Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bývalá káznice na Cejlu opět ožívá. Tentokrát uměleckou přehlídkou a konferencí

 
čtvrtek, 10. října 2019, 15:30

Od příštího úterý do soboty bude v káznici festival Faktor K, který je odbornou konferencí a zároveň uměleckou přehlídkou. Tato akce opět upozorňuje, že bývalá káznice je unikátním a inspirativním prostorem.

Nový nádech pro staré prostory

Bývalý sirotčinec a brutální vězení, a také unikátní historický prostor na Bratislavské 68 v srdci Cejlu. Zároveň může být inspirativním pro své okolí i celé Brno. Faktor K je festivalem v rámci projektu Káznice žije, který spadá pod městský projekt Kreativní centrum Brno. Ten se bývalé káznici snaží dát nový smysl.

Projekt pravidelně proměňuje objekt v něco nového. Proto návštěvníci mohou přicházet opakovaně, ale nemusí vždy vidět to stejné. „Prostor bývalé káznice v sobě skrývá potenciál pro rozvoj celé okolní čtvrti. Může se stát jejím živým centrem s důrazem na komunitu či podporu umělců a kreativců nabídkou tvůrčích a pracovních prostor, to vše při zachování paměti místa samého,“ říká druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Faktor K se snaží podtrhnout výjimečnost objektu

Akce je rozdělena na konferenční a festivalovou část. Na konferenci se setká Brněnský kulturní parlament, který se bude zaobírat využitím prostor bývalé káznice do budoucna. Vystoupí i nizozemský umělecký ředitel Sjoerd Bootsma. „Se Sjoerdem Bootsmou jsem navázal kontakt při návštěvě Leeuwardenu. Je to respektovaný odborník, který má zkušenosti s podobným projektem, a proto jsem rád, že si našel čas a přijede do Brna,“ vysvětluje radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Festivalovou částí je oživení objektu různými formami umění, které ctí prostory bývalé káznice a vynalézavě s nimi pracují. Celý program bude obsahovat setkání s kreativci ze všech různých odvětví, divadelní a hudební představení, nebo besedu s pamětníky.

O oživení prostor se přemýšlí už dlouho

Oživení prostor je dlouhodobou záležitostí, na které spolupracuje město Brno, starostové, sdružení Tripitaka a další partneři. Myšlenka zřízení Kreativního centra Brno, které by pozitivně oživilo tento historicky cenný objekt ve středu města, vznikla na Magistrátu města Brna již v roce 2009. Díky tomu byl objekt udržen v městském majetku a byla zachována jeho existence jako taková,“ dodává mluvčí magistrátu města Brna Filip Poňuchálek.

Napsal Dominik Hok | Foto TIC Brno
 


 

Kam dál?

Dneškem v Brně startuje mezinárodní festival KOMA, připomene...

čtvrtek, 10. října 2019, 15:01

Industriální prostory Malé Ameriky letos opět zaplní komiksové bubliny. Letos se festival KOMA zaměří na mezníky v...

Little Big přivezli do Brna pravý ruský rave

středa, 9. října 2019, 21:00

Brno zažilo v pondělí pravou ruskou smršť. Zasloužilo se o ní ruské hudební uskupení Little Big. Partička okolo...

Kino Lucerna nabídne v říjnu Pražské orgie, mstícího se Jirku...

středa, 9. října 2019, 18:00

V měsíci říjnu představí brněnská Lucerna filmový festival Nový ruský film nebo pokračování oblíbené pohádky nejen pro...

Ikonický brněnský klub Mersey končí. Na konci listopadu pořádá velkou...

středa, 9. října 2019, 16:00

Mersey klub, jeden z nejstarších hudebních klubů v Brně, ohlásil ukončení své činnosti. Produkce připravila několik...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Drtivá většina zrakově postižených osob jsou senioři, dotykové telefony nenaplňují jejich potřeby

Jan Šimík je jedním ze společníků mladé české firmy BlindShell, která se zabývá vývojem mobilních telefonů pro zrakově postižené. Jak vidí problematiku kompenzačních pomůcek pro slabozraké? A v čem je právě BlindShell jiný?

Škoda chce letos v Česku zvýšit prodej o desetinu na 93 400 aut

Škoda Auto letos plánuje v Česku prodat kolem 93 400 aut, což je o téměř 11 procent více než loni. V minulém roce automobilka v ČR prodala 84 172 osobních vozů. Na setkání s novináři to uvedl vedoucí českého zastoupení Luboš Vlček.

Česká diplomacie prověřila v JAR podmínky Krejčíře ve vězení

Pracovníci českého velvyslanectví v Jihoafrické republice minulý týden prověřovali, v jakých podmínkách žije v johannesburské věznici Čech Radovan Krejčíř, jaký má přístup k lékařské péči a ke komunikaci s právním zástupcem. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Po dřívější obdobné návštěvě u Krejčíře české velvyslanectví oficiálně podpořilo požadavky odsouzeného na zlepšení podmínek v tamním vězení.