Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnská zoo se obohatila o novou samičku pandy červené jménem Oshin

 
pátek, 20. září 2019, 08:56

Letos bude brněnská zoo potřetí slavit Mezinárodní den pand červených. Dorazil dlouho očekávaný ve formě pandy červené jménem Oshin. Na šestiletou samičku se čekalo od loňského dubna, kdy na rakovinu uhynula samička Pandora.

V rámci Mezinárodního dne pand červených bude v sobotu v zoo připravených pět stanovišť, kde se návštěvníci dozví více o životě pand a možností ochrany ve volné přírodě. Jednou z nejdůležitějších částí programu je přivítání Oshin jako novou obyvatelku Mniší hory u komentovaného krmení v 11:00 u expozice pand. 

Vztah jako na houpačce

Oshin se narodila na letní slunovrat 21. června 2013 v Belgii. Poté se přesunula do polské Lodži, kde byla až do přesunutí do brněnské zoo. Transport proběhl na začátku září bez problémů a poté měla samička den odpočinku. Další den přišlo to nejdůležitější. Seznámení s dalším obyvatelem Mniší hory - samcem Huanem. Při prvním setkání Oshin věnovala pozornost průzkumu expozice a Huan se jí vyhýbal. Zpočátku se k sobě ani nepřibližovali a pozorovali se z dálky. "Postupně se osmělovali a po několika klidných dnech byli oba hodně aktivní. V současné době je to jako houpačce. Někdy spí naproti sobě, jindy každý na druhé straně výběhu. Nicméně oba jsou i nadále opatrní. Předpokládáme, že jejich sbližování bude ještě pár měsíců trvat," říká mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč. 

Rudohnědý roztomilý medvídek

Ačkoliv se podle pojmenování může zdát, že panda červená je příbuzná známější pandě velké, tak to tak není. Panda velká je příbuzná s medvědy, zatímco menší panda červená tvoří samostatnou čeleď malé pandy. Panda dosahuje délky az šedesáti centimetrů a ocas dosahuje téměř stejné délky. Vážit může mezi třemi až šesti kilogramy. "U pand červených se stejně jako
u pand velkých vyvinul 'šestý prst', který je tvořen výrůstkem zápěstní kosti. Tento prst umožňuje lepší uchycení pandy na stromě nebo větvi, stejně jako lepší uchopení bambusových výhonků při jejich konzumaci,"
doplňuje Vaňáč. Ve volné přírodě panda červená obývá horské lesy Himalájí. Žijé také v Nepálu, Indii, Myanmaru, Bhútánu a Číně. Je schopná vystoupat až do výšky 4800 metrů. Pandu červenou je možné nalézt i ve virtuálním světě. Většina lidí zvíře v logu webového prohlížece Mozilla Firefox považuje za lišku, ale není tomu tak. Jedná se o pandu červenou. 

Napsal Dominik Hok | Foto ZOO Brno
 


 

Kam dál?

Brněnské kino Lucerna nabídne filmový cyklus plný evropské i světové...

středa, 18. září 2019, 13:58

Klasický program složený z aktuálních filmových premiér od října osvěží cyklus vybraných filmů, které se i přes svou...

EH! Život je krásnej! aneb zábavné vzpomínání Miroslava Etzlera a...

středa, 18. září 2019, 13:48

Odhoďte starosti a ponořte se do příjemného povídání a vzpomínání v pořadu EH! Život je krásnej! v premiéře divadelní...

Den s lesy v Řečkovicích je akce vhodná pro celou rodinu

středa, 18. září 2019, 08:49

V sobotu v areálu U mravence Lesíka v Brně-Řečkovicích bude probíhat Den s lesy. Je to největší akce pořádaná...

Svoboďák zaplavily sladké dobroty

pondělí, 16. září 2019, 18:20

Sladké pokrmy od koblihy po marmelády v neděli zaplnily náměstí Svobody během Sweet Dream Festu. Zhruba pět tisíc...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.