Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno si připomene 71. výročí osvobození

 
pondělí, 25. dubna 2016, 13:55

Od osvobození Brna vojsky 2. ukrajinského frontu a rumunské armády uplyne v úterý 71 let. Tuto významnou historickou událost znamenající konec německé okupace si město připomene pietními akty a koncerty.

Památku padlých osvoboditelů uctí na čestném pohřebišti na Ústředním hřbitově představitelé města a dalších složek 26. a 27. dubna.

V úterý 26. dubna se v protileteckém krytu pod Špilberkem 10-Z uskuteční koncert  Symfonického orchestru Sokola Brno I. Zahraje skladbu současného brněnského skladatele Pavla Šabackého jr. Gesang für Kinder und Frauen, die Opfer des Krieges (Zpěv pro děti a ženy, oběti válek).

Autor ji vytvořil jako reakci na americké a sovětské bombardování města Brna v závěru druhé světové války. Přítomni budou i pamětníci bombardování, kteří se v krytu pod Špilberkem v té době ukrývali.

Během přestávky se uskuteční prohlídka krytu a symbolicky se rozezní dobová siréna.

Další koncert u příležitosti osvobození bude na pořadu 30. dubna od 16.30 v sadech Národního odboje v jakémsi symbolickém středu města Brna na rozhraní městských částí Brno-střed, Královo Pole a Žabovřesky. Koncert má název Nebe plné hvězd. 

S vojáky, kteří osvobozovali Brno, budou uctěni také brněnští odbojáři popravení a umučení za německé okupace, po nichž jsou pojmenovány ulice ve výše zmíněných městských částech.

Zdroj: Brno.cz

 


 

Kam dál?

Dracula ožívá v Letohrádku Mitrovských.

neděle, 24. dubna 2016, 17:54

Letohrádek Mitrovských na Starém Brně připravil od 23. dubna do 19. června 2016 výstavu o krvavé historii, která...

RECENZE: Nová Kniha Džunglí je podmanivým vizuálním skvostem, který...

pátek, 22. dubna 2016, 08:51

Slavný román od Rudyarda Kiplinga, příběh o malém Mauglím, kterého vychovali v džungli vlci, netřeba určitě dlouho...

"Neskutečná akce, excelentní řečníci." Glorious opět zaplnil SONO a...

čtvrtek, 21. dubna 2016, 16:19

V minulém týdnu se v prostorách brněnského SONO centra konala prestižní konference Glorious 2016 se zaměřením na...

Zmikunde! Kadle! Válface! Na Šbiplergu jsou Lucemburské opráski

čtvrtek, 21. dubna 2016, 15:29

Karlovské jubileum a Lucemburky připomíná na Špilberku trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.