Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

25 rok Nezávislosti Litva oslavuje výstavou meziválečné moderní architektury v Brně

 
úterý, 10. listopadu 2015, 16:59

V listopadu v brněnské Vile Stiassni probíhá výstava modernistické architektury města Kaunasu, který byl dočasným hlavním městem první Litevské republiky v letech 1920-40. K příležitosti oslav čtvrti století od Obnovení Litevské Nezávislosti výstava představí unikátní v Baltském regionu rozkvět architektury, ovlivněné školou Bauhausu i funkcionalismem.

Podle autora výstavy, ředitele Kaunaského festivalu architektury Gintarase Balčytise, město Kaunas v dynamickém dění začátku 20. století získal nečekaně významné místo na mapě Evropy, a využil tak možnosti stát se důležitým evropským městem a centrem meziválečného architektonického modernismu. Tento styl se stal jeho novým poznávacím znamením, novou tváří. Město si dodnes zachovalo nesmazatelnou auru svobodného města a místa s rebelantskou duší, která ovlivňuje celou pozdější epochu litevské nové architektury.

„K příležitosti oslav 25 let naši Nezávislosti brněnskému publiku představujeme město, které se stalo symbolem první Litevské republiky, a také epochy opětovného návratu našeho státu na mapu Evropy začátkem 90. let. Kaunas, stejně jako Brno, je druhé největší město našeho státu, takže se vyznačuje obdobným významem a náladou“, - říká za pořádající Velvyslanectví Litevské republiky v Praze velvyslanec Edvilas Raudonikis.

11. března roku 1990 Litevská Nejvyšší Rada vyhlásila obnovení Nezávislosti Litevské republiky a její státnosti, a navázala na předválečnou tradici samostatnosti při budování moderního svobodného státu.

Putovní výstava Meziválečná architektura Kaunasu, kterou v prostorách Vily Stiassni lze shlédnout od 14. listopadu do 13. prosince, připravil Kaunaský festival architektury, spolupořádá Velvyslanectví Litevské republiky v Praze s partnery Magistrátem města Brna, a Metodickým centrem moderní architektury v Brně při Národním památkovém ústavu.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

V Brně se natáčí část celosvětového filmu. Zapojit se může i veřejnost

neděle, 8. listopadu 2015, 19:56

5 Filmařů z 5 kontinentů - 48 dní - 1 celovečerní film. To je stručný popis projektu 48 Days Film Project, v jehož...

FINK představí na Flédě moderní britský folk řízlý elektronikou

pátek, 6. listopadu 2015, 11:27

Na 10. listopadu se Fléda připravuje na návštěvu britského písničkáře FINKa, který patří vedle Becka mezi...

Festival v Brně promítne staré filmové klenoty i zajímavé novinky

středa, 4. listopadu 2015, 06:39

5. - 7. listopadu 2015 se v brněnském kině ART již podeváté uskuteční unikátní filmová přehlídka VISIONS OF LIGHT....

Sto zvířat v Brně oslaví 25 let existence i vydání nové desky

úterý, 3. listopadu 2015, 11:02

Velkolepé oslavy 25 let existence kapely Sto Zvířat se nevyhnou ani Brnu. Klub Fléda se tak stane 5. listopadu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.