Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Serial Killer se blíží! Festival nabídne i první romský seriál, stand-up komiky nebo přednášku o Top Gearu

 
neděle, 22. září 2019, 21:40

Už od úterý se Brno stane rájem pro milovníky televizních seriálů. V moravské metropoli odstartuje druhý ročník festivalu Serial Killer. V hlavní sekci festival představí to nejlepší z evropské televizní tvorby, doprovodný program zase nabídne přednášky, zážitky i odborný program pro české profesionály.

Festival Serial Killer se během své krátké existence dostal do hledáčku tuzemských i zahraničních producentů a vysílatelů. Loňského vítěze cenyza nejlepší seriál střední a východní Evropy, chorvatský seriál Strážce hradu, koupila do svého vysílání díky festivalu švédská veřejnoprávní televize SVT. Festivalovou strategií je systematicky mapovat a vyzdvihovat kvalitní televizní produkci. A nově také upozorňovat na výjimečné tvůrčí a producentské talenty z regionu střední a východní Evropy.  

Zahájení v romských rytmech

Ve středu 25. 9. program zahájí projekce prvního romského sitcomu Miri fajta (neboli Moje rodina), unikátního seriálu, který vznikl na základě stejnojmenné divadelní inscenace. Po projekci následuje tematický večírek s romskou hudbou a občerstvením ve spolupráci s organizacemi Drom, IQ Roma servis a Muzeem romské kultury na přilehlém nádvoří Domu pánů z Kunštátu. Večírku se zúčastní také zahraniční profesionálové a bude to tudíž mimořádná příležitost pro networking napříč Evropou.


Brno se opět stane centrem seriálové tvorby. Serial Killer láká odborníky i nadšence

čtvrtek, 12. září 2019, 19:37Kultura
 

Už za necelé dva týdny se Brno opět po roce stanem centrem seriálové tvorby střední a východní Evropy. Fanoušky televizních a online seriálů čeká díky festivalu Serial Killer našlapaný týden. Serial Killer nabídne od 24. září celou řadu...

 


Proč chybí teenage seriály na českých obrazovkách? 

Další den bude následovat diskuze českých youtuberů Barbory Votíkové, MenT a Vladimíra Kadlece na téma teenage seriálů a jejich absence na českých obrazovkách. Moderátorem tohoto bloku bude Tomáš ALI Zvelebil, respektovaný odborník a dříve šéfredaktor časopisu Score.

Pátek se stand-up komiky

V pátek, kromě přednášky Kamila Fily o fenoménu Černobyl, program ovládnou komici a humor. Lucie Macháčková, expertka ČT na marketing a sociální sítě, se na začátku představí s přednáškou „Jak budovat lovebrand na příkladu seriálu Most!”, na jehož propagaci se podílela. Následně spolu s kolegyní, stand-up komičkou Kateřinou Irmou Haškovou, Luďkem Staňkem a Milošem Čermákem povedou workshop o tom, jak dělat humor. 

Večer pak završí všichni svým stand-up vystoupením pro veřejnost.

Vývoj nemrtvých na filmovém plátně

Serial Killer letos spojil síly se Zombie Walkem. Zatímco se v sobotu budou nemrtví připravovat na průchod městem, kritik Kamil Fila v Trojce promluví o zombie žánru v rámci své přednášky ”Kráčející a sprintující smrt: Dějiny zrychlování zombies”. 

Patří queer i do televize?

Jana Jedličková (odborná asistentka na katedře divadelních a filmových studií UP v Olomouci) uvede tentýž den přednášku na téma „Queer v televizi?” od britského seriálového fenoménu Queer as Folk, který letos slaví 20 let od prvního vysílání, po nový norský hit, seriál pro teenagery s názvem Skam. 

Fanoušci rychlých kol

Překladatelka série Top Gear, česká odbornice a zakladatelka největší fanouškovské základny, novinářka Bára Koukalová potěší milovníky G. Claksona zábavnou přednáškou na téma Top Gear. 

A Pavel Klusák ve své následné přednášce rozebere český seriálový Fenomén Dietl.

Jaké jsou možnosti českých profesionálů?

Speciální sekce věnovaná českým profesionálům bude patřit inovačnímu businessu, úspěšným start-upům, filmovým a herním studiím. Bude se mluvit o možné spolupráci mezi kreativními a technologickými obory v rámci TechCreative Tour pořádané JIC (Jihomoravské inovační centrum) a Filmovou kanceláří Brno. 

V pátek 27. září ve 13 hodin pak proběhne prezentace Jihomoravského filmového fondu. Ten vznikl před dvěma lety. Od té doby s jeho podporou proběhlo 273 natáčecích dní, za které filmaři utratili přes 37 milionů korun. Konzultovat se zájemci o čerpání fondu bude mimo jiné jeden z členů rady a scénárista seriálů Hořící keř a Pustina Štěpán Hulík.

Celý doprovodný program odehrávající se v kavárně Trojka je přístupný na běžné akreditace (vyjma speciální odborné sekce).

První Progressive Killer 

Na letošním ročníku tak Serial Killer 26. 9. 2019 poprvé udělí cenu s názvem “Progressive Killer”. Letošním laureátem bude mimořádně perspektivní filmový a televizní producent a pedagog FAMU Tomáš Hrubý, v jehož portfoliu jsou na předních místech jediné současné české seriálové tituly známé ve světě: Hořící keř a Pustina. 

Děti sedly na vlak a přemluvily oscarovou režisérku

Agnieszka Holland dodnes vzpomíná na “děti”, které za ní přijely vlakem, aby ji přemluvily k režii Hořícího keře. Jedním z těchto klíčových hybatelů děje byl právě Tomáš Hrubý.

Program pro diváky a program pro profesionály

Vyhlášením ceny Progressive Killer vyvrcholí speciální dvoudenní (25. a 26. září) anglický “industry” program pro televizní profesionály, na kterém k dnešnímu dni potvrdila účast řada významných evropských i tuzemských televizních producentů, tvůrců i ředitelů televizí. 

V programu vystoupí v úvodu jako jeden z hlavních řečníků Ivar Køhn, šéfdramaturg norské veřejnoprávní televize, která patří mezi nejúspěšnější 

v Evropě. Motivační řeč bude popisovat průběh transformace norské televizní dramatiky v posledních deseti letech, která se dnes může chlubit i prestižní cenou Emmy. Díky Ivarovi Køhnovi byla NRK také první evropskou televizí, která koprodukovala slavný seriál Lilyhammer s tehdy ještě nepříliš známou americkou společností Netflix. 

Norské drama o Breivikově masakru

První den tohoto festivalového programu bude ale také věnován prezentaci ukázek z chystaných norských seriálů v roce 2020, z nichž nejočekávanější je bezesporu seriál Utøya o brutálním masakru 77 mladých lidí fanatickým radikálem Andersem Breivikem. 

S promluvou o budoucnosti dramatiky v televizi veřejné služby vystoupí také Jeroen Depraetere, současný prezident TV komise Evropské vysílací unie (EBU), která je partnerem festivalu a sdružuje všechny evropské ředitele a vedoucí dramatické tvorby.

České novinky v koprodukci s Netflixem

Prezentovány budou také nové české seriály v koprodukci s Netflixem a Amazonem, či novinky z produkce České televize prezentované ředitelem vývoje Janem Maxou.

Druhý den programu, tj. 26. září, promluví Katharina Bondel, nová šéfka Berlinale Drama Series Days, šéfdramaturgyně mimořádně úspěšné belgické televize Elly Vervloet, dále současná šéfdramaturgyně finské televize YLE a nová generální ředitelka prestižního skandinávského televizního a filmového fondu Nordisk Liselott Forsman či Ruth Palmer, programová šéfka jednoho z nejzásadnějších evropských televizních festivalů Content 21, ale i mnoho dalších významných televizních odborníků ze západní i východní Evropy.

Jednotlivé bloky moderují spisovatelka a publicistka Pavla Horáková, novinářka Veronika Bednářová a ředitelka festivalu Kamila Zlatušková.

Festival Serial Killer tak má díky prestižní účasti mnoha významných televizních profesionálů  nakročeno stát se novým klíčovým bodem na evropské festivalové mapě.

Kapacita tohoto anglického programu, odehrávajícího se v nejvyšším patře Tržnice Brno s vyhlídkou na celé město, je omezená. 

Další podrobné informace k sekcím pro diváky i programu pro profesionály lze najít na www.serialkiller.tv.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Serial Killer
 


 

Kam dál?

TIPY NA TÝDEN: Běh na pomoc útulkům, Serial Killer, Hudba z FEKTu,...

neděle, 22. září 2019, 17:46

Aktuální počasí láká leda tak ke sledování seriálů. Co protentokrát udělat změnu a nesledovat je z postele? Abyste...

TIPY NA VÍKEND: Tattoo Grand Prix na výstavišti, PSH na Flédě, party...

pátek, 20. září 2019, 16:50

Neslyšíte něco vrčet? To si tatéři ze všech koutů republiky i světa žhaví své strojky, aby mohli nastoupit v plné polní...

Špilberk se včera zabarvil do červena, studenti VUT tak oslavili 120....

pátek, 20. září 2019, 15:30

Pokud jste se včera procházeli centrem města, jistě vám neušla dominanta brněnského panorama, hrad Špilberk. Ten se na...

Brněnská zoo se obohatila o novou samičku pandy červené jménem Oshin

pátek, 20. září 2019, 08:56

Letos bude brněnská zoo potřetí slavit Mezinárodní den pand červených. Dorazil dlouho očekávaný ve formě pandy červené...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.