Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Den Brna 2015 – Švédi budou poprvé dobývat Kraví horu

 
čtvrtek, 6. srpna 2015, 07:06

Brno si letos připomíná 370. výročí nejslavnější kapitoly z historie města a také hrdinství Brňanů při obléhání města Švédy v době třicetileté války v roce 1645.

Den Brna 2015 představí turistům i obyvatelům města v pátek 14. a v sobotu 15. srpna tuto historickou událost přitažlivou a prázdninově laděnou odpočinkovou formou. Připraveny jsou kostýmované průvody a bitevní scény, městem zaduní dělostřelecké salvy při dobývání Kraví hory, návštěvníci budou mít šanci prohlédnout si historické zbraně nebo navštívit dobový jarmark.

Oslavy Dne Brna 2015 jsou připomínkou vítězství Brňanů v úterý 15. srpna 1645, kdy švédský generál Torstenson podnikl generální útok na šesti místech města. Ale ani na jednom neuspěl, odtáhl od hradeb Brna.

I na letošní rok připravilo Turistické informační centrum města Brna ve spolupráci s členy spolku Společnost 1645 scénické znázornění válečné epizody. Komponované bitevní ukázky „Výpad na švédskou šanci“ a „Zničení švédské šance“ se letos odehrají na Kraví hoře.

Proč na Kraví hoře? Důvody jsou dva: podle historických pramenů byla právě Kraví hora tím strategickým místem, odkud Švédové odstřelovali Brno a druhým důvodem je skutečnost, že bitevní scéna vedená parkem Kraví hora bude pro diváky atraktivnější a přehlednější, než dobývání Špilberku z jeho strání a hradeb,“ vysvětluje vedoucí programového oddělení TICmB Jiří Mottl.

Program oslav Dne Brna 2015 začne v pátek 14. srpna dopoledne dobovým jarmarkem na náměstí Svobody. V programu vystoupí i šermíři a kejklíři. Na pódiu na náměstí Svobody se v 15 hodin uskuteční slavností zahájení Dne Brna, v 18 hodin nástup městské hotovosti (Společnost 1645) a následně pochod centrem města.

U příležitosti oslav Dne Brna se budou v pátek 14. srpna od 17 do 21 hodin konat v Labyrintu pod Zelným trhem Netradiční prohlídky podzemí, které budou spojené s dobovou hudbou a ochutnávkou z nabídky Moravské banky vín v podzemní krčmě.

Hlavním dnem oslav bude sobota 15. srpna. V 11 hodin pozdraví vojsko a diváky na náměstí Svobody primátor města Brna Petr Vokřál a brněnský biskup mons. Vojtěch Cikrle. Představí se šermířské skupiny, například Bravo team Libora Olšana, který se specializuje na šerm ve scénické podobě a ve 14 hodin vyrazí vojsko z centra města na Kraví Horu.

Programovým vrcholem oslav Dne Brna budou na Kraví hoře komponované bitevní ukázky „Výpad na švédskou šanci“ – v 16 hodin a „Zničení švédské šance“ – v 20.30 hodin a ohňostroj s názvem „Poslední útok na Brno“ – ve 21.15 hodin.

V sobotních večerních hodinách se program oslav Dne Brna přesune také do Baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně, kde bude brněnský biskup Vojtěch Cikrle celebrovat pontifikální bohoslužbu Na poděkování Bohu a za šťastnou budoucnost města Brna. Při mši vystoupí Dómský smíšený sbor Brno a Bfs Beseda brněnská (varhany Dagmar Kolařová, řídí Petr Kolař).

Třídenní oslavy Dne Brna zakončí v neděli 16. srpna v katedrále sv. Petra a Pavla pontifikální bohoslužba kardinála Dominika Duky. Při mši zazní koncert D DUR (op. 86) Antonína Dvořáka pro smíšený sbor a varhany.

Tisková zpráva

 


 

Kam dál?

Festival Fingers Up představuje další zahraniční hvězdu, kromě...

středa, 5. srpna 2015, 12:18

Festival Fingers Up se ve svém pátém ročníku zaměřil na zahraniční kvalitu. Do Mohelnice přijede kromě dánské zpěvačky...

Noc flamenca zahájí v Brně na Špilberku XXIV. Mezinárodní kytarový...

neděle, 2. srpna 2015, 11:47

Od 9. do 14. srpna zažije Brno XXIV. Mezinárodní kytarový festival & kurzy Brno ´15. Zahajovacím koncertem bude 9....

Noc padajících hvězd ve Hvězdárně a planetáriu Brno

neděle, 2. srpna 2015, 11:43

Ze středy 12. srpna na čtvrtek 13. srpna nezůstávejte doma. Teple se oblečte, lapněte karimatku se spacákem a vydejte...

V Brně na podzim zahraje slavný bigband Counta Basieho

středa, 29. července 2015, 11:21

Na mezinárodní přehlídce Moravia Music Fest letos zahraje slavný bigband Counta Basieho, který se pyšní osmdesátiletou...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.