Moonlight je krásně vypadající prázdnota

neděle, 12. února 2017, 15:38

Moonlight je teprve druhým celovečerním snímkem Barry Jenkinse. I tak jde ovšem o snímek natolik úspěšný, že si již...