Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zmikunde! Kadle! Válface! Na Šbiplergu jsou Lucemburské opráski

 
čtvrtek, 21. dubna 2016, 15:29

Karlovské jubileum a Lucemburky připomíná na Špilberku trochu netradičně komiks Opráski sčeskí historje. Jeho svérázný pravopis a vtipné hlášky baví internet a teď už i návštěvníky brněnského hradu. Na lidi čekají komiksové příběhy o Lucemburcích – ti se po stovkách let vrací na Špilberk, kde se ukážou v novém světle.

Jak dopadne Karel IV. po noci na Karlštejně, co dostane Zikmund a jakého chce Jošt doopravdy koně? A jak si Zikmund s Joštem rozumí? „Podle toho, jak se zrovna potřebují. Jak to v rodině bývá, když si potřebujete od příbuzných půjčit sekačku na trávu nebo peníze na armádu, snažíte se s nimi vyjít, co to dá, ale někdy je to těžký,“ říká autor oprásků Jaz. 

Překlepy a pravopisné chyby, obrázky jak malované myší, na druhou stranu suchý humor a nečekané pointy – tak by se daly stručně popsat Opráski sčeskí historje. Označit je za naivní je však zcestné. Komiksy vynikají slovními hříčkami a přesmyčkami, odkazují na detaily z českých dějin a zasměje se u nich spíš ten čtenář, který v hodinách dějepisu dával aspoň trochu pozor. Opráski kreslí záhadný autor Jaz, který na veřejnosti vystupuje pouze v masce Zmikunda, jedné z nejoblíbenějších postav komiksu.

Opráski mají vlastní typický humor a vizuální styl. V kresbách si nelze nevšimnout věrné podoby s lucemburskými panovníky. „Z průzkumů sice nevycházíme, ale nebožtíky si v případě potřeby rovnou vykopáváme sami. Nejvěrnější podoba se nám podařila vystihnout pochopitelně u Zmikunda,“ popisuje Jaz kreslení.

Na výstavě Lucemburských oprásků lidé uvidí na tři desítky komiksových příběhů s Lucemburky v hlavních rolích (pravda, třeba v případě Václava IV. i ve vedlejších). Čtenáři je poznají z Facebooku, kde se Opráski sčeskí historje objevily poprvé už na konci roku 2012, i z knížek, kterých už Jaz vydal celkem pět. „Je tam ale řada dílů, které na webu nevyšly, a několik oprásků vytvořených speciálně pro tuto výstavu,“ dodal Jaz.  „Některé opráski si lidé mohou dokonce sami rozhýbat,“ prozrazuje kurátor výstavy Ctibor Ostrý.

Komiksům na dobové atmosféře 14. a 15. století dodají i nejrůznější sbírkové předměty. Lidé uvidí nové archeologické nálezy jako kamnové kachle zdobené lucemburskými motivy, nádoby na vodu ve tvaru zvířat, tzv. aquamanile, nebo třeba meč, který se našel v odpadní jímce. Kromě toho budou k vidění i další exponáty, které souvisí s komiksovými příběhy – třeba busty členů Lucemburské rodinky, portrét císaře Zikmunda (tentokrát ne od Jaze, ale od Albrechta Dürera) nebo repliky středověkých zbraní zhotovené v 19. století. K vidění bude i 80centimetrový model Joštovy jezdecké sochy. „Je to první odlitek sochy z bronzu před tím, než ji sochař Jaroslav Róna desetkrát zvětšil pro umístění na Moravském náměstí,“ říká Ostrý. Jošta na koni si tak lidé prohlédnou nezvykle shora.

Lucemburské opráski: od 21. dubna do 3. července 2016 v galerii Jih na hradě Špilberku.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

SOUTĚŽ: Korben Dallas a Kieslowski přivezou do Brna hudbu silných...

úterý, 19. dubna 2016, 08:48

Ve čtvrtek 21. dubna se na Flédě představí rocková alternativa ze Slovenska Korben Dallas. Jako host vystoupí pražské...

Red Bull Tour Bus 2016 chystá velkolepou hiphopovou událost. Místo...

pondělí, 18. dubna 2016, 09:21

Střecha vytuněné karosy Red Bull Tour Bus letos bude hostit aspiranta na událost roku tuzemského hip hopu. Svůj...

Hvězdárna a planetárium Brno bodovala v přehlídce Akademií věd České...

pondělí, 18. dubna 2016, 09:06

Hvězdárna a planetárium Brno obdržela v minulém týdnu dvě ceny – 1. a 2. místo – v soutěžní přehlídce SCIAP 2015...

Nvmeri a Ghost of You zaplaví Flédu vlnou alternativního elektropopu

úterý, 12. dubna 2016, 09:01

Už 14. dubna bude Fléda patřit nezávislé elektronické hudbě. V rámci dvojkoncertu zde vystoupí dnes již ostřílené...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.