Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Autorovy zvratky aneb psaním k věčnému utrpení

 
čtvrtek, 20. října 2016, 18:13

„Když si člověk jednou umíní napsat knihu, tak mu nic jiného nezbývá než začít psát. To je jediný prostředek, jak se kniha může udělat. Zná-li někdo lepší, jsem vždy ochoten dát se poučit.“ (Mika Waltari)

 

 

Psaní je koneckonců snadné. Stačí ze sebe deset let v kuse blít veškerý humus, který máte uvnitř sebe, dokud se to nebude dát číst. Prokládat to vínem, whisky, rumem a dalšími výdobytky civilizace prý pomáhá. Nebo se trošku zfetoval, ale s tím nemám nejlepší skutečnosti – počítač mi záhy připomínal psací stůl a já sypal tuhy z klávesnice ještě týden.

„Ale nemyslete si,“ řekl mi jeden nakladatel, „i když to bude mít úspěch, stejně vám to sotva zaplatí kafe a cigára.“

Vážně mi není jasné, jak Hugo zvládl psaním poplatit dluhy – ale někteří lidé jsou prostě extrémně produktivní. Například Stephen King se na týden zavře do kamrlíků, a když se probere z drogového transu, román je hotov. Jenom si chudák nepamatuje, jak ho napsal.

My líné trubky píšeme radši po večerech, když se vrátíme z práce, a kašleme na sociální život. I když při pohledu zpátky si občas říkám, jestli jsem se neměl stát radši patologem. Člověk si pak udělá více přátel.

Ještě že svět patří těm, co se neposerou (Bukowski) a spisovatel z duše nesnáší psaní (Vonnegut). Jediný problém mám s tím, že spisovatel prý má mít rád lidi. K tomu se ne a ne dokopat. Ale když si koupíte můj román, udělám ve vašem případě výjimku:

https://www.startovac.cz/projekty/nez-se-pesec-stane-kralem/

Vojtěch Žák

 


 

Kam dál?

Oblíbená electro-swingová událost roztančí brněnské Sono Centrum

čtvrtek, 20. října 2016, 11:35

Podzimní turné oblíbené Electro Swing Fever nevynechá Brno! Vyhlášená electro-swingová událost pro milovníky stylové...

Za vřelé letní přivítání na Špilberku odmění ve čtvrtek Flédu...

středa, 19. října 2016, 10:55

Mnozí možná ještě pamatují vydařený koncert Barbory Polákové v létě na Špilberku. Zpívající herečka, jež loni vydala...

Expozice nové hudby nabídne Prostor poslechu

středa, 19. října 2016, 08:55

Symfonické a komorní koncerty, recitály, improvizace i večírky nabídne 29. ročník Expozice nové hudby . Festival pořádá...

Městské divadlo v Brněpředstaví muzikál Limonádový Joe

úterý, 18. října 2016, 18:02

Slavný muzikál Limonádový Joe aneb Koňská opera v režii Petra Gazdíka uvede v sobotu Městské divadlo Brno. Nové...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Dnes uvidíme částečné zatmění Měsíce, na obloze se objeví i Jupiter a Saturn

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce. Do plného zemského stínu bude v tu chvilku ponořeno téměř sedm desetin měsíčního kotouče. Celý úkaz ale začne ještě o něco dřív – přibližně dvě minuty po desáté hodině večer. Celý průběh částečného zatmění je sledovatelný pouhým okem. Potřeba bude pouze pěkné počasí.

Zákaz vstupu do Krkonoš? Na přemíru odpadků a nevychované turisty si stěžuje vládce hor

Od 1. srpna nebudou moci lidé vstoupit do Krkonoše. Alespoň tak by si to přál vládce hor Krakonoš, jehož dopis dnes uveřejnilo Ministerstvo životního prostředí (MŽP).

Politolog: Spor o výměnu ministra se může protáhnout do podzimu

Není vyloučeno to, že se spor o výměnu ministra kultury protáhne až do podzimu, míní Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně. Podle něj by se pak mohl rozpor protnout s některými dalšími problémy vlády a premiéra Andreje Babiše (ANO), týkajících se například rozepří mezi ČSSD a ANO kvůli státnímu rozpočtu nebo auditu Evropské komise ohledně střetu zájmů předsedy vlády. Podle Josefa Mlejnka z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy musí ČSSD v otázce výměny ministra zatlačit i na Babiše.