Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dneškem v Brně startuje mezinárodní festival KOMA, připomene nejvýznamnější mezníky komiksu

 
čtvrtek, 10. října 2019, 15:01

Industriální prostory Malé Ameriky letos opět zaplní komiksové bubliny. Letos se festival KOMA zaměří na mezníky v komiksu. Už od dneška se až do neděle všem nadšencům umění naskytne možnost zažít jedinečné chvíle mezi díly českých i zahraničních výtvarníků. Program nabízí workshopy, koncerty, divadlo a setkat se zájemci mohou i s tvůrci benefičních obrazů přímo při práci.

Komiksoví nadšenci si ode dneška přijdou v Brně na své. Startuje totiž již pátý ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA, který nabídne veřejnosti pohled do zákulisí tvůrců komiksů, současných výtvarníků, ilustrátorů a dalších kreativců. 

Program začíná slavnostním zahájením už dnes, ve čtvrtek 10. října v 17 hodin, a hned od začátku nabízí pořádnou dávku zábavy. Letošní téma MILNÍKY s sebou přinesou to nejzajímavější, co se za historii komiksu ve světě umění odehrálo a jdou ruku v ruce s dospíváním festivalu. Ten stejně jako lidé, prostředí i planeta prochází změnami a vývojem. a stejně jako každý lidský život i celá společnost má své milníky. 

Nabušený program od čtvrtka až do neděle

Na festivalu se můžete těšit převážně na prezentaci tuzemských i zahraničních komiksů, které budou vystaveny v prostorách Malé Ameriky po celou dobu trvání KOMA a předvede nejvýznamnější mezníky tohoto žánru. Součástí festivalu bude také hned několik workshopů, které zájemcům načtrnou průřez tvorbou jak už výtvarnou, tak hudební. Ta je úzce spjatá především s animací, ať už filmovou nebo herní. Divákům by také neměl ujít Storytelling, ve kterém se výtvarníci budou snažit vyprávěný příběh rovnou před účastníky festivalu ilustrovat a přenášet tak mluvené slovo do obrazů. Chybět nebude ani večerní koncert kapely Acoustic Fields.

Páteční program přinese krom zahájení vernisáží i pár slov o jednom z nejznámějších komiksových hrdinů - Batmanovi. Den nabitý přednáškami a wokshopy zakončí koncert kapely Please the Trees, který je v plánu o půl desáté večer.

Sobotní souboj výtvarníků přinese adrenalin

Nejnabitější bude ovšem sobota. Dvanáctého října se tak od dopoledne budou moci zájemci ponořit do světa komiksu a umění. V nabídce bude například také tvůrčí dílna s ilustrátorkou TOY_BOX, která je známá především svým zaměřením na aktuální dění a výjevy z vlastního života. 

Zlatým hřebem festivalu bude živý souboj výtvarníků z Česka a Maďarska, který vypukne v sedm hodin. Letošní komiksový battle bude opět přehlídkou nejen výtvarných charakterů a nahodilých spoluprací svérázných a příznačných výtvarníků ve jménu: Češi versus Maďaři! Pánové z české, ne tak úplně nahodilé komiksové scény oproti maďarské 1000% se se štětci v rukou utkají na obřích plátnech za živého doprovodu HAZE MOVEMENT. Mezi zástupci české republiky najdete například jména jako Dalibor MAX Krch, Vladimír Strejček a Jan Optik Duchoň. 

Nebude chybět ani benefiční malování

V průběhu festivalu budou také postupně vznikat obrazy na téma MILNÍKY. Nejenže návštěvníci budou moci pozorovat vznik a průběh tvorby, ale následně budou moci v dražbě tyto jedinečné kousky získat a přispět tak na podporu volnočasových aktivit dětského domova v Brně.
Představení dokončených obrazů proběhne v neděli 13. října v 16:00, poté se přesunou do Panksy na Jaselskou 17, kde proběhne dokončení dražby běžící od konce festivalu na Facebooku.

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto KOMA, Radek Mauer
 


 

Kam dál?

Little Big přivezli do Brna pravý ruský rave

středa, 9. října 2019, 21:00

Brno zažilo v pondělí pravou ruskou smršť. Zasloužilo se o ní ruské hudební uskupení Little Big. Partička okolo...

Kino Lucerna nabídne v říjnu Pražské orgie, mstícího se Jirku...

středa, 9. října 2019, 18:00

V měsíci říjnu představí brněnská Lucerna filmový festival Nový ruský film nebo pokračování oblíbené pohádky nejen pro...

Ikonický brněnský klub Mersey končí. Na konci listopadu pořádá velkou...

středa, 9. října 2019, 16:00

Mersey klub, jeden z nejstarších hudebních klubů v Brně, ohlásil ukončení své činnosti. Produkce připravila několik...

Odstartoval šedesátý ročník festivalu krátkého filmu Brněnská...

středa, 9. října 2019, 15:55

Šedesátý ročník Brněnské šestnáctky dnes začíná na čtyřech místech v Brně. Návštěvníci se během mezinárodního festivalu...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.