Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Nový koncertní sál navrhnou světové špičky v oblasti akustiky, jejich díla jsou skvostná

 
čtvrtek, 2. února 2017, 11:34

Dva mezinárodní týmy se utkají o možnost projektovat Janáčkovo kulturní centrum, nový koncertní sál v centru Brna, jež by měl stát do roku 2020. V týmech jsou světová esa v oblasti akustiky, zkušenosti mají z desítek podobných staveb. Kvalifikačního kola se zúčastnily čtyři týmy, do soutěžního kola se dostaly dva.

 „Jsem rád, že v rámci výstavby nového sálu se nám daří stále více se přiblížit okamžiku, kdy ve Veselé ulici bude stát nový hudební stánek špičkových parametrů. Dnes skončilo kvalifikační kolo na projektanta, který by měl vdechovat novému sálu duši. Velmi mě těší, že se do této soutěže přihlásily společnosti, které patří ke světové špičce a my tak budeme mít z čeho vybírat,“ okomentoval přihlášky do kvalifikačního kola brněnský primátor Petr Vokřál.

Nagata: Katowice

Vítězný tým ve složení akustik, architekt a projektant navrhne vnitřní dispozice budovy, včetně koncertního sálu.To, že týmy budou převážně zahraniční, není žádné překvapení. V České republice totiž není mnoho osob, které mají zkušenosti se stavbou sálu pro symfonickou hudbu s kapacitou nad 1000 osob. Podobný specifický prostor tu nevznikl více než sto let.

Nagata: Paříž

Město proto v podmínkách soutěže požadovalo, aby se každý tým jako celek prokázal realizací nejméně tří sálů pro symfonickou hudbu s potřebnou kapacitou a přirozenou akustikou, délkou praxe nebo zkušeností se stavbami podobného objemu v památkové zóně. „Snad není moc troufalé, když řeknu, že nyní už nemůžeme vybrat špatně. Akustik je klíčová osoba celého týmu a nikdo lepší se nám opravdu přihlásit nemohl. Zároveň doufám, že tato světová esa, která jsme k nám přilákali, budou určitým závazkem, abychom projekt skutečně dokončili,“ uvedl náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Nagata: Shanghai

Společnost Nagata Acoustic v čele s Yasuhisu Toyotou navrhla od roku 1971 bezmála šest desítek koncertních sálů po celém světě. V kvalifikačním kole se prokázala nejnovější realizací z Paříže, Šanghaje a polských Katovic. Je známá také díky nedávno otevřené budově Labské filharmonie v Hamburku. Druhým členem týmu je architekt Tomasz Konior, který se společností Nagata navrhl zmíněný sál v Katowicích. Trojici doplňuje brněnský architekt Petr Hrůša se svým studiem jakožto subjekt zajišťující autorizace a kvalifikace, které vyžaduje český právní řád.

Koncertní hala společnosti Arup v Luzernu

Jádrem druhého uskupení je americká společnost Ove Arup Partner (známá pod dřívějším názvem Artec) v čele s Taeto Nakajimou. I tato společnost má na svém kontě desítky koncertních sálů po celém světě. V soutěži se prokázala mimo sálem v polské Wroclavi, dánském Aalborg, kanadském Quebecu či velmi oceňovaný ve švýcarském Luzernu. Tuto společnost doplňuje v týmu brněnská architektonická a projekční kancelář ArchDesign.

V čele kvalifikační komise stanul brněnský městský architekt Michal Sedláček. Shodou okolností jeden z mála odborníků v České republice, který se podílel na návrhu koncertního sálu požadovaných parametrů. Sedláček pracoval v týmu Franka Gehryho na projektu a výstavbě Walt Disney Concert Hall v Los Angeles. „Byla to pro mě obrovská zkušenost, jsem proto velmi rád, že ji nyní mohu zužitkovat v rodném Brně,“ konstatoval Sedláček.

V soutěžním kole dodá zadavatel veškerou dosavadní dokumentaci k projektu a na jejím základě obdrží od uchazečů cenové nabídky na zhotovení dokumentace pro stavební povolení a projektovou dokumentaci pro provedení stavby. 

První etapa stavby Janáčkova kulturního centra, jež spočívá ve stavbě podzemního parkoviště, by měla skončit na přelomu letošního a příštího roku. Na ni by měla plynule navázat etapa druhá, tedy horní část stavby. Její dokončení se předpokládá v roce 2020.

Zdroj: Sál pro Brno

Foto: Kancelář architekta města Brna, Arup.com (bílý nápis), Nagata.co.jp (šedý nápis)

Martin Šeda

 


 

Kam dál?

Po třech letech se do Brna vrátí kanadská rocková legenda Bryan Adams

středa, 1. února 2017, 17:46

Kanadský rockový zpěvák Bryan Adams se 19. listopadu vrátí do Brna, kde s úspěchem vystoupil v roce 2014. Tehdy jej na...

SOUTĚŽ: 4 lístky na hořkou komedii Zakázané uvolnění v divadle Bolka...

úterý, 31. ledna 2017, 11:52

V Brně oblíbené divadlo Bolka Polívky uvádí nové představení Zakázané uvolnění. Jelikož mě hra velmi zaujala, tak chci...

TIPY NA TÝDEN: Zibura, Tata Bojs, Heymoonshaker a Zakázané uvolnění

pondělí, 30. ledna 2017, 18:13

Inspirace zahraničím je dobrá věc, alespoň co se hudby týče. Ale jak je to se vším ostatním? Mladý poutník, brněnský...

RECENZE: Rozpolcený aneb cesta režiséra Šestého smyslu za filmovým...

sobota, 28. ledna 2017, 23:00

Režiséra M. Night Shyamalana mi bylo v posledních letech opravdu líto. Poté, co dokázal diváky po šokovat snímky jako...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Velký pátek: Křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Zažíváme nejtišší den v roce

Dnes je Velký pátek a křesťané si připomínají ukřižování Ježíše Krista. Den přísného půstu je vzpomínáním na Kristovo utrpení a jeho vykupitelskou smrt. V katolických kostelech jsou obřady na památku jeho umučení a bohoslužby se konají také v evangelických sborech. Velký pátek je v Česku zároveň státním svátkem, lidé tak mají do Velikonočního pondělí čtyři dny volna v řadě.

FOTO: V Česku se objevily plyšové hračky, které jsou pro děti nebezpečné

Plyšoví pejsci, kteří dovedou i štěkat, mohou okouzlit nejedno dítě. Podle České obchodní inspekce (ČOI) jsou ale tyto dva konkrétní typy pro nejmenší děti nebezpečné. A to hned z několika důvodů.

Facebook neměl zašifrované i miliony hesel uživatelů Instagramu

Facebook v nezašifrované podobě ukládal nejen hesla milionů uživatelů stejnojmenné sociální sítě, ale také k milionům účtů na síti Instagram. Kalifornská společnost dnes aktualizovala březnovou tiskovou zprávu o bezpečnostním problému, v níž původně hovořila o desetitisících zasažených instagramových účtů. Komentátorům neuniklo, že Facebook novou informaci vypustil ve chvíli, kdy americká média zaměstnává zveřejnění zprávy o ruských zásazích do prezidentských voleb.