Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

RECENZE: Nová Kniha Džunglí je podmanivým vizuálním skvostem, který si užijí i dospělí

 
pátek, 22. dubna 2016, 08:51

Slavný román od Rudyarda Kiplinga, příběh o malém Mauglím, kterého vychovali v džungli vlci, netřeba určitě dlouho představovat. Nejenže mnoho lidí vidělo některý z předchozích filmových zpracování, mnozí z dnes už dospělých lidí dokonce knihu četlo.

Jaké je ale nejnovější zpracování Knihy Džunglí, které má na svědomí režisér dvou Iron Manů a za vizuálními efekty stojí tvůrci Pirátů z Karibiku?

Předně je třeba říci, že doposud nejslavnější zpracování Knihy Džunglí je určeno pro děti – v roce 1967 natočil Wolfgang Reitherman animovanou pohádku na motivy románu, která měla u lidí obrovský úspěch a dodnes ji můžeme vídat na televizních obrazovkách. I podobu Mauglího, medvěda Balúa nebo pantera Baghíry si nejvíce vybavujeme právě z tohoto zpracování. Po roce 1967 přišlo ještě několik verzí, ať už animovaných, či hraných, málokteré však předčilo to původní kreslené.

Po roce 2003, kdy světlo světla spatřila poslední, ucházející animovaná Kniha Džunglí 2, se po třinácti letech ujal kormidla Jon Favreau, kterého známe především jako herce a také režiséra dvou marvelovských Iron Manů (jednička a dvojka), ale také nepříliš vydařených snímků, jako jsou Kovbojové a Vetřelci nebo Zathura: Vesmírné dobrodružství.

Trochu jsem se bál, s čím Jon Favreau příjde, přece jen, do vod dětských jsme ho ještě vstoupit neviděli. Musím s klidným srdcem říci, že Favreau tentokrát nezklamal. Dětské oko nová Kniha Džunglí nadchne a dospělého diváka, který z 90 % příjde na film se svou ratolestí, bude film neméně bavit, a to hlavně díky impozantním vizuálním efektům, které provází celý film. Dá se říci, že jediná postava, která ve filmu opravdu hraje, je debutující dětský herec Neel Sethi, a i tady měl Favreau šťastnou ruku. Tam, kde si lidé pamatují animovaného Mauglího ze zpracování v roce 1967, hranou postavu si budou jistojistě pamatovat z tohoto filmu, Sethi byl totiž pro roli Mauglího stvořen.

Nelze však říci, že by film stál jen na dětském hrdinovi. Za vizuálně dokonalým zpracováním jednotlivých zvířecích hrdinů stojí ostřílená herecká esa, za všechny můžu jmenovat například Billa Murrayho, který namluvil mědvěda Balúa, nebo zlého tygra Šer Chána, jemuž vtiskl neopakovatelný, drsný hlas Idris Elba. Jen škoda, že kvůli především dětskému divákovi bude drtivá většina představení v tuzemských kinech předabována, na originální hlasy si tak fajnšmekr bude muset počkat až do vydání DVD.

Vizuální a hudební stránka věci je eso, které posouvá novou Knihu Džunglí o několik příček výše. Zpracování zvířecích hrdinů, a to bez výjimky, je dokonalé. Srst se hýbe každým zavanutím větru, vypjaté bojové scény jsou natočeny přehledně a bez zaškobrtnutí. Pro dospělého diváka je jen trochu na škodu, že se musel Favreau držet v některých scénách zpátky, přece jen, filmu nemá žádné věkové omezení. Z formátu, který ve filmu nastavil, by se totiž klidně dala vytřískat drsná akční podíváná.

Nová Kniha Džunglí není dokonalá. Utrpěla především druhou polovinou filmu, která byla na můj vkus příliš nastavovaná a nezajímavá. Třeba odbočka s opicemi vůbec nemusela být, a nic by se nestalo. Film by se obešel i bez ucházejících písniček, které jsou do filmu vloženy násilně a celkově moc nesedí k celkovému vyznění snímku.

Podtrženo, sečteno – Kniha Džunglí je jednoznačně filmem pro děti, vizuální stránku pak zase nejvíce ocení právě dospělí. Favreau tedy vytvořil rodinný snímek, u kterého se nebude nudit opravdu nikdo.

Brněnská Drbna hodnotí: 80 %

Napsal Jakub Wittka | Foto Disney Disney US

 


 

Kam dál?

"Neskutečná akce, excelentní řečníci." Glorious opět zaplnil SONO a...

čtvrtek, 21. dubna 2016, 16:19

V minulém týdnu se v prostorách brněnského SONO centra konala prestižní konference Glorious 2016 se zaměřením na...

Zmikunde! Kadle! Válface! Na Šbiplergu jsou Lucemburské opráski

čtvrtek, 21. dubna 2016, 15:29

Karlovské jubileum a Lucemburky připomíná na Špilberku trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný...

SOUTĚŽ: Korben Dallas a Kieslowski přivezou do Brna hudbu silných...

úterý, 19. dubna 2016, 08:48

Ve čtvrtek 21. dubna se na Flédě představí rocková alternativa ze Slovenska Korben Dallas. Jako host vystoupí pražské...

Red Bull Tour Bus 2016 chystá velkolepou hiphopovou událost. Místo...

pondělí, 18. dubna 2016, 09:21

Střecha vytuněné karosy Red Bull Tour Bus letos bude hostit aspiranta na událost roku tuzemského hip hopu. Svůj...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.