Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Stačí málo aneb festival o tom, jak žít hodně i s málem

 
sobota, 14. září 2019, 09:10

Není žádným tajemstvím, že žijeme v době, kdy má většina z nás snadný přístup ke všem možným vymoženostem. Pokud vám ale připadá, že je toho někdy až moc, mohl by vás zaujmout festival Stačí málo, na který se můžete vypravit už v neděli 15. září do parku Lužánky.

Minimalismus jako životní styl

Cíl, již druhého ročníku festivalu Stačí málo, je prostý. Jeho pořadatelé se snaží ukázat, jak je možné užít si život naplno i s menším množstvím věcí okolo nás a že smyslem života není jen hromadění majetku.

„Domníváme se, že se většina lidí v dnešním zrychleném světě zaměřuje na výkon a kvantitu. Lidé jsou často ve stresu, nestíhají, mají mnoho povinností a neví, jak z toho kolotoče ven. Neustále jsme bombardováni reklamami na výrobky, které nám mají zlepšit život, přitom nás spíš zahlcují a zakrývají, co je pro nás důležité. My věříme minimalismu a životu s málem,“ říká Aneta Habartová, spolupořadatelka festivalu.

Řešení aktuálních témat

Festival se zaměřuje na aktuální témata jako je cestování, udržitelná móda, vaření ale také cirkulární ekonomika, sociální sítě nebo fenomén zero waste.

Velkým problémem je v současnosti znečišťování životního prostředí. Na tom má velký podíl nadkonzum, kdy lidé nakupují mnohonásobně víc, než potřebují a v důsledku toho vytvářejí mnoho odpadu,” vysvětluje Aneta Habartová a dodává, že právě minimalismus se pojí s udržitelným způsobem života a snaží se tento problém řešit.

Praktické workshopy a přednášky

Kapacita festivalu je pouhých 200 míst, ale za to je jeho program nabitý až k prasknutí. Účastníci mají nejen možnost poslechnout si zajímavé přednášky, ale také se mohou zúčastnit praktických workshopů.  Mezi přednášejcími bude například Adam Marčan, zakladatel portálu Naučme se, který bude mimo jiné mluvit o tom, jak cestovat levně jen s batohem na zádech.

Připraven je také workshop o bezobalovém nakupování , o domácí výrobě čistících prostředků nebo také přednáška o cirkulární ekonomice, která se zabývá způsoby jak zvýšit kvalitu lidského života a životního prostředí díky větší efektivitě produkce. To ale rozhodně není vše, protože si pořadatelé pro návštěvníky připravili celkem šest přednášek a čtyři workshopy.

Šíření osvěty

Hlavní myšlenkou festivalu je šířit osvětu o minimalistickém životním stylu a všem, co s ním souvisí. Heslem celé akce je Máte na míň! Zároveň však pořadatelé chtějí, aby návštěvníci z festivalu odcházeli nabití informacemi. Byli motivovaní v životě zpomalit, přehodnotit své priority a třeba i změnit některé své návyky tak, aby byli spokojenější oni i naše planeta.

„Nechci, aby po mě na Zemi zbylo několik tun odpadu. Stejně tak, jako máme jen jedno zdraví, máme také jen jednu planetu. Plastová láhev, kterou si koupíte po cestě do práce tady bude ještě s našimi dětmi, vnoučaty ale i pravnoučaty,” říká Barbora Repíková, která si myslí, že festivaly jako Stačí málo jsou skvělou osvětou, která je potřeba.

„Kupujme si ovoce a zeleninu do vlastních sáčků, myjme se mýdlem s krásnými vůněmi, nosme si s sebou vlastní láhev a uvědomme si, že nepotřebujeme nový kousek oblečení každý měsíc. Zajímejme se. Bezodpadový životní styl je pro mě o snaze, ne o perfekci. A já se chci snažit dál,” dodává Barbora Repíková.

Bezodpadkový ráj

Celý festival se snaží o minimalizaci a o co nejšetrnější přístup k životnímu prostředí. Proto není překvapením, že si můžete s sebou přinést vlastní lahev na vodu nebo i nádobí. Ve stánku s jídlem vám na něj ochotně naservírují jídlo a na toaletách je v průběhu celého festival k dispozici zdarma kohoutková voda.

Napsal Michaela Galuszková | Foto Stačí málo
 


 

Kam dál?

TIPY NA VÍKEND: Sladké opojení na Pekařské i Svoboďáku, pivní...

pátek, 13. září 2019, 15:30

Podzim začíná a s ním jak outdoorová, tak i indoorová zábava. Spoustě z nás se už ani nechce ven, proto bude ideální...

Brno se opět stane centrem seriálové tvorby. Serial Killer láká...

čtvrtek, 12. září 2019, 19:37

Už za necelé dva týdny se Brno opět po roce stanem centrem seriálové tvorby střední a východní Evropy. Fanoušky...

SOUTĚŽ: Do Brna míří islandská elektronická legenda GusGus

čtvrtek, 12. září 2019, 18:51

Už příští týden vystoupí na Flédě v Brně islandské elektronické legendy GusGus. Formace, v jejímž čele stojí...

Brněnské kultovní Kino Art se zítra otevře po dvouleté rekonstrukci....

čtvrtek, 12. září 2019, 18:20

Filmoví nadšenci se mohou od zítřka opět vrátit do Artu. Rekonstrukci, která začala v květnu roku 2017, prodloužily...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.